Поради та дайджести. Підпишись на Instagram.
logo

Зима. Літати і вижити

Зараз ми поговоримо про основні проблеми при роботі розвідників взимку та способи вирішення цих проблем. В кінці буде надано перелік необхідних речей у осінньо-зимовий період

Проблема 1: Взимку ви як на долоні

Противник вас добре бачить через відсутність зеленки, накати вашої техніки на снігу і болоті.
Рішення:
Ретельне маскування, підберіть різні маскувальні сітки під різні типи поверхні - від білих в сніг до брудно-сірих в дощову погоду. Носіть камуфляжний до місцевості одяг, за необхідності кікімори. Під прикриттям артилерійського вогню противник часто йде в атаку, використовуйте камери спостереження, перископи, стереотруби для того щоб не виходячи з укриття постійно тримати в полі зору периметр.
Обов'язково працювати з виносними антенами з укриття, якісно замаскувати антени. Антени все одно світитимуться на засобах РЕР противника, але візуально повинні злитись з місцевістю.
Створюйте хибні цілі для противника - імітуйте окопи, позиції де ніхто не живе як реальні позиції.  Макети техніки, людей,  хибний тепловий слід від багаття, помітне з дронів сміття. Нехай ворог витрачає боєприпаси та виявляє свої вогневі точки.

Проблема 2: Легко відстежується тепловий слід

Рішення:
Максимальну кількість часу взимку проводьте в укритті. Не демаскуйте себе шумними, гарячими генераторами. Придбайте для підрозділу 2-3 великі  акуми на кшталт Екофлоу або Блуетті, заряджайте техніку тихо. Тримайте великі акумулятори в чехлах, бережіть від вологи.
Не скупчуйтесь, розосереджуйте та маскуйте техніку. Кілька людей та авто в одному місці -  це вже гарна ціль для ворога.
Розігріта за день техніка добре проглядається в тепловізор. По можливості ховайте техніку  в гаражі, будівлі, остуджуйте снігом.

Проблема 3: Вибухівка під листям/снігом

Рішення:
Переміщаючись пам'ятайте що під снігом, осіннім листям можуть лежати міни. При освоєнні нової території потрібно взяти з собою сапера, або хоча б примітивний металошукач.

Проблема 4: Втрата ємності батарей

Літій-іонні та літій-полімерні батареї на холоді втрачають ємність. Вся електронна техніка на холоді розряджається як мінімум на 30% швидше.
Рішення:
Зберігання батарей в теплі до польоту. Використовувати термосумки, протиударні рюкзаки, кейси. Класти акуми в кишені ближче до тіла, під куртку. Влітку садимо дрон на 20% заряду, то взимку - принаймні  на 40%.В зимову пору як мінімум 10-12 батарей на один дрон.  Батареї мають бути пронумеровані маркером для моніторингу швидкого просідання в холод. В одній  внутрішній кишені - заряджені акуми, в іншій - розряджені. Нижче -15 ℃  можуть не завестись мотори, час та частина заряду акумулятора  витратиться на самопідігрів.
Перед вильотом акуми можна розігріти під лобовим склом машини, грілками чи під пахвою. Висаджений в 0 акум залишили на ніч  і  можемо викидати. Зберігаємо техніку в теплі.
Всю дорогу техніку бажано заряджати від стаціонарної мережі. Якщо є лише генератор тоді обов'язково живимось: Генератор - Стабілізатор - Дорога техніка. Без стабілізатора через перепади напруги техніка горить (особливо якщо включити одночасно обігрівач/електрочайник etc.)
Бережно і економно використовуйте енергоресурс взимку.

Проблема 5: Поганий зв'язок Старлінку

Поганий зв’язок може виникати через хмарність та несприятливі погодні умови.
Рішення:
Провідний зв'язок, радіозв’язок, супутниковий зв'язок через альтернативні канали.  Налаштування локальних мереж, де кожен пристрій (наприклад телефон) стає для іншого роутером.
В google є достатньо інформації  щодо налаштування локальних мереж.

Проблема 6: Цивільна техніка “зависає” на низьких температурах

Рішення:
Додатковий планшет/телефон на випадок якщо техніка зависне під час роботи. Обов'язково прогрівати техніку перед роботою, мати 4-5 повербанки великої ємності  для зарядки пульта, планшета під час роботи.  Тримати техніку в чохлах для збереження тепла.
Зупинитись  і зависнути,  принаймні хвилину. Перевірити всі елементи керування та спостерігати за поведінкою дрона. Якщо починаєте помічати дрейф або будь-яку дивну поведінку, це підказка, щоб приземлитися та діагностувати проблеми. Це також дозволяє внутрішнім частинам дрона почати належний прогрів.

Проблема 7: Погодні умови

Обмерзання гвинтів, конденсат, важкі погодні умови. Затікання конденсату в середину техніки. Польоти під снігом, дощем, сильний вітер. В туманну, сіру погоду важко розрізнити військову техніку, сліди противника.
Рішення:
В сніг, дощ, туман, сильний вітер - не літаємо.  Однак іноді це критично необхідно. Тому пам'ятаємо про певні особливості. Сніг чи дощ на нижніх датчиках  при посадці дає ефект, коли  дрон хибно вирішує  що вже на землі та вимикає двигуни. За критичної потреби полетіти перевіряємо прогноз погоди, ізолюємо від попадання вологи,  вимикаємо оптичні датчики. Якщо потрібно літати у вітряну погоду - спершу зробіть  15-20 вильотів на базі, потренуйтесь.
Не виймайте техніку  одразу коли заходите з морозу в тепле приміщення. Нехай полежить в рюкзаку, поступово нагрівається - не буде конденсату. Якщо ліхтарики досі заліплені ізолентою - краще  обережно пофарбувати адже скотч швидко відклеюється.
Не забувайте вітри взимку сильніші, пориви частіше. Дуже ретельно вивчайте карту місцевості перед польотом, в режимі ATTI при вітрі дрон буде швидко відносити, через холод, на очах  просідатиме батарея. Рішення потрібно приймати дуже оперативно.
Звикайте відноситись більш відповідально до вивчення погодних умов,  дрони дуже не люблять дощ, мороз  і пориви вітру. Обов'язково слідкуйте за прогнозом погоди. Майте додатки на кшталт UAV Forecast for DJI Quadcopter & UAV Drone Pilots або Windy.
Чітко рекомендується уникати  польотів в несприятливу погоду. Виконати поліот під час незначного дощу можна лише у разі крайньої необхідності, попередньо наклеївши ізоленту або армований скотч на місця куди може проникнути волога. При цьому не заклеювати важливі датчики. Після виконання польоту дрон ретельно і обережно та просушити. Сухою ганчіркою та теплим повітрям, ні в якому разі не сушити відкритим вогнем. Також на ринку вже продаються спеціальні чохли для виконання польотів в легкий дощ: https://www.phantomrain.org/
Спробуйте використовувати поляризаційні фільтри на дронах при невеликій димці і вивчайте роботу відеоредакторів щоб робити корекцію кольору, бо  все буде сіре і не зрозуміло буде де фейкова ціль, а де танк.Використовуйте великі екрани з широкою роздільною здатністю  для аналізу інформації. Для оптимізації часу використовуйте програми для аналізу відео, наприклад "На Долоні."
Постійно спілкуйтесь з колегами з сусідніх підрозділів уточнюйте чи є у них дані по цій місцевості, можливо вони зробили обліт в кращу погоду що підтвердить ваші розвіддані.

Проблема 8: Збереження ресурсу батарей дронів

Рішення:
Можна розігріти рис та поставити в термоізоляційний рюкзак.  Це має зберігати теплі батареї та вбирати невелику кількість вологи. За відсутності рису використовуйте хімічні грілки.
Не тримайте повну батарею зарядженою більше 24, максимум 48 годин! Будь-який тип li-po (літій полімерні батареї) не любить залишатися повністю зарядженим протягом тривалого часу.
Не розряджайте повністю батареї. Все, що нижче 30%, вважайте це резервом. Якщо ви зазвичай розряджаєте і не залишаєте ці  30%, ви скоротите термін служби вашої батареї. Будьте обережні з батареями, особливо на початку польоту, навіть після попереднього розігріву. Перевірте напругу та баланс батарей у додатку, а не відсотки коли ви виконуєте тест на зависання на початку польоту. Відкрийте меню батареї та  переконайтеся, що все виглядає добре. Переконайтеся, що ви не бачите швидкого падіння елементів або проблем з напругою.
Щойно заряджена батарея має бути близько 4,2-4,3 В на елемент. Підказкою є відсоток, який показує 99-100%, але набагато нижчу напругу. Перевірте напругу елемента або загальну напругу, якщо ви бачите щось на кшталт 3,9 В при заряді 99-100%, це означає, що в батареї є проблема. Якщо ви бачите будь-які аномалії, не ризикуйте! Приземліться та поміняйте батарею. Інакше втратите дрон. Після тривалих періодів зберігання завжди потрібно стежити за батареєю під час першого польоту.
Бувають випадки, коли калібрування батареї може повернути несправні пакети в розумних батареях нового покоління.
Зберігайте батареї при температурі вище (14 ℃) в холодну погоду, не вдаряйте батареї.
Розробіть графік обслуговування акумуляторів. Ніколи не зберігайте повністю заряджені батареї при екстремальних температурах. Ні в якому разі не заряджайте холодні батареї, починати зарядку при температурі батареї не менше 14 ℃.
Батареї мають бути пронумеровані маркером для моніторингу швидкого просідання в холод.
Залежність емності та напруги Li-ion акумулятора від температури:
Image without caption

Проблема 9: Обмороження, застуда екіпажу через роботу на холоді

Рішення:
Підготувати одяг, спорядження та режим дня розвідника.
Захист рук від обмерзання - рукавиці з електропідігрівом, хімічні грілки всередині рукавиць, чохол із прозорим верхом, куди можна помістити пульт керування. Далі він просто зберігає тепло від рук. Всередину можна докласти каталітичну грілку.
Для роботи з планшетом підрізати на рукавицях по три пальця або спеціалізовані рукавиці з функцією тачскрін.
Носіть теплі шкарпетки, також є  варіанти з електропідігрівом.
Жилетки з підігрівом живляться від повербанк, зігрівають розвідника і  дають можливість тримати техніку  в теплі.
Правильно підібраний одяг згідно стандартів армій НАТО, 7 шарів. Детальніше про Систему 7 шарів одягу є інформація на ютубі.
Дбайте про міцний імунітет. Не виходьте спітнівши на холод, старайтесь хоча б раз в кілька днів мати гаряче харчування, вітаміни. Не пийте енергетики без потреби. Спіть при найменшій нагоді, пийте багато води або чаю. Не куріть - це демаскує і ослаблює ваш організм. Алкоголь на війні це злочин і подарунок для русні, п’яний воїн це зрадник.
Купіть електроковдри та теплі спальники для відігріву після виконання завдання.

Проблема 10: Короткий світловий день

Рішення:
Ретельно планувати льотний день. Вчасно заряджаємо та готуємо всю техніку. Маємо чіткі і завчасні домовленості з артилеристами по швидкому відпрацюванню по цілям.
Обов'язково узгоджуємо плани з РЕБівцями та саперами.
Використовуємо оригінальні швидкі зарядки для телефонів  і планшетів з метою економії часу. Маємо кілька запасних планшетів та як мінімум 10-12 батарей на кожен дрон з метою економії часу на зарядку.
Використовуйте ЕкоФлоу, Блуетті та інші перевірені станції портативного живлення.
Неперевірені, саморобні  акумулятори часто спалюють техніку через перепади синусоїди напруги.

Корисні посилання:

  • З порадами щодо якісного зимового спорядження від Журавля, чемпіона України з альпінізму, інструктора школи БПЛА «Довжик» ви можете ознайомитися у статті Теплі поради для холодної зими