Поради та дайджести. Підпишись на Instagram.
logo

Дрони-камікадзе РФ

Ланцет

Ланцет - російський баражуючий боєприпас (БПБ, БПЛА-камікадзе) створений російською компанією Zala.
Image without caption
Ланцет - це безпілотник поля бою, що працює по окремих РЛС чи ЗРК, скупченню особового складу, артилерійських системах, безпосередньо біля лінії фронту.
На даний час тактика російського командування полягає у зосередженні угруповань розвідувальних та ударних безпілотників для виявлення та ураження у тактичній зоні засобів ППО та артилерії українських військ. На деяких напрямках противник почав на глибину до 30-40 км. здійснювати пошук групами безпілотників, включно з ударними дронами-камікадзе “Ланцет”, щоб виявити ЗРК, засоби артилерії під час переміщення або на позиціях, які ще не встигли змінити.
☝️
Дроном-камікадзе “Ланцет” 12 листопада 2022 було пошкоджено ЗРК “Бук-М1”, 16 листопада 2022 було знищено причіпну гаубицю М777. Крім того, протягом 4 грудня була пошкоджена САУ Pz-2000, знищено причіпну гаубицю М777, САУ “Краб” та САУ 2С7 “Піон”.
Image without caption
Останнім часом, запуск баражуючого боєприпасу“Ланцет” здійснюється з близької дистанції під час прольоту нашої авіації (для недопущення впливу на нього наших засобів РЕБ).
По суті, “Ланцет”є доопрацьованою версією іншого дрона-камікадзе цієї компанії - “Куб-БЛА”, який, до речі, неодноразово використовувався окупантами в Україні.
На сьогодні відомо про існування двох версій ударного безпілотника - “Ланцет-1 ”і “Ланцет-3”. Обидва мають однаковий планер з подвійними Х-подібними крилами і схожими внутрішніми системами. Основною ж відмінністю є розміри та корисне навантаження. Максимальна злітна вага “Ланцет-3” до 12 кг, “Ланцет-1” - 5 кг, з бойовими частинами (осколково-фугасний) до 5 кг і до 3 кг відповідно.
⚠️
Ланцети оснащуються електричними силовими установками, що забезпечує їм відносну акустичну непомітність за максимальної тривалості польоту до 40 хвилин. Запускають зазначені БпЛА за допомогою спеціальної наземної катапульти.
Ланцет має системи навігації та зв'язку, які розташовані в носовій частині. Завдяки вбудованій відеокамері можливо використовувати дрон для розвідки. У розпорядженні оператора три системи наведення: оптико-електронна, координатна та комбінована, тому оператори вручну направляють “камікадзе” або ж задають координати цілі для автономного ураження.
Дальність застосування безпілотників від наземного пункту управління становить до 40 кілометрів.
Відомо також, що “Ланцети”оснащено кількома типами систем наведення: координатною, за допомогою оптико-електронних засобів та комбінованою. Так, наприклад, за допомогою телевізійного каналу зв’язку оператор може в режимі онлайн спостерігати картинку з дрона до моменту знищення цілі. Стверджується також, що “Ланцетам”не потрібна супутникова навігація. Бортовий модуль розвідки, навігації та зв’язку дозволяє “визначати координати за різними об’єктами”.
Відео ураження САУ 2С3 Акація ланцетом. Відео окупантів
Як правило, зазначені дрони застосовують ССО (мобільні розвідувальні групи) рф і намагаються завдавати удари по місцях розташування ЗРК, сил та засобів артилерії та де на їх думку знаходяться скупчення боєприпасів, наприклад, по зелених ящиках від снарядів, тощо. Крім того,зазначені дрони-камікадзе застосовують у координації з багатоцільовим безпілотним авіаційним комплексом “Орлан-10(30)” або “Mohajer4(6)”, який зависає на визначеній оператором висоті в тилу ЗС України і виступає своєрідним ретранслятором, видає точні координати для їх наведення. Він визначає ціль, а “Ланцет” їх вражає.
І хоча в міноборони рф твердять, що перехопити чи знищити ці дрони “практично не можливо” завдяки протилазерному захисту, проте практика показує, що збивати їх все ж можна. Так, Сили оборони України неодноразово звітували про збиття Ланцетів. Наприклад, у липні українські захисники збили ударний безпілотник типу “Ланцет”, який намагався атакувати радіолокаційну станцію у Миколаївській області. Крім того, ЗСУ збивали Ланцети і в інших регіонах України. В жовтні (листопаді) Повітряні Сили ЗСУ звітували про збиття двох Ланцетів винищувачами в ході масованого удару по Україні.

Куб-БЛА

"Куб-БЛА" є ударним малорозмірним літальним апаратом. Вперше був представлений компанією ZALA AERO, яка входить до концерну “Калашников”, на міжнародній виставці IDEX 2019 в Арабських Еміратах. Інформація про ТТХ безпілотника виробником майже не розголошується, тому детальних даних про технічні характеристики в відкритому доступі наразі майже немає.
Image without caption
Конструкція безпілотнику Куб передбачає в собі малогабаритні розміри, що, зі слів розробників, супроводжується можливостями нанесення високоточних бомбових ударів. БПЛА Куб здатен баражувати в повітрі і після наближення до цілі, координати якої наперед були введені оператором дрону – атакувати її. Удар здійснюється вертикально, під час пікетування цілі. Запуск безпілотного літального апарату Куб виконується за допомогою катапульти.
Барражуючий боєприпас, здатний нести корисне навантаження, включаючи бойову частину, масою до 3 кілограмів. Дальність дії КУБ-БЛА не уточнюється; тривалість польоту апарату становить до 30 хвилин. Дрон обладнаний електродвигуном, що ускладнює його виявлення, особливо у темну пору доби.
Після неодноразового збиття БПЛА Куб українськими військовими стало відомо, що цей дрон має 3 основних режими застосування:
  • по-перше, він здатен проводити знищення вертикальним пікетуванням з ураженням більш тонкої частини броні танку в момент зіткнення з поверхнею цілі;
  • по-друге, в можливості безпілотнику Куб входить приземлення за допомогою парашуту і знаходження в стані «спокою» до тієї миті, поки до дрону станеться дотик – після якого Куб перейде в вибуховий стан і відбудеться ураження;
  • по-третє бпла Куб має функцію самознищення.

Shahed-131

Shahed-131 - це дрон-камікадзе іранського виробництва, який росія маркує як Герань-1, з метою приховати іноземне походження безпілотника. Став широко відомим у жовтні 2022 року після атаки рф по території України.
Image without caption
Дальність польту складає до 900 кілометрів, маса 130 кілограм, маса бойової частини - 15 кілограм. Бойова частина Shahed-131 має довжину приблизно 50 см і ширину 13 см, в задній частині знаходиться детонатор.
Image without caption
Попереду та позаду бойової частини є дві матриці осколків, кожна з яких містить 11 шарів осколків у формі куба. Ці осколкові матриці необхідні для створення додаткового руйнівного ефекту, як для руйнування будівель, так і для вбивства мирних жителів.
Image without caption
Shahed-131 оснащений двигуном Ванкеля у якому застосовується тригранний ротор (поршень), що обертається всередині циліндра спеціального профілю.
Аналіз уламків свідчить про те, що апарат має основу з вуглецевого корпусу та металевих планок, яка була підсилена у відповідальних місцях стільниковим полімером. Подібна конструкція є дорожчою, ніж склопластикові планери, але в той же час вона дозволяє досягти меншої ваги при більшій міцності.
Дрон має комбіновану систему наведення, що складається із простого блоку інерційного автопілота та модифікованої цивільної системи GPS. У Шахедах використовуються однакові плати контролю GNSS-трансіверів. Завдяки 4 основним антенам на крилі, БПЛА використовує GPS для навігації та наведення.
У Шахедах також використовується доповнення у вигляді DGNSS, що дозволяє їм використовувати наземні станції навігації для корекції шляху, якщо БПЛА пролітає в районі із забороною використання GPS.
Додаток у вигляді SGNSS дозволяє використовувати розширений список частот для виявлення та відсікання джерела спуфінгу GPS. Це означає, що ці дрони можуть бути захищені від заміни координат систем навігації.
Також у Shahed-131 наявний блок вимірювання інерції (IMU), що використовується простим автопілотом для вимірювання швидкості апарату, його напряму, висоту тощо, щоб мати можливість продовжувати політ навіть під дією потужного придушення системами РЕБ. Втім, використання такого простого автопілота означає, що під дією перешкод дрон втрачатиме більшу частину своєї точності.

Shahed-136

Основними відмінностями Shahed-136 (Герань-2) від Shahed-131 є більша маса бойової частини, інший тип двигуна, який робить його більш гучним, та незначні модифікації корпуса. Як і Шахед-131 літає на малій висоті, тому його складно виявити силами ППО.
Image without caption
Загальна маса безпілотника 200 кг, з яких маса осколково-фугасної бойової частини може сягати 40-50 кілограм, загальна довжина 3,5 метри, розмах крил 2,5 метри.
У Shahed-136 використовується іранська копія двотактного поршневого двигуна MD-550, що працює на авіабензині марки 100LL. За характерний і гучний шум його встигли прозвати мопед. Потужність двигуна 50 кінських сил. Офіційні ТТХ говорять про дальність роботи цієї моделі в районі 2000 кілометрів, що багатьма експертами ставиться під великий сумнів.
Летить такий безпілотник на висоті від 60 до 4000 м з крейсерською швидкістю 180 км/год.
У 2021 році в Ірані вперше було показано пускову установку на вантажівці для залпового пуску іранських баражуючих боєприпасів «Shahed-136». Контейнери з такими дронами можна легко поставити не тільки на вантажівки, а й на вагони залізничних потягів, різні кораблі та інші пересувні засоби.
Image without caption

Методи протидії Shahed-131 та Shahed-136:

Немає сенсу застосовувати РЕБ проти “Shahed-131” та “Shahed-136” на маршруті до цілі. В разі подавлення БПЛА, ймовірно, автоматично переходить на інерційну систему (рух по прямій) доки не покине радіус впливу РЕБ. Після чого відновлює точне позиціонування і маршрут.
Потужне придушення супутникових сигналів може бути ефективним лише безпосередньо поблизу імовірної цілі (радіус до 2 км). Але в кращому випадку це знизить точність заходу на ціль, чого, тим не менш, іноді може бути достатньо.
Окрім засобів ППО (ЗРК, ПЗРК, ЗУ) є доцільним створення мережі високомобільних зенітних розрахунків зі стрілецькою зброєю. Використання важких великокаліберних кулеметів не є пріоритетом – для ураження “Shahed” на середній висоті їхніх польотів (до 800 метрів) потужність великого калібру (понад 7.62) може бути надлишковою.
На цю роль оптимально підходять різні модифікації кулемету Калашнікова (ПКМ), встановленого на зенітний станок (волонтери і “кулібіни” справляться із задачею) в кузові пікапу (швидке висування для перехоплення, моментальне розгортання). Також – РПК, АКМ із відповідним боєприпасом. Використання снайперських гвинтівок також не вважається доцільним.
Прицілювання по БПЛА із механічних прицілів стрілецької зброї при веденні вогню без застосування трасуючих патронів є вкрай складним, оскільки вимагає точного вираховування трьох параметрів – дистанції до цілі, вертикального зниження траекторії кулі на відстані, упередження до цілі. Тим не менш, за наявності декількох стрільців та їх злагоджених дій шанси зростають.
Найефективніший спосіб – загороджувальний вогонь. Коли розрахунок бере випередження з великим запасом (в 2 рази) і веде вогонь 1-2 секунди у фіксовану уявну точку на шляху літака без ведення (не рухаючи зброю) – літак має сам залетіти в хмару куль.
Рекомендується абстрагуватись від спроб провести точні розрахунки і ведення цілі з упередженням. Замість цього враховуємо приблизне максимальне випередження на даній дистанції та ведемо загороджувальний вогонь протягом 1-2 секунд взявши двохкратний запас:
  • дистанція 200 м – випередження 13 м або 5 корпусів (беремо 10 корпусів)
  • дистанція 500 м – випередження 38 м або 13 корпусів (беремо 20 корпусів)
  • дистанція 800 м – випередження 72 м або 24 корпусів (беремо 40 корпусів)
Вихідні дані:
  • Швидкість кулі 7,62×54 ЛПС 840 м/с
  • Швидкість руху БПЛА 50 м/с,
  • Довжина літака 3 м.