Поради та дайджести. Підпишись на Instagram.
logo

ЗВ’ЯЗОК та КОМУНІКАЦІЯ

Image without caption
Image without caption

Комунікація

2 функції зв’язку:
  • управління
  • взаємодія
🦉
Є проблема - "комунікація".
Ніхто! Ні з ким! Не говорить!
Бо "нашо треба". Бо "в мене своє завдання". Бо "наказу не було". Бо "командування розбереться".
Оце все, помножене на серйозне лице і надуту секретність, призводить до хаосу. Відсутність горизонтальних зв’язків - запорука максимально тупої смерті.
😎 Дуже засекречена спецгрупа преться на завдання, яке закінчиться на своїх же піхотних спшках. Про які взнати - заїхати на район, спитати на ближчому блокпості чия зона відповідальності і перекурити з цими людьми на предмет "ми премось сюди, тут ваші є?". 😎 Виліт дрона закінчиться через 100 метрів, бо в ближчій посадці нудяться дядьки без радєйки, але з калашами. А ще через посадку нудиться ПВО (але це вже проблема не дрона, а БПЛА). І ні, їхній комбат їм нічо не доведе, бо в них різні комбати, в тих комбатів своїх проблем купа, і взагалі в них нема радєйки. Комунікація - запорука інформації. Інформація - запорука виживання. Це база.
На наступному рівні комунікація - це взаємодія. А взаємодія - це ефективне винищення чортів. Бо війну не виграє хтось один.
❗ Програма мінімум. Знати:
  • хто стоїть справа від тебе
  • зліва від тебе.
  • хто бігає повз тебе взад-вперед як навіжений.
І знати це на стільки кілометрів, наскільки це можливо. Бо можливість задзвонити і спитати "шо за прутня там коїться" критично необхідна. Навіть якщо це не в твоїх "посадових обов’язках".
❗ Порада: занесло на фронт - одразу знайомся з усіма, яким би інтровертом ти не був.
  • Бачиш колегу? Зупинись, обміняйся контактами. Розпитай хто він, шо він. Розкажи про себе, що можна. Сам не зробиш - він теж повстидається.
  • Кури-говори до всіх і кожного максимально (але ввічливо). Знайди місце, де всі труться (воно завжди існує), і туси там доки незнайомих не залишиться.
  • Обійди/об’їзди стільки, скільки в принципі можеш (і командування дозволить) і перезнайомся з рештою інтровертів.
Це особливо важливо на ділянках, де в кожному селі стоїть півдесятка різних організмів, у кожного своє командування і всі ничкуються один від одного, бо всі дуже секретні.
Зрозуміло, що у кожного свої завдання і свій "ліміт мобільності". Але в межах цього ліміту треба обов’язково знати максимум людей і мати максимум контактів. Ніби і банальщина, але ви не уявляєте, як мало людей приділяють цьому увагу. Контактна книжка на фронті не менш важлива за лопату. І ніхто тобі крім тебе її не поповнить.
Image without caption
Хоча в реальності така комунікація виглядає ось так:
Image without caption
Червоні трикутники це перешкоди: 🔺 інші важливі справи вашого командира 🔺 інші важливі справи їх командира 🔺 технічні проблеми 🔺 не точний переказ інформації (частина перекрутиться, частина загубиться) 🔺 командири просто забудуть/заб’ють/отримають поранення і ітд 🔺 у командирів є важливіші справи - забезпечення, планування операцій, комунікація з іншими командирами
Горизонтальна комунікація виглядатиме так:
Image without caption
На цьому рівні теж можуть бути проблеми, але вузьких місць значно менше. І вирішити їх буде простіше.
ПИТАННЯ Вас відправляють на заміну підрозділу, який займає оборону на позиції X. Яка ваша задача №1 ? Правильно! Комунікація з цим підрозділом.
Вам потрібно отримати максимум інформації від цього підрозділу:
  • звідки ворог вже пробував прориватись?
  • звідки можливий наступ ворога?
  • де заміновано?
  • яким шляхом здійснюється забезпечення та медична евакуація?
  • хто знаходиться зліва, справа на позиціях?
  • які точки спостереження?
  • які ритуали у ворога (коли літають коптери, коли обстріл здійснюється)?
  • як виглядала взаємодія з артилерією і розвідкою. Які планові цілі були встановлені? (про це більше можна почитати тут)

Рапортування, доповіді, протоколи

Ви спостерігаєте за своїм сектором дороги, поля. Побачили ворога. Як про це доповісти керівнику?
Інформація повинна бути передана швидко, чітко і містити всі необхідні деталі, щоб той кому ви доповідаєте мав/мала чітку картину і могли прийняти рішення. Для цього використовують форму SALUTE:
SIZE (розмір/кількість)– Seven enemy personnel (сім солдат противника) ACTIVITY (дія) – Traveling SW (ідуть на південний захід) LOCATION (місцезнаходження)– GA123456 UNIT/UNIFORM (пізрозділ/уніформа і розпізнавальні знаки) – OD uniforms with red six-point star on left shoulder TIME (точний час і дата) – 210200JAN99 EQUIPMENT (озброєння) – Carry one machine gun and one rocket launcher
✔️
SALUTE: Size, Activity, Location, Unit/Uniform, Time, and Equipment
Ви командир групи, яка щойно завершила бій. Як про це доповісти керівнику?
Результат бойових дій доповідають за формулою ACE:
Ammunition: скільки використано і залишилось боєприпасів
Casualty: кількість вбитих та поранених
Equipment: наявність потрібного спорядження
✔️
ACE: Ammunition, Casualty, Equipment
Більше про рапорти 👇
📻Рапортування (Україна, США)

Основи зв’язку

🦉
Заздалегідь узгодьте альтернативні способи зв'язку, на випадок коли існуючий буде пошкоджений. Це можуть бути звукові чи світлові сигнали, предмети, що матимуть сигнальне значення, та інше.
  • Зв'язок має бути оперативним, інформація подаватися стисло і водночас вичерпно, бути достовірною.
  • Завжди пам'ятайте, що вас може прослуховувати противник.
  • В підрозділі має бути боєць відповідальний за зв'язок, в обов'язки якого входить слідкувати за зарядом батарей, знати в яких зонах на позиції є зв'язок, а де його немає.
  • Маршрути прокладених кабелів зв'язку мають знати всі бійці.
  • В командира має бути таблиця позивних, і він має подбати, щоб вони були виразними і не співзвучними. Це важливо в умовах поганого зв'язку.

Засоби радіозв’язку

🕝  Час проходження : 35 хв.
Підготовчі заходи
  1. Ознайомитися з будовою використовуваних радіостанцій, вивчити їх ТТХ, підготувати їх до роботи, перевірити їх справність та заряд батареї.
  1. Встановити основні та запасні канали та/або частоти радіозв’язку, узгодити методи закриття каналів.
  1. Призначити основний та додатковий час виходу на зв’язок
  1. Узгодити кодові слова, сигнали, скорочення, таблиці радіообміну тощо.

Image without caption
Форма зворотнього зв’язку 👇

Порядок ведення радіообміну та комунікації. Безпека зв’язку.

🕝  Час проходження : 16 хв.

Правила радіообміну

Image without caption
Image without caption
🦉
Позивний абонента, якого викликають, необхідно вимовляти 2-3 рази. Це потрібно для залучення уваги абонента – щоб він точно почув, що викликають саме його. Усі фрази розділяти короткою паузою. При поганій чутності бажано також розділяти короткою паузою кожне слово.
Обов’язкові елементи сеансу зв’язку
1️⃣ Виклик - 2️⃣ Відповідь - 3️⃣Передача інформації - 4️⃣ Підтвердження отримання інформації
📢
Приклад: "База, База, я, Вишка, прийом" "Я, База, прийом" "Я, Вишка, спостерігаю, наближення, транспорту, прийом" "Я, База, прийняв, прийом" ”Кінець, зв’язку” ❗ тут кожна кома – це коротка пауза
Фонетичний алфавіт НАТО.
Як це працює? Коли вам треба передати “AN”, кажете “Alpha November”. Потренуйтесь з різними словами, не лише з пісні Foxtrot Uniform Charlie Kilo.
Image without caption
А як ж з українськими літерами? В Україні якогось затвердженого і всім знаного стандарту немає, тому найчастіше використовують імена.

Зв'язок у разі радіоперешкод або неможливості голосової передачі

  • В зоні роботи засобів РЕБ можливо здійснювати передачу тональними сигналами, завчасно домовившись про кодування інформації – навіть при сильних завадах, тональний сигнал у більшості випадків можна почути. Також допоможе відключення шумозниження.
  • У разі неможливості вести радіообмін голосом (близькість ворога, технічна поламка тощо), можливо здійснювати передачу тональними сигналами або клацанням тангенти, завчасно домовившись про кодування інформації.

Image without caption
😎
Якщо ви розумієте англійську і не зрозуміли жарт - перечитайте правила ведення радіообміну ще раз.

Кодифікація

Таблиця сигналів управління та бланк передачі радіоданих

10 правил безпеки зв’язку

  1. На "нулі" не розмовляйте по цифрі або аналогу в одній точці одночасно з 2-3 рацій. Робіть короткі передачі і довгі паузи. "Шифрований" цифровий зв'язок захищений від перехоплення інформації, але виявляє ваше місце розташування. Намагайтеся звести спілкування до мінімуму.
  1. Накривайте антену супутникового терміналу Ілона Маска на відстані від антени склом (плівка допомагає, але менше). Антена гріється сама зсередини і ще підігрівається і помiтна тепловізорами "Орланів". Втратите швидкiсть - врятуєте життя. P.S. Лайфхак із фронту: допомагає агроволокно!
  1. Не робіть постійні переклички і «перевірку зв'язку» між ВОП, РОП. Це демаскує позиції. Що в цифрі, що в аналогу. Супротивник фіксує будь-який вихід до ефіру.
  1. Знаходячись у близькості від позиції супротивника (1-10 км) відключайте по можливості телефон. Зручніше просто переводити його в режим "польоту". І включати тільки при необхідності.
  1. До 30 км від лінії фронту не користуйтеся мобільним зв'язком одночасно в одній точці. Дзвоніть по черзі.
  1. При використанні відкритого радіозв'язку застосовуйте для приховання інформації українські вирази. Іноді це рятує.
  1. Пам'ятайте, що усі мобільні додатки в телефоні можуть передавати на сервер розробника додатку Вашу точну позицію до метра. Не використовуйте їх або забороняйте доступ до GPS.
  1. На фронтi є така місія: солдат-ретранслятор. Це боєць який десь далеко сидить та слухає в одну рацію і передає далі в іншу. Стежте, щоб такий боєць не маячив годинами на одному місці, а переміщувався. Інакше залишитеся без «ретранслятора».
  1. Якщо Ваші позиції поруч, включайте режим низької потужності. Акумулятор "проживе" в два рази довше, а шансів, що по вас "прилетить", в два рази менше. У Моторолі для цього зазвичай треба натиснути нижню кнопку збоку. У Баофенге це 2 пункт меню
  1. Все частіше на фронті спостерігається комплекс "Леєр-3". До складу цього комплексу входять декілька Орланів, які облітають позиції ЗСУ. Вони також фіксують координати увімкнених мобільних телефонів, тому рекомендую вiдключати телефони. 73! UT7UD
👉 Більше в розділі Інформаційна безпека

Wi-Fi на передовій

Image without caption

Сигнальні жести

📎
Детальний опис візуальних сигналів армії США 🇺🇸
Image without caption
Image without caption
Image without caption
Image without caption
Image without caption

Сигнали чисел

Image without caption
  • Для чисел більше 9, сигнал подається як ідивідуальні цифри в числі. Число 27 буде подаватись як цифра 2, потім цифра 7.

28 базових сигналів з книжки “Тактика легкої піхоти для малих груп”


Image without caption
👉 Telegram

📚 Для глибшого вивчення теми

🦉
Рекомендації для військових по зв'язку (рівень middle-advance)
19 пунктів

📶 Для вивчення матеріалу в режимі без доступу до інтернету радимо:

1️⃣ PDF версія цієї сторінки (без відео) для завантаження:
2️⃣ Всі відео з цього розділу зібрані в одному плейлисті на YouTube. В мобільному додатку YouTube ви можете завантажувати відео для їх перегляду в оффлайн режимі.
Зв'язок
Share your videos with friends, family, and the world
Зв'язок
Комунікація та рапортування
Share your videos with friends, family, and the world
Комунікація та рапортування