Поради та дайджести. Підпишись на Instagram.
logo

Про звуки артилерії

🤓
Текст про швидкість звуку, політ снаряду і фізику в школі. Гармата стоїть 25 км від вас. Через скільки часу після пострілу ви почуєте звук виходу? Коли стріляють по тобі - ти чуєш постріл, і за 1-3 секунди чуєш прильот піздюліни. Це тому, що москаль розвернув батарею в сусідній посадці? Ніт, то фізика. Як по звуках визначити, що по мені стріляє?
Автор: Ivan Choopa, оператор БПЛА, розвідник та корегувальник артилерії.
Джерело:
Будьте обережні, в тексті зустрічаються міцні словечка 😉 
Десь колись читав в фейсбуках, що було б прикольно апку на телефон пилянуть.
Мовляв до мікрофона підключається, і зчитує звуки. І видає телефон, як прильоти чує:
  • 122мм, далеко.
  • міномет, по нам.
  • 152мм, вйобуй нахуй.
  • ЛЯГАЙ!!!
🦉
АТОшніки, ООСніки і інші ветерани не дарма дьоргані з війни приходять. І новомодні повномасштабніки теж такі прийдуть.
Звуки. Звуки вони усюди. І добра половина цих звуків несе звістку що через 1 секунду тобі може бути піздєц. Я, звісно, напускаю жуті і от прям не постійно тут тебе хтось хоче вбити, але трапляється частіше, ніж на гражданці.
Так от. Більшість людей їбеться в вуха. Особливо новачки. І всі думають, що до арти піздєц як близько. А вона піздєц як хуй зна де. А все того, що не молитесь , фізику в школі прогулювали. В мене було 5, тому зараз я вам розкажу чому все так відбувається. 5 з 12, якщо що...
Все дуже просто. Звук розповсюджується з швидкістю приблизно 333 м/с. За константу всі беруть 300 м/с, бо так простіше рахувати. Тобто, коли за 1500м від тебе перднув Вася, то ти почуєш ЗВУК виходу через 5 секунд. Тому що 1500 / 300 = 5.
Тому, якщо до артилерійської системи 25км від тебе, то ти почуєш звук пострілу через 83 секунди. 1 хвилина 20 секунд. Дохуя часу. Ти ще ходиш, куриш, а вже летит. Аннушка, масло, всі діла.
Що ще летить до тебе після пострілу? Ну, окрім звуку цього пострілу? Піздюліна певного калібру.
І те, що ти чуєш ПЖЖЖЖЖЖИИИИИУУУУУ перед бабахом, свідчить про те, що снаряд летить з дозвуковою швидкістю (тобто повільніше за 300 м/с).
І в тебе є 0,5-1сек щоб зреагувати і впасти на землю. Не гребти, як дурний до укриття через всю позицію, а - впасти на землю. І після залпу - бігти в сторону укриття. Якщо ти ще живий, звісно.
Коли гармата стріляє, то близько половини маршруту, снаряд, долає на ПОНАД звуковій швидкості. Решту - летить на дозвуку. Він то переганяє звук пострілу, то починає відставати. Знову ж таки, снаряд летить по параболі, а звук, умовно, по прямій. І тому, коли стріляють по тобі - ти чуєш постріл, і за 1-3 секунди чуєш прильот піздюліни. І це не тому, що москаль розвернув батарею в сусідній посадці. А тому що фізика. На відстані Н звук долітає за 40 сек. А снаряд - за Н+3 сек.
Ще пара лайфхаків.
Якщо ти сидиш на лінії стрільби артилерії (та й будь чого вогнепального), але стріляють не по тобі, то ти можеш почути 3 різні звуки:
1) гучний бах, за яким тягнеться піууу (чи БДЖИИИУУУУ)
2) слабенький бах
3) бум від прильоту.
1 - це звук снаряду. Якщо він іде на понадзвуку, то БУМ що ти чуєш, це снаряд, який долаючи звуковий бар'єр утворює цей БУМ звук. Потім йде піуууу чи пжииуууу (снаряд йде на віддалення)
Якщо снаряд йде на дозвуку - то БУМ ти не почуєш. Лише піуууууу чи пжииууу.
2- звук пострілу, ну все понятно.
3 - теж.
Інколи можна почути в іншій послідовності: 1) 3) 2). Залежить, що ближче. Місце прильоту, чи місце виходу.
Те, що стріляє прямою наводкою - гатить на надзвукі. Танки, бмп, кулемети, автомати. Відповідно ти не чуєш ні піуууу, ні бджииииууу. Які давали б тобі півсекунди на порятунок життя.
Ти чуєш вибух. І (ти там ще живий, друзяка?!) лише потім - постріл.
Через що танчики дуже болючі і неприємні.
Деякі снаряди з повітряним підривом (всіляка осколкова, кластерна і флечетна пиздота) спрацьовує так, що ти спершу чуєш прильот. Без пжиууу, без ніхуя. Не пощастило.
Носіть броніки, каски, не засиджуйтесь на місці. Копайте більше і глибше. І пам'ятайте: виживаємість на війні це не лише галімий фарт, це ще й жменька вашої майстерності і обізнаності (які кльові слова, щоб позначити засциканство). Але якщо на Д20 випало 1... ну, як казав полковник Гор. "значить не повезло".

Короткий посібник: що по мені хуярить?
  • 1) чути далекий бум, через 1-3сек чути пжиииууу бум. Стовп пилюки від прильоту нижче 10м, ямка не глибше за 0.5м Вітаю, по вам відпрацювала 122мм гармата.
  • 2) те саме що й 1, але стовп пилюки вище 10м, ямка від 0.5 до 2м в глибину. Ви (не) пережили обстріл з 152мм гармати
Якщо серйозно. Міномет відрізняється тим, що від звуку пострілу до звуку прильоту буде не 1-3 сєк, а - 3-7сєк. Може й довше.
Град стріляє чергою (технічно - не чергою, але всім похуй) і відчувається як стволка 122мм.

Image without caption
Після модерації ми додамо коментар на цю сторінку. Ваш коментар є анонімним (для нас теж). Будь ласка, пишіть 🇺🇦 , щоб ми не витрачали час на переклад. Яблуня ведеться лише 🇺🇦.

Коментарі

Тут може бути ваш коментар, якщо ви нам його відправите 👆