Час навчання
🕝 Час проходження: 10 хв.
- Інформацію про ваші позиції ворог може взяти з кількох джерел:
- Вас змалювали з БПЛА. Постарайтеся якомога менше світитись\рухатись під час роботи БПЛА. Брезентовий радянський плащ поверх шолома і броніка допомагає приховати тепло від тіла, відповідно ворожий дрон з тепловізором може побачити окремі теплові плями, але не ідентифікувати як людину. В нічний час не віддавати теплові сигнали, часто над об'єктом який дає тепловий сигнал натягують поліетиленову плівку. Проводьте ретельне маскування техніки, закопуйте сміття, глибоко вкопуйтесь в землю та маскуйте позиції в зеленці. Якщо потрібно спиляти дерево, краще це робити на відстані від 200 м від позиції в проміжках між позиціями, а не відразу позаду. Дерево в ідеалі має рости під кроною іншого, а пеньок і обрізані гілки також треба маскувати.
- Вас здають кілька місцевих зрадників. Придивіться до їх поведінки, ввічливо але без попередження попросіть подзвонити по їх телефону і уважно перевірте вміст(!) месенджерів, телефонної книги, смс, фото та відео. У випадку підозрілого змісту, - ви знаєте як діяти.
- Ви спілкуєтесь раціями на відкритих каналах. У цьому випадку ви маєте домовитись вживу про систему умовних слів. Коли по рації звучить “група виходить на медичне обстеження” - це може означати на найближчі 3 дні що “група йде працювати в ліс”. Кожні кілька днів змінюйте умовні фрази.
- Вас здає хтось із засланих диверсантів всередині підрозділу. В такому випадку використовується практика дезінформації, закиньте дезу в колі підозрюваних. Після цього поступово відслідковується слід того, хто саме зливає. Старший групи може попросити всіх показати вміст телефонів, включно зі своїм. Тут важливо зберегти здоровий глузд і не впадати в параною .
- Пам'ятайте, що всі електронні пристрої дають електромагнітне випромінювання.
- Завжди і всюди носіть з собою заряджену зброю, кілька гранат, кілька магазинів, флягу з водою, батончики снікерса, аптечку, павербенк, ніж, сірники/запальничку і пару таблеток сухого спирту, пару шкарпеток, заряджений але вимкнений простий кнопочний телефон. Дрон, пульт, 5-6 батарей, планшет завжди мають бути заряджені. Плащ від дощу в сонячний день допоможе краще бачити картинку на гаджеті. При облаштуванні позицій саперна лопата (хороші - короткі Фіскарс), пилка, мішки для піску/землі для укріплення позицій мають бути з собою. Старайтесь правильно вибирати позицію, на домінуючій висоті, щоб ви бачили, а вас ні. Одразу глибоко закопуйтесь в землю, зверху кладіть дерева, мішки, маскування. Кожна ваша позиція має стати повноцінно укріпленою фортецею.
- Постійно уважно запам’ятовуйте обстановку навколо, людей які проходять мимо вашої хати/позицій, періодичність обстрілів, прив'язку до місцевості під час польоту, найменші зміни в позиціях та тактиці ворога.
- Намагайтесь одразу налагодити зв'язок з сусідніми підрозділами та умовними, домовленими заздалегідь вживу (!) словами попередити їх про загальну канву своїх дій. В першу чергу для того, щоб уникнути дружнього вогню. В той же час старайтесь не повідомляти навіть своїм дуже точне місце зльоту і посадки вашого БПЛА.
- Якщо ви потрапили в полон, ваша задача номер один - вижити.
- Видаліть або повністю закрийте свій профіль в соцмережах, не викладайте військові фото. Більше того - у вас може бути на ваше ім'я фейковий проросійський профіль в соцмережах, він може бути закритим, але при допиті ви зможете показати умовному майору з ФСБ цей профіль щоб уникнути сильних катувань. Якщо ви не публічна людина зробіть так, щоб було складно загуглити інформацію про вас. Тоді в полоні ви можете сказати, що просто були мобілізовані і чекати на обмін. Чим більше у вас публічних фото, інтерв’ю, постів - тим складніше дістати вас з полону, адже “цінник” на вас одразу виростає.
- Ні в якому разі не користуйтесь вайбером, телеграмом та іншими російськими розробками. Контроль над цими даними є в ФСБ, вони постійно зливають інформацію, зокрема і про геолокацію. Користуйтесь Signal або хоча б WhatsApp. Поставте в налаштування зникнення повідомлень через деякий час. Ні в якому разі не робіть фото чи відео, коли включена геолокація.
- Завжди починайте зйомку з коптера відлетівши подалі від своїх позицій і завершуйте не долітаючи до своїх позицій. Перед кожним вильотом чистіть карту пам'яті, щоб у випадку втрати апарату ворог не отримав багато інформації. Старайтесь на підльоті до себе летіти якомога нижче 1-2 метри, ховайте радіовипромінювання в складках місцевості.
- на Autel є режим шифрування файлів: розберіться, як це працює і використовуйте в роботі
- Wipe File утиліта для Windows
- Wipe - це консольна утиліта під Лінукс (https://linux.die.net/man/1/wipe)
- в Лінуксі ще є команда shred (https://linux.die.net/man/1/shred): вона не просто видаляє, але й перезаписує дані на диску декілька разів (може зайняти деякий час). Також можна використовувати утиліту dd (https://linux.die.net/man/1/dd) для перезапису простору нулями.
- Користуйтесь системами ситуаційної обізнаності та додатками для артилерії.
- Завжди вчасно летіть додому, розраховуйте заряд батареї, вітер, кріпіть GPS трекер на дрон щоб його можна було швидко знайти якщо не долетіли. Якщо дрон забрав ворог, у вас буде точна координата для арт удару.
- Будьте дуже уважні до деталей, плануйте кожен льотний день.
- Будьте уважні до свого спорядження.
- Аналізуйте кожен свій крок - чи може це стати інформацією для ворога?
- Я передав дані через Телеграм
- Я запиляв фото в соцмережі з геолокацією
- Я сказав по рації чи телефону де ми знаходимось і що плануємо
- Я постійно використовую Старлінк, роздаю інтернет з телефону, користуюсь Garmin та іншими девайсами
- Я запустив місцевих до себе на базу, бо вони принесли їжу. Тепер вони знають наше точне розташування, нашу кількість і чують розмови
- Я розказую по рації Баофенг, Моторола, Хайтера куди ми завтра йдемо і що плануємо там робити
- Я постійно тримаю телефон включеним, дзвоню і сиджу в інтернеті
- Я полінувався прикопати сміття, замаскувати техніку, заритись глибше в землю, спиляти і накидати зверху дерев, замаскувати мішки з землею і піском.
- Я розпалив багаття відкрито, щоби приготувати їжу.
- Я спиляв дерева для перекриття своєї щілини в 50 метрах позаду, щоб далеко не носити матеріал, обчухрані гілки кинув біля незамаскованого пенька. Замість пилки користувався сокирою, удари якої далеко чути.
- На спостережному пункті вночі я світив ліхтариком, дивився час на екрані мобільного телефона, не заклеїв скотчем вогні на рації, голосно розмовляв.
- Я не подивився ролики по такмеду навіть на ютубі
- Я проти того щоб періодично трохи змінювати місце розташування, бо в цій хаті вже все налагоджено і зручно
- Я тримаю всю техніку і людей скупчено, в одному місці
- Рекомендовано розробити власні чек-листи, де чітко й покроково описати алгоритм дій:
- перед виїздом на завдання
- підготовка до польоту
- поведінка на місці виконання завдання
- для операторів DJI коптерів - додаткові заходи безпеки, пов'язані з dji Aeroscope
- дії після повернення на ПДД / місце дислокації
- дії у разі нештатних ситуацій (польоти в умовах заглушеного GPS, зникла телеметрія, пропало відео, оператор потрапив під обстріл…)
- конкретні дії по підготовці коптера до польоту
- склад вхідного (польового) зіп-пакету для дрону/оператора
- дії при посадці коптера/повернення з завдання тощо.
- Не ведіть робочі переписки з особистого номеру телефону.
- Якщо у вас DJI і немає Анонімайзера:
- Вимкнути gps у мобільному пристрої, wi-fi та мобільний інтернет. Найкраще включити "режим польоту"
- Запускати і садити коптер на безпечній відстані від місця, де стоїть оператор
- Вмикати коптер на місці зльоту, а не під час його транспортування до місця запуску
- Одразу після приземлення дрон слід вимикати. Одразу покидати місце роботи
- При експлуатації спочатку вмикається пульт керування, а потім коптер. Вимикання повинно здійснюватися у зворотному порядку: спочатку коптер, а потім пульт
- Обов'язково використовувати виносні Антени! Контакти де взяти антени є тут: Антени
Зовнішні: візуально, звук, запах (наприклад, дим багаття,сигарет), радіоперехоплення, електромагнітне випромінювання ваших електронних пристроїв
Внутрішні: інформацію передає хтось зсередини (місцеві або агентура)
Для ворога це можуть бути ідеальні маячки на карті. Намагайтесь максимальну кількість часу перебувати в режимі “радіомовчання”.
Вмикайте телефони, рації, електронні годинники, Старлінки, планшети, комп'ютери, дрони лише за робочої потреби.
Швидко робіть все, що треба і вимикайте. Намагайтесь не включати лишній раз генератор, для безшумної зарядки візьміть серйозний акумулятор, наприклад:
Уважно вивчіть інструкцію, як користуватись Старлінком так, щоб ви були менш помітні. Також на сторінці проєкту Народний Старлінк є купа статей з безпеки користування starlink у бойових умовах. Інформації багато, але вона створена на основі реального досвіду бійців.
Народний Starlink | Facebook
Народний Starlink - переробка, адаптація, ремонт та технічна підтримка, а також закупівля та доукомплектація терміналів супутникового зв'язку Starlink від SpaceX для потреб ЗСУ та інших захисників...
https://www.facebook.com/groups/starlinkforukraine/learning_content
На жаль, вже багато людей загинуло через те, що всі пристрої включені, постійно роздається wi-fi, bluetooth, підключена передача геолокації, зв'язок з вишками мобільної мережі. Якщо у вас нічого не світиться - взнати ваші позиції значно складніше.
Всю чуттєву інформацію - конкретні контакти, геолокації, явки паролі - лише в особисті. Не користуйтесь в Signal, WhatsApp, Telegram, Viber своїм постійним мобільним номером, для цього купіть окрему картку. Загалом не користуйтесь російськими додатками Telegram, Viber - вони зливають інформацію ворожим спецслужбам. Не нажимайте підозрілі лінки, вони можуть деанонімізувати ваші дані, приклади: Підміна посилань
Не дзвоніть з мобільного телефона в зоні бойових дій, вашу розмову легко перехопити і запеленгувати геолокацію.
Перед тим як передати важливу інформацію людині - обов'язково наберіть відеодзвінком, послухайте як говорить українською, наскільки розуміє бандерівський контекст:)
При потребі попросіть показати на камеру необхідні документи та покажіть свої. Якщо поводиться дивно - можливо поруч стоїть русня і цілиться в голову, не передавайте ніяку інформацію.
Можна вводити противника в оману, залишаючи ввімкнені активні пристрої, які можна запеленгувати, на фальшивих позиціях, звідки не збираєтеся працювати. Після роботи ці пристрої можна буде забрати через деякий час, або коли вони розрядяться.
Не спіть на посту - росіяни засилають ДРГ щоб вирізати і брати в полон!
Не розраховуйте що вам хтось щось видасть, йдете в армію - все беріть з собою. Дадуть - добре, у вас буде запасне, не видадуть - у вас є своє.
Прослухайте курс з Першої допомоги, це може врятувати вам життя. Посилання тут.
Дуже уважно дивіться під ноги, намагайтесь ходити лише там, де видно стежку, особливо восени і взимку. Міни, розтяжки під листям або снігом. Багато людей підірвалися на мінах і розтяжках, навіть своїх.
Якщо плануєте скидати вибухівку з дронів - обов'язково залучіть професійного сапера!
Ви можете що завгодно говорити на камеру про злих бандерівців, ми знаємо що це не ваші слова. Пам'ятайте, що ви потрібні своїй країні і своєму народу живими.
Змініть всі номери на телефоні, просто до останньої цифри додайте +1, або +2. Перепишіть Коля Морпіх, на Коля Рибалка. Витріть всю чутливу переписку і фото.
Поставте пароль на блокування екрану, перешліть близьким всі важливі фото і відео і зітріть з телефону. Поставте двофакторну аутентифікацію на всі важливі акаунти.
Якщо займаєтесь розвідкою - думайте як розвідник.
Саджайте дрон або швидко в руку (і одразу покидайте позицію) або принаймні за 40-50 метрів від себе (в точку зльоту і посадки може прилетіти, особливо якщо у вас DJI і немає Анонімайзера, приклад тут: https://www.youtube.com/watch?v=bicmZpIZoTA&ab_channel=vsh
Ніколи не злітайте і не приземляйте БПЛА на своїх позиціях, непомітно змістіться як мінімум на 300-400 метрів.
Файлові системи Fat32 і exfat на картках пам’яті влаштовані так, що при видаленні файла чи форматуванні знищується тільки заголовок файла. Якщо користуєтеся великими картками, то є велика ймовірність, що файл не буде переписано поверху новим, і його можна буде відновити. Після того як зливаєте файли на комп - видаляйте їх утилітою, що не просто видаляє, а переписує зверху нулями.
Способи повного видалення файлів (без можливості відновлення):
Обов'язково використовувати виносні Антени і літати з укриття!
Контакти де взяти антени є тут: Антени
В Україні є своє, захищене програмне забезпечення. Наприклад Дельта, Термінал, Кропива, MilChat, Укроп.
Жоден дрон не коштує вашого життя чи ніг! Не треба шукати коптер по мінним полям в сірій зоні.
Якщо під час польоту почався обстріл думайте в першу чергу про своє життя і життя побратимів.
Між залпами артилерії завжди є інтервал часу на перезарядку. Використайте цей час, щоб в залежності від обстановки:
а) надійніше і глибше сховатись в укриття
б) швидко покинути зону обстрілу
Розвідка, дорозвідка, цілевказання, корегування вогню арти, скидання вибухівки - під кожну з цих задач має бути покроковий, узгоджений план.
Де злітаємо, хто нас прикриває (як мінімум 1-2 бійця), як і кому передаємо дані, який результат має бути досягнуто. Завжди має бути План Б - що робити якщо щось пішло не по плану. Ви повинні знати свої дії якщо через 10 секунд почнеться артобстріл, старайтесь взлітати біля укриття. Запитуйте себе чи добре снайперам вас видно з цієї позиції :) Оператор - це ідеальна нерухома мішень, зайнята польотом.
Завжди має бути продумано ще як мінімум 1-2 шляхи відступу.
Вивчайте карту щодня, все що в радіусі 15-20 кілометрів ви маєте візуально знати на пам'ять.
Вам не потрібен саморобний бронік і китайський кровоспинний джгут. Ні, це не краще, ніж нічого. Для перевірки свого спорядження пару раз впадіть в тому, в чому ви зібрались на вихід. Пробіжіться 100 метрів. Тепер зніміть зайве і перевішайте те, що заважає. Бігати і падати доведеться.
Завтра в мій підрозділ прилетить, кілька людей загинуть, кілька поранених теж, тому що я не знав як надати їм допомогу. А я все одно не буду розуміти як нас змалювали і чому прилетіло прицільно саме по нам.
Чим менше ви помітні - тим більше шансів вижити.
Для прикладу - можете скористатися готовими чек-листами, якими поділилися практикуючі аеророзвідники. Посилання на гугл-док тут.
Також є окремий стрім на тему “Ергономіка використання БПЛА”, де інструктор наводив:
Приклад з життя: телеграм-чат підтримки Кропиви попав в руки противника. Відповідно тепер вони мають всю базу даних користувачів, які підписалися на цей чат і задавали питання. Добре, якщо в телеграмі у Вас просто нік. А якщо вказано телефон? Набирають номер, визначають позицію і якщо можуть - стріляють.
Не дзвоніть з мобільного номера!
Думайте над кожним кроком.
Ваша задача номер один вижити. Мертвий солдат - поганий солдат.
Ви потрібні своїй сім’ї і своєму народу живими.