Чеклист перед виїздом
- Перевірити стан дрону (пропелери без тріщин, чиста лінза камери, немає пошкоджень моторів і променів).
- Перевірити, чи вставлена в дрон карта пам’яті і що з неї скинути всі старі відео на інші носії (ноут, зовнішні диски), а сама карта пуста.
- Перевірити заряд акумуляторів дрону та їх стан (акумулятори не повинні бути надуті).
- Перевірити заряд пульта.
- Перевірити заряд телефону\планшету, який використовується для керування і що на ньому вимкнуті локація, блютуз , GPS та пристрій переведений у режим “в літаку”.
- Перевірити, чи встановлена на телефон\планшет потрібна програма (DJI GO 4\DJI Fly\DJI Pilot).
- Не рекомендовано включати коптер на базі, де є наша жива сила, техніка та т.п. Тобто там, де він може зловити GPS та прописати його та місцезнаходження в log файл, який може бути скачаний ворогом в разі потрапляння дрону в полон.
Ви можете включити дрон в разі необхідності, але там, де він не знайде сигнал GPS, тобто в підвалі або в будь-якому приміщенні залізобетонної будівлі без вікон. Або можете, наприклад, накрити дрон металевим баняком та зробити необхідні налаштування. При цьому на телефоні, що підключений до пульту, потрібно вимкнути GPS також. Перевірити запуск коптера на базі, пов’язаний з оновленням ПО, були випадки неможливості зльоту до виконання оновлення на обох платформах DJI/Autel.
- Також, якщо плануєте літати в районі аеропорту, треба бути готовим отримати дозвіл на польоти в NFZ на DJI, отримати його можливо тільки за наявності Інтернету (GSM зв’язок).
- Враховуйте погодні умови, особливо швидкість та напрям вітру, у зоні виконання завдання. Вітер на висоті 2-3 метри від поверхні - один, а на висоті 300 метрів може бути вже трохи інший. Це називається передполітна підготовка - коли ви дивитесь на карту, потім, приміром, у Windy, розумієте - куди летіти, співставляється напрямок та сила вітру. Бо можна так залетіти, що і на 70% заряду батареї не повернетесь.
Підготовка польоту
- Отримати задачу від штаба/командира
- Зрозуміти чи можна її виконати, бо не всі можуть розуміти ТТХ техніки і мати завищені очікування. Сформувати спільне розуміння.
- Чи треба намагатись приховати факт розвідки? Якщо так, то потрібна висота 300+ і залітати так, щоб орків сонце засліплювало при спробі роздивитись коптер.
- Обговорити як передається результат польоту (поруч буде хтось на зв'язку, просто привезти SD-картку).
- Обговорити з якими підрозділами контактувати на виїзді і кого треба попереджати (контакти, паролі і т.д.).
- Спланувати політ по супутниковому знімку (закешуйте вручну на своєму пристрої необхідний район в Google Maps, або завжди майте з собою планшет Армії СОС). По мінімуму для цього можна просто зробити скріншот карти на телефоні і поставити точки різним кольором.
- Точка доїзда на авто, так щоб менше йти пішки, але й не втратити авто під обстрілом.
- Точка старта дрону не повинна збігатися с точкою місцезнаходженням пілота (виявляється Аероскопом, тому не на позиціях де є люди).
- Точка на якій буде пілот знаходитись (плануйте із розрахунку, що точку старту будуть обстрілювати артою).
- Точка фактичного місцезнаходження пілота має бути змінена на фіктивну точку. Це можна зробити за допомогою додатка BitFlip або пристрою Ольга. Але це не дає 100% гарантії.
- Після зльоту є ймовірність 50-70%, що точку зльоту ворог може обстрілювати або буде чекати саме моменту посадки дрона для проведення обстрілу. Точка посадки (дорівнює точці старта якщо там немає обстрілу).
- Бажано, щоб зліт та посадка відбувалися в різні точки. Точки (надалі - гніздо) завчасно мають бути обговорені та визначені на карті, їх повинно бути 3-4. Можна, наприклад, завчасно назвати - гніздо A, B, C, D.
- Перевірте по прогнозу погоди опади та особливо вітер на ешелонах 200-300 метрів (я користуюсь UAV Forecast) і не літайте при вітрі більше 10 м/с. По можливості плануйте маршрут таким чином, щоб у вас був зустрічний вітер і у випадку нештатних ситуацій коптер зносило на вас, а не до противника.
- Запам'ятайте основні орієнтири на місцевості, бо коли погасять GPS, то ви маєте долетіти по пам'яті до точки посадки.
- Сплануйте ешелони по висоті, тобто де саме на карті ви наберете 100-200-300 метрів.
- Сплануйте в якій момент будете включати камеру (запис, після того як перелетіли свої позиції) і відповідно коли виключати. Якщо дрон впаде у противника, то щоб ви не видавали інформацію про своїх.
Чекліст перед стартом
- В холодну пору року покладіть заздалегідь батареї та пульт за пазуху, щоб прогріти. Батареї краще ще загорнути в пластиковий кульок.
- Познайомтесь зі всіма підрозділами, які стоять на вашій ділянці фронту (1 година)
- Проговоріть свою задачу (часто це не аби який секрет) і зберіть наявну інфу і здогадки, бо у штаба може не буде всіх деталей. При необхідності скоригуйте план польоту, щоб крім основної задачі перевірити їх версії, пролетіти через уражену техніку для підтвердження, прозумити небезпечні ділянки і т.д.
- Впевніться, що вони всі знають, що ви будете літати і не будуть стріляти по дрону, видаючи свої позиції. У них можуть бути різні рації.
- Домовтесь про зв'язок з кимось на позиції, в ідеалі візьміть одного з бійців з рацією з собою на точку польоту, але щоб він не заважав.
- Знайдіть місце, позицію для пілота так, щоб забезпечити пряму лінію між пультом та коптером під час польоту.
- Знайдіть куди будете ховатись в разі обстрілу.
- Підготуйте коптер:
- Вставте батарею
- Зніміть кришку камери
- Встановіть гвинти відповідно маркуванню гвинта та мотора
Після старту
Додаткові заходи безпеки для операторів DJI коптерів:
DJI aeroscope може відображати у реальному часі:
- модель коптера
- пошту на яку зареєстровано дрон ( після польотів не дивуйтесь ворожому спаму). В ідеалі зареєструвати дрон через vpn на пошту mail.ru, yandex.ru і т.п. рос. сервери типу Za.rus2022@mail.ru це їх часто дезорієнтує
- позицію та висоту
- маршрут польоту (тільки після виявлення)
- домашню точку (точку зльоту)
- позицію пілота
Позицію пілота ви маєте зробити фіктивною! Це ваше життя!
Варто дотримуватись такої послідовності дій:
- Вимкнути у мобільному пристрої GSM модуль шляхом активації "режим польоту", після чого включити Wi-Fi та роздати інтернет з іншого телефону.
- Змінити через додаток фактичне місце пілота на фіктивне “Зберегтися”.
- Запускати коптер на безпечній відстані від місця роботи пілота мінімум 300 метрів, а краще більше (включати, злітати).
- Спочатку включаємо пульт, потім коптер близько до земної поверхні але подалі від металу та залізобетонних конструкцій! Включати коптер саме на місці зльоту, а не по дорозі, оскільки він може оновити домашню точку і записати історію шляху в руках, що, в свою чергу, покаже напрямок до місця роботи. Крім того, коптер може визначитися навіть на землі без GPS (відображатимуться нульові координати, але те, що коптер є в радіусі дії dji aeroscope буде відомо, просто без позиції точної, поки коптер не спіймає супутники і не оновить домашню точку).
- Якщо прилетіти до себе на місце роботи після завершення, то в історії польоту це буде видно і п.1 не допоможе (оскільки пілот без GPS на мобільному пристрої покаже місце посадки).
- Вимикати його також на місці посадки, щоб у історії польоту збігалося місце зльоту і посадки.
- Вимкнути спочатку коптер потім пульт.
Безпосередньо перед зльотом:
- Встановити антени пульта паралельно і плоскою стороною в напрямку польоту.
- Перевірити висоту повернення додому.
- Встановити максимальний ліміт висоти 500 м.
- Перевірити компаc та при необхідності відкалібрувати.
- Якщо вийшли з бронетехніки - калібрувати компас обов’язково!
Базова інструкція як не розбити (зламати, втратити) квадрокоптер при першому ж вильоті
(на прикладі DJI, в коптерах AUTEL налаштування схожі)
- При транспортуванні на камері коптера повинна бути надіта захисна кришка. Перед включенням обов’язково знімаємо її (інакше можуть згоріти мотори стабілізатора камери)
- В безпечному місці включаємо пульт – телефон (тільки в авіарежимі) – коптер, щоб виконати налаштування
- В налаштуваннях вимикаємо Beginner mode
- Return-to-Home Altitude 100m (висота, на якій коптер буде повертатись на Home point при втраті сигналу або натисканні кнопки Home point. Летить по прямій, тому має бути більшою чим всі об’єкти в зоні польоту)
- Maximum Altitude 150+
- Distance Limit +
- Maximum Flight Distance 3000 +
- Advanced Settings – RC Signal Lost – Return-to-Home (обов’язково)
- При запуску на новому місці обов’язково калібруємо компас. Не взлітаємо біля машин, великих металоконструкцій, ЛЕП (по можливості). Також старайтесь не літати без досвіду біля гілок дерев та кабелів. Не вчіться літати в приміщенні)
- Слідкуйте за зарядом коптера і пульта. Розраховуйте заряд коптера на зворотню дорогу при зустрічному вітрі.
- Зведення стіків (як при запуску коптера) також екстрено глушить мотори в повітрі (потрібно, наприклад, в тих випадках, коли коптер заплутався в гілках). Будьте обережні при маневрах
- Якщо є дешевий коптер, то запускаємо спершу його, щоб перевірити чи працює РЕБ. Також від глушилок може переставати працювати GPS у машині
Можливі проблеми та їх вирішення:
DJI просить нову прошивку – після того як скачали і зареєструвались (на спеціально створену для цих цілей електронну пошту) в DJI GO – телефон в авіарежим. Тоді підключаєм коптер. Не давайте цьому китайському виробу доступ до інтернету. Прошивку не оновлюємо.
Коптер носить зі сторони в сторону, або тікає в незрозумілому напрямку – швидко садимо руками (не через хоум поінт), перекалібровуєм компас.
Камера після включення не вирівнюється або не фокусується - ставимо коптер на рівну поверхню, в налаштуваннях Gimbal Settings – Auto calibrate Gimbal.
Налаштуйте коптер та навчіться ним управляти в безпечному місці.
Пам’ятайте, техніка в руках дикуна – купа металобрухту)
А тепер про безпеку самого оператора.
Коптери виробника DJI краще взагалі не включати в місцях де по вас може щось прилетіти. В противника може бути DJI aeroscope, який покаже місце зльоту, маршрут, місце посадки, пошту з якої зайшли в додаток і скоріш за все координати пульта навіть коли телефон в авіарежимі.
Попередьте своїх і блокпости про те, що їдете працювати.
Відформатуйте карту пам’яті (а також внутрішню пам'ять, якщо вона там є), почистіть кеш в налаштуваннях. На своїх позиціях не злітайте та не садіть коптер. Рекомендують пролетіти деяку відстань на малій висоті, щоб візуально не було помітно точку зльоту. Зйомку зі своїх позицій не починайте. Коли коптер повертається теж не забудьте вимкнути запис.
Якщо ти кидаєш керування, дрон летить сам на них.
Потрібно повернути дрон боком, зробити короткий ривок в їхній бік і різко назад.
Якщо бачиш що дрон знову не слухається , повторюй процедуру, старайся сховатися за архітектурою , будинки і т.д.
Тим, хто трішки вміє літати на дроні для розвідки. Або починає і потребує більше інформації, ніж базу
Пишу цей пост не для того, щоб претендувати роль крутішого, ніж ви. Це практичні поради, якими сам користувався, коли літав в промзоні Авдіївки в 2016 році.
Якщо стануть в нагоді - поділіться із тими, хто вже має дрон і виконує бойові задачі.
Ще раз... я не вважаю, що крутіший за вас;) куди мені. Я тут просто ділюсь своєю думкою і відкритий до критик, не експерт... так, поруч літаю.
Отже, почнемо.
1. Ставте собі конкретну мету перед початком розвідки: який напрямок ви маєте намір досліджувати.
2. Злітайте подалі від бойових позицій, щоб у разі виявлення ворогом вашої позиції - вона не стала ціллю артилерії.
3. Не починайте записувати відео одразу, оскільки якщо дрон буде збито – вся інформація, знята на початку, попаде ворогу.
4. Під час польоту не намагайтесь аналізувати все що бачите: ваша задача зняти якомога більше матеріалу і повернутись.
5. Якщо по вашому дрону не стріляють – це ще не значить, що вас не бачать. Це може означати, що вас хочуть підпустити ближче, аби збитий дрон попав на територію, яку ворог або контролює, або гарно прострілює.
6. Вимкніть азарт. Слідкуйте за параметрами супутників (якщо їх стає менше – не ризикуйте), батареї (якщо ви почали на 100% і політали вже 40% - на часі повертатись, бо можете не врахувати вітер і т.д). І щойно виконали поставлену задачу – повертайтесь.
7. Коли чуєте, що по вашому дрону стріляють – краще повертатись автоматично (зазвичай це кнопка «додому»). Бо почнете нервуватись. Але якщо щось пішло не так і автоматичне повернення не працює – повертайтесь задом, тобто щоб ваше «вправо» і «вліво» відповідало реакції дрона «вправо» і «вліво»: так менше витрачатимете на дезорієнтацію, помилки.
І коротко про аналіз.
Аналізуйте на комп'ютері (планшеті, але щоб був великий екран). Під час аналізу відео візьміть програму, яка може витягнути зі стопкадру найякіснішу картинку, щоб можна було збільшити.
Аби відео було зручно аналізувати – робіть менш рвані рухи дроном під час зйомок. Також, якщо є можливість, дайте по пару секунд завмерти на відповідному об’єкті, тому що часто маленькі рухи можуть бути непомітні на телефоні, а на комп’ютері при аналізі можете побачити позицію.
Ну й на останок (моє улюблене): найкраще позицію видає сміття, бо воно в купі зазвичай віддає білим. То ж якщо будете знімати поле і тд – майте на увазі, що там де сміття – там десь поруч росіяни.