Топографічні карти та аерофотознімкиОрієнтування на місцевостіВизначення сторін горизонтуВизначення відстаніЦілевказання та корегування вогнюЗастосування засобів супутникової навігації📚 Для глибшого вивчення теми📶 Для вивчення матеріалу в режимі без доступу до інтернету радимо:
Де ви знаходитесь?
Де маєте опинитись? Як туди потрапити найшвидше і найбезпечніше?
Як зняти координату з карти?
Як визначити звідки стріляють?
Рація почала розриватися від повідомлень про наступ ворога. Тож ми всі встали в повну бойову готовність, очікуючи наказів. Зі спостережного пункту Юра бачив ворожу бойову машину і малу групу піхоти. Почалося коригування. Артилерія запитувала у тероборони координати цілей, але ніхто з нас не бачив сітку координат і не знає як їх читати, адже ми "повністю підготовлений бойовий батальйон". Джерело: щоденник військового добровольця ТрО Олекси, публікація на Вмістожер
Історія з життя з зони ООС.
Зустрічаю свого однокурсника з військового училища на передовій. Він піхотинець і топографію в інституті не вчив, бо казав, що того йому не треба, бо він піхотинець. Каже: "бачу що стріляють, бачу звідки стріляють, а координати нашій артилерії передати не можу. Треба було таки вчити топографію"
Топографічні карти та аерофотознімки
Топографічні карти ЗСУ (лекція від “Вишкіл”) 🕤 16 хв
Врахуйте, що в Україні (і Росії) користуються картографічною системи координат - СК42
- WGS-84 (World Geodetic System 1984) Світова геодезична система, яка є стандартом для використання в картографії, геодезії та супутниковій навігації, включаючи GPS. Цей стандарт включає визначення основних та похідних констант системи координат, еліпсоїдної (нормальної) гравітаційної моделі Землі (EGM), опис асоційованої Світової магнітної моделі (WMM) та актуальний список перетворень даних із локальними системами координат.
- Pulkovo42 , також відома як еліпсоїд Красовського 1940 або СК42 (геодезична), - це система координат, створена в Радянському Союзі в 1942 році і забезпечує параметри всіх наступних систем координат включно з ПЗ-90.
Визначення координат (лекція від “Вишкіл”) 🕤 18 хв
Побудова полів видимості від “Вишкіл” https://www.facebook.com/watch/519025478285942/171159800358972/
Орієнтування на місцевості
Визначення сторін горизонту
Сторони горизонту залежно від обставин, що склалися визначають
- за компасом,
- за небесними світилами
- за різними ознаками місцевих предметів.
Орієнтування на місцевості | SprotyvG7.com.ua
ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ Визначити сторони горизонту вдень за компасом Сторони горизонту взаємопов'язані між собою і якщо відомий хоча б один із них, наприклад, на північ, то в протилежному напряму буде південь, праворуч - схід, а ліворуч - захід (рисунок 1). Рисунок 1 - основні точки і лінії на земній кулі.
https://sprotyvg7.com.ua/lesson/oriyentuvannya-na-miscevosti
Визначення відстані
Вміння впевнено і швидко визначати відстані до цілей противника — важлива вимога ведення сучасного динамічного бою.
Прості способи визначення відстаней:
- окомірно
- кроками
- за лінійними розмірами предметів
- за співвідношенням швидкості світла і звуку
- за кутовими розмірами предметів
Джерело:
Визначення відстаней на місцевості | SprotyvG7.com.ua
Прості способи визначення відстаней: окомірно, кроками, за співвідношенням швидкості світла і звуку Окомірно - простий і швидким спосіб визначення відстаней, але його точність залежить від величини відстані, що визначається, умов спостереження і досвіду спостерігача. У досвідченого спостерігача помилка у визначенні відстані 1км складає 10-15%, у недосвідченого - 30-50%.
https://sprotyvg7.com.ua/lesson/viznachennya-vidstanej-na-miscevosti
Окомірно
Точність залежить від величини відстані, що визначається, умов спостереження і досвіду спостерігача. У досвідченого спостерігача помилка у визначенні відстані 1км складає 10-15%, у недосвідченого — 30-50%. При збільшені відстані збільшується і помилка.
При визначенні відстані необхідно пам’ятати наступне:
- великі та чіткі предмети здаються завжди ближчими
- при спостереженні вгору здається, що предмети ближче, а вниз — далі
- якщо між спостерігачем і предметом немає інших об’єктів, здається, що він ближче, якщо є — далі;
- при спостереженні через водні простори, лощини та інші пониження рельєфу відстані здаються меншими;
- при спостереженні в ясний сонячний день предмети здаються ближчими, ніж при спостереженні при похмурій погоді та в сутінках.
- Предмети яскравих кольорів (червоного, жовтого, білого) здаються ближчими, ніж предмети темних кольорів (чорного, синього, сірого).
- Група людей здається завжди ближче, ніж одна людина на такій же відстані;
- людина, що лежить здається далі, ніж людина, що стоїть;
- на рівній та одноманітній місцевості (в лузі, полі, на снігу) предмети здаються ближчими.
Відстані вимірюють, порівнюючи з даними:
- Видно будинки сільського типу - 5 км
- Розрізняються вікна в будинках - 4км
- Видно окремі будинки, димарі на покрівлі будинків - 3 км
- Видно окремих людей - 2км
- Танк можна відрізнити від автомобіля, видно стовпи ліній зв’язку -1500м
- Видно стволи гармат, стовбури дерев у лісі -1000м
- Помітні рухи рук та ніг людини - 700м
- Видно башту танка, помітно рух гусениць - 500м
- Видно ручний кулемет, колір одягу, овал обличчя - 250м
- Видно черепицю на покрівлях будинків, дріт на кілках - 200м
- Видно подробиці зброї солдат - 150м
- Видно риси обличчя, руки, деталі стрілецької зброї - 100м
- Видно очі у виді крапок - 70м
- Видно білки очей - 20м
Вимірювання відстані кроками
Рахунок ведуть парами кроків. Для точних результатів треба пройти відрізок у 100м і розділити на отриманий середній результат. Наприклад, при вимірюванні відстані отримаємо 54 та 56 пар кроків. Середнє число пар кроків 55. Довжина пари кроків буде: 100м: 55 = 1,8 м.
Визначення відстаней за лінійними розмірами предметів.
Лінійкою на відстані 50см від очей, вимірюють у міліметрах висоту предмета, що спостерігається. Висоту предмета в сантиметрах ділять на кількість міліметрів на лінійці, що закривають предмет; результат множать на постійне число 5 і отримують відстань до предмета в метрах.
Наприклад, сільський будинок висотою 6м затуляє на лінійці відрізок 10 мм, а вишка висотою 20м — 5мм. Отже, відстань до будинку — 300м, до вишки — 2 000м.
Для впевненого використання у бойовій практиці цього способу необхідно знати розміри деяких місцевих предметів, бойової техніки противника та інші.
Наприклад, легко запам’ятати, що:
- Середній зріст людини — 1,7м.
- Відстань між стовпами лінії зв’язку — 60м, висота яких 6м. Такої ж висоти і будинки сільського типу, а один поверх багатоповерхівки — 3м.
- Висота вантажного автомобіля — 2,5м; така ж висота і у танка, а його довжина та ширина — 6 і 3 метри відповідно.
Таким чином, якщо вогнева точка противника знаходиться на даху багатоповерхівки, один поверх якої закривається 6мм на лінійці, то відстань до цілі буде 250м, а якщо противник веде мінометний обстріл з позиції поруч із сільським будинком, який закривається 5мм на лінійці, то відстань відповідатиме 600м.
До речі, визначення відстані і розміру предмету буде потрібним і в балістиці в розділі “Вогнева підготовка”
Визначення відстані за співвідношенням швидкості звуку і світла.
Звук розповсюджується у просторі зі швидкістю 330 м/с, або 1км за 3с, а світло — практично миттєво. Таким чином, відстань у кілометрах до місця, де пролунав постріл, дорівнює числу секунд, які пройшли від моменту спалаху до моменту, коли був почутий звук пострілу, поділеному на 3.
Наприклад, спостерігач почув звук пострілу через 9 секунд після спалаху гармати. Відстань до місця спалаху: D = 9 : 3 = 3км.
Визначення відстані на слух.
Безвітряної ночі нормальний слух людини джерело шуму почує на відстані:
- Кроки людини - 40м
- Тріск зламаної гілки - 80м
- Неголосна розмова, кашель, заряджання зброї - 100м
- Стук сокири - 300м
- Падіння зрубаних дерев - 600м
- Рух автомобіля по шосе - 800м
- Поодинокі постріли з автомату - 2-3км
- Стрільба чергами, рух танків (рев моторів) - 3-4км
- Гарматна стрільба - 10-15км
Визначення відстані за кутовими розмірами предметів.
При спостереженні місцевих предметів (цілей), віддалених на різні відстані, спостерігач знаходиться як би у центрі концентричних кіл, радіуси яких дорівнюють відстаням до цих предметів (цілей).
Якщо коло розділити не на звичні 360°, а на 6000 рівних частин, то довжина однієї поділки буде заокруглено дорівнювати одній тисячній радіуса кола (рисунок 1 а):
Центральний кут кола, стягнутий дугою, що дорівнює 1/6 000 довжини кола, прийнятий за одиницю вимірювання кутів, називається тисячною, яка є постійною незмінною кутовою величиною в метричній системі вимірювань. Її відносна похибка складає на 5% менше поділки кутоміра, якою під час вимірювань нехтують (рисунок 1 б).
Таким чином, одиницею виміру кутів є лінійний відрізок, який дорівнює тисячній частці відстані до об’єкта, що забезпечує швидкий перехід від кутових вимірів до лінійних і навпаки. Кутові розміри предметів у тисячних вимірюють за допомогою бінокля, приладів спостереження і прицілювання тощо
Під час виміру кутів у тисячних називають і записують число сотень, потім число десятків і одиниць тисячних. Якщо сотень і десятків немає — називають і записують нулі. Наприклад, величини кутів у тисячних 343, 52 і 2 записуються як 3-43, 0-52 і 0-02, а вказуються “три, сорок три”, “нуль, п’ятдесят дві” та “нуль, нуль дві”.
Із залежності між кутовими та лінійними величинами, відстань (дистанцію) до предметів у метрах визначають за формулою:
D= B x 1000/K
де В — висота (ширина) предмета, м;
К — кутова величина предмета в тисячних.
Приклади
Цілевказання та корегування вогню
Ваш взвод займає оборону. Під час останнього обстрілу командира взводу було поранено і його евакуйовано до шпиталю. Вам доручили виконувати його обов'язки. Ваші побратими помітили скупчення піхоти противника та 3 БМП. Відстань до них, не дозволяє уразити їх наявними у вас засобами. У вас є канал зв'язку з мінометною батареєю вашого батальйону та топографічна карта місцевості. Згідно статті 31 Бойового статуту ЗСУ Ч.3- виклик вогню артилерії та його коригування є обов'язком командира взводу.
Яке цілевказання для артилерії є правильним:
А) квадрат 5627-5 група піхоти і 3 БМП
Б) від мене на 4 годину відстань десь 2-3 кілометри група піхоти та 3 БМП
В) прямо переді мною , за озером в третій посадці група піхоти та 3 БМП
Відповідь
Застосування засобів супутникової навігації
Цей розділ ще в процесі формування. У нас не достатньо матеріалів, щоб повноцінно розкрити тему.
Якщо ви знайшли корисні відео, тексти, аудіо та цю тему, поділіться з нами, будь ласка.
👉 Telegram
📚 Для глибшого вивчення теми
Підручник з військової топографії. 2018 рік
lira-k.com.ua
https://lira-k.com.ua/preview/12514.pdf
📶 Для вивчення матеріалу в режимі без доступу до інтернету радимо:
1️⃣ PDF версія цієї сторінки (без відео) для завантаження:
2️⃣ Всі відео з цього розділу зібрані в одному плейлисті на YouTube. В мобільному додатку YouTube ви можете завантажувати відео для їх перегляду в оффлайн режимі.
Військова топографія
Share your videos with friends, family, and the world
https://www.youtube.com/playlist?list=PLDhvLsXBTrECH8UjOnlIJqOASBSs0roP_