Поради та дайджести. Підпишись на Instagram.
logo

Поради від бійців з Харківського, Донецького, Херсонського напрямків

“Ніяких радіостанцій. Слів типу «пташка в небі» «стрікоза чи воробей в небі». Все це п#дори розуміють. Я доєднаний до чату перехватів п#дорів. Я знаю що вони чують і що говорять. І як пілоту не треба палитись. Не можна виходячи на позицію польоту щоб наші по радіостанції п#зділи що зараз буде літати наша пташка. Це одразу готуйся що п#дори будуть знати що летить наш дрон. Тільки сказати по проводам на ті позиції які ти прилітаєш. Не злітати ні в якому разі зі своїх позицій. Не літати часто з однієї і тої ж позиції. Ну короче купа нюансів.”
“Наприклад зупинятись при польоті не можна. Якщо край це треба зробити то ні в якому разі не біля посадок. Всередині поля. Там дрон не зіб’ють стрілкотнею. Якщо РЕБ не дозволяє летіти високо. Також можно через сайт флайдата логи розшифровувати і дивитись де і як працює рєб п#дорів.”
“Ніяких гостей. Взлітаємо так, щоб створити ілюзію що десь з іншої позиції. Насправді вибираємо точки які не становлять інтересу - вже розбиті пусті будівлі etc.”
⚠️
Ознаки РЕБ: крім втрати супутників - сіпається камера
“Якщо потрапили під діє РЕБ - поступово виводимо, іноді помогає перезагрузка пульта. ATTI mode, спорт режим.”
“Не перегріваємо дрон (буває що перевертається в повітрі), не попадаємо в свій РЕБ!  Прошивка пульта має бути 1.5.10  Найстрашніший РЕБ - свій.  Висота 400-500 метрів. Виносні антени обов'язково, працюємо з укриття!
Беріть в розрахунок погоду і особливо вітер. Вітер це важливо.”
Я знаю, що ніхто це не доводить до особового складу ЗСУ, але маючи достатньо часу для аналізу, поспілкувавшись з 300-ми з різних напрямків і бригад, все ж нагадаю певні правила:
 • Розосереджуйтесь!!! Кожен живе (спостерігає, працює із особисто закріпленої зброї) наскільки це можливо окремо! Бл..дь, не збирайтесь по 10 чол!
 • Не про#біть периметр, тобто завжди дивитись в бік ворога! Краще бінокль, ще краще труба розвідника.
 • Обов'язково!!! Прибувши в нове місце, копаємо дві ями: одна для сміття, друга для посрать. Це культурно, по-перше (не забуваємо – ми українці), сміття повсюди сильно демаскує. Про важливість другої ями також  поясню, при обстрілах арти всі падають на землю і не зовсім приємно валятись у лайні)))
 • Дотримуємось правил маскування, тобто свіжекопане має бути замасковане гіллям, носимо обов'язково кавер на шолом, бажано з клаптиками камуфляжу, фото додаю. Карабінчики і всяка дроч типу хром-блиск замотується грязним пластирем. Не використовуєм ліхтарики, модні годинники і все що світиться. Не палим цигарки, куріть у своїй норі! В ПНБ (не плутаєм з тєпліком) цигарку видно вночі на км - півтора.
 • Не користуємось мобілами на позиції, дзвоніть бл@дь, в тилу!!!
 • Визначаємо не менше 10 орієнтирів, відносно яких будуть координуватись боєві дії та передача координат. Користуємось Кропивою.
 • Техніка мінімум 700 метрів  від піхоти! Техніка замаскована. Автомобілі мають бути фарбовані в камуфляж і накриті сіткою!
 • Якщо є видима можливість збити дрон, стріляємо не більше 2-х стволів, з укриття, з-під дерев, кущів, листя!
 • Маскуємо вогневі засоби! Обов'язково! Я, навіть, гільзи збирав від Корда)))
 • Їмо, готуємо не збираючись, маскуємо харчі, воду!
 • Обманний тепловий слід, обманні позиції, імітація зброї (дерев'яна або вже розбита техніка)
 • Дуже добре укріплені і ізольовані від вологи свої позиції. Грілки, чисті теплі шкарпетки, рукавиці - кінцівки обморожуються найшвидше.
“Ключова проблема!!!! Відсутність бажання пілотів комунікувати напряму з підрозділом РЕБ, спроби приховано, тихенько, таємно, скоренько …… політати. А наш РЕБ, не маючи інфо про Ваші наміри, має простий алгоритм «не попередив про свої наміри, отримуй на що заслуговуєш». Кожні секунди зволікання і розборів (без офіційних даних запиту на польоти) чи то свій, чи чужий може вартувати людських життів. Ворожий дрон може за пару секунд передати координати на враження чи скорегувати, чи принести ВОГ…
Це можуть бути контакти РЕБовців, можуть бути контакти розвідників. Як де. Але все одно треба діяти через штаби. Повірте, легше буде літати однозначно.
Парамед:
 • перевіряти, на що накладаєш турнікети (іноді накладають коли в кишені телефон)
 • затягувати турнікет  до кінця
 • впевнюватись, чи людина не під наркотиками, коли знеболюєш
 • евак мобіль (часто пікап), що забирає 300 з позицій, має мати обшивку для того, щоб поранений не бився головою об борт
 • кріплення на фастексах бажано + рукавички треба носити на підхваті в кишені, навіть не в аптечці
 • перевіряти, чи турнікети не підробка + вчити особовий склад користуватись тим, що є в аптечці, на практиці + перевіряти довжину індивідуальної назофарингалки
 • евакуйовувати з позицій на еластичних ношах не в броніку (це дуже важко), але в касці / бронік несе хтось за ношами, його можна накинути в пікапі вже на пораненого
Порада всім парамедам - збивайте паніку доповідачів по рації логічними запитаннями: уточнюйте по рації критичність уражень 300их, куди саме "прилетіло", чи зупинили їм кровотечу (якщо є) турнікетами з аптечок, чи наклали тиснучі пов'язки на некритичні кровотечі.
Переконатись, чи: пройшов обстріл, чи не літає над позиціями ворожий дрон, чи точно винесли/підвели на точку евакуації поранених, щоб евакмобіль не стояв довгий час у червоній/жовтій зонах.
Зупиняти нерозумність тих людей поруч із вами, які по-чухраїнськи махають рукою і кажуть щось типу "якось воно буде".
Share