Виявлення БпЛА може бути реалізовано як у видимому діапазоні (засобами телевізійного та візуального моніторингу), так і в інфрачервоному діапазоні (засобами інфрачервоного моніторингу).
Можливості зазначених засобів моніторингу суттєво обмежені умовами спостереження (час доби, освітленість об’єкта, хмарність, наявність інших об’єктів (птахів тощо) та характеристиками БпЛА (лінійні розміри, наявність контрастних елементів, маскуюче фарбування тощо).
Існує хибне уявлення про можливість виявлення БпЛА у нічний час за його власним випромінюванням у видимій частині оптичного діапазону. Зазвичай випромінювання БпЛА у видимій частині оптичного діапазону практично відсутнє. В окремих випадках випромінювання світла з БпЛА може бути пов’язане зі способом введення в оману – демонстративними діями. При цьому завданням БпЛА, який випромінює світло, є відволікання уваги або провокація дій, здатних викликати викриття позиції та засобів.
Хибне рішення про належність об’єкта, який світиться, до БпЛА може бути прийняте під час спостереження за космічним апаратом. Так, наприклад, яскравість світіння в нічному небі (внаслідок відбиття сонячного світла за рахунок висоти орбіти) міжнародної космічної станції та кутова швидкість її руху на небосхилі здатна ввести в оману недостатньо досвідченого в цих питаннях військовослужбовця.
Для уникнення випадків хибного виявлення БпЛА доцільно мати відомості про прольоти космічних апаратів над заданим районом у нічний час.
Виявлення БпЛА в інфрачервоному діапазоні
Виявлення БпЛА в інфрачервоному діапазоні може бути реалізоване переважно в нічний час доби. При цьому інтенсивність інфрачервоного випромінювання від БпЛА з електричним двигуном значно менша від випромінювання БпЛА із двигуном внутрішнього згорання. Дальність виявлення залежить від умов спостереження (контрастності, пори року, погодних умов тощо) і становить одиниці кілометрів за умови спостереження БпЛА на контрастному тепловому фоні). Тепловізори із широкими полями зору (теплопеленгатори) забезпечують дещо меншу дальність виявлення. Загалом тепловізійні засоби виявлення є відносно ефективними для пошуку БпЛА лише на невеликій відстані та зазвичай потребують зовнішніх цілевказівок за кутовими координатами.