Поради та дайджести. Підпишись на Instagram.
logo

Для аеророзвідників (БПЛА)

🔥
В нашому блозі військових діючий екіпаж БПЛА публікує свою базу знань, діляться своїм досвідом.
🔥
Проєкт Victory Drones також мають простір на Яблуні, де публікують свої матеріали для вас тут
Трохи дефініцій:
📌
БпАК - безпілотний авіаційний комплекс Це безпілотне повітряне судно, пов'язані з ним пункти дистанційного пілотування (станції наземного керування), необхідні лінії керування і контролю та інші елементи, вказані в затвердженому проєкті типу цього комплексу. Цей комплекс може охоплювати декілька безпілотних літальних апаратів.
📌
БпЛА - Безпілотний літальний апарат Це повітряне судно, призначене для виконання польоту без пілота на борту, керування польотом якого і контроль за яким здійснюються відповідною програмою або за допомогою спеціальної станції керування, що знаходиться поза повітряним судном.
Вибір БпАК має спиратися на вирішення конкретної тактичної задачі. Це перше питання, на яке потрібно знати відповідь.
Дуже спрощено, але дрони використовуються для:
  1. Спостереження та корегування.
  1. Розвідки та дорозвідки.
  1. Нанесення повітряного ураження.
Звісно, в деякій мірі ці задачі пересікаються, але не можна їх плутати. Під вирішення цих задач і формується сукупність тактико-технічних характеристик, яким має відповідповідати конкретний БпАК.
Дрони коптерного типу можуть успішно виконувати завдання ближнього спостереження та корегування. Комплектуючись механізмами скидання вони можуть з зависання скидати РКГ, ВОГ, СВП, міни, тощо. В залежності від їх вантажопідйомності. Але вони не можуть летіти далеко та непомітно для супротивника, оскільки через свою конструкцію мають низку демаскуючих ознак.
Дрони літакового типу можуть летіти значно далі. Але чим більший літак, тим помітніший він для засобів РЕР супротивника. А в разі використання двигуна внутрішнього згоряння, досить легко вражається засобами ППО. Бо температура двигуна дозволяє ракетам з тепловою голівкою самонаведення ефективно знищувати такі БПЛА.
Нерозуміння тактичного призначення, тактики застосування, нехтування особливостями окремих БпАК призводить не лише до неефективного їх використання, але й до втрат літаків. Так втрачались навіть Байрактари, що вартують до $2 млн за пташку.

Лекції та вебінари від Victory Drones

📌
Викладені в цій секції посилання і матеріали взяті з відкритої папки Центр Підтримки Аеророзвідки (Волонтерський проект Victory Drones)
🔥
Проєкт Victory Drones також мають простір на Яблуні, де публікують свої матеріали для вас тут

Image without caption
👉  Telegram

Безпека

Інформацію про ваші позиції ворог може взяти з кількох джерел:
  • Зовнішні: візуально, звук, запах (наприклад, дим багаття), радіоперехоплення, електромагнітне випромінювання ваших електронних пристроїв;
  • Внутрішні: інформацію передає хтось зсередини (місцеві або агентура),
  • Вас змалювали з БПЛА. Постарайтесь якомога менше світитись/рухатись під час роботи БПЛА. В нічний час не віддавати  теплові сигнали. Проводьте ретельне маскування техніки, закопуйте сміття, глибоко вкопуйтесь в землю та маскуйте позиції в зеленці.
  • Вас здають кілька місцевих зрадників. Придивіться до їх поведінки, ввічливо  але без попередження попросіть подзвонити по їх телефону і уважно перевірте вміст(!) месенджерів, телефонної книги, смс, фото та відео. У випадку підозрілого змісту, - ви знаєте як діяти.
  • Ви спілкуєтесь раціями на відкритих каналах. У цьому випадку ви маєте домовитись вживу

🦉 Поради практиків

🔥
В нашому блозі військових діючий екіпаж БПЛА публікує свою базу знань, діляться своїм досвідом.
Найголовніше - вибір місця зльоту. Воно має бути безпечним і для дрона і для пілота.

Безпека дрона:

1) стабільний сигнал. Летіти за високу гору чи горб - погана ідея. Проїбеш Втратиш пташку. Літати бажано, щоб дрон завжди був на одній лінії з антенкою. Добирай набором висоти.
2) ландшафт і дерева. Не в'їби дрона в дерево чи в провода. Вважай на дерева і лінії комункацій. Будь обачним при посадці/зльоті.
3) не треба літати дроном над головою у ворога. Ті почнуть стріляти. І попадуть рано чи пізно. Літай або високо (200-300м), або здалеку розглядай ворога (мавік 3, зум до 28х, аутелі йдуть нахуй хором). Звісно, ситуації і задачі бувають різні.
4) після зльоту - оглянь місцевість. Тримай під рукою карту. Коли РЕБ глушане супутники - вертатись будеш по орієнтирах. Дальність до пульту бачити не зможеш. Полетиш не туди - втратиш пташку.
5) погода. Дрон може літати в дощ і в сильний вітер. Але є шанс, що він замокне і впаде. Чи його переверне вітром. Чи не розрахуєш батарею на повернення.
6) не вертайся на останніх процентах батареї. Лишай стабільні 25%. Щоб коли дрон сідає тобі в лапку - в тебе було зайвих 25%. Тобі можуть лить хуйню у вуха, шо там пацани гинуть, шо там арту треба докорегувати, чи туда доспостерігати. Але якшо ти проїбеш птічку - її не буде. І будеш ТИ бігти туди спостерігать. Безпека птічки - пріоритет 1. Без неї ти - піхотинець. Окрім зовсім вже випадків життя і смерті. Але таких не буває як правило. Поміняй батарею і лети далі. Краще мати 1 птічку і 1 батарейку. Ніж 20 баток і пройобаний дрон.
7)Не забувайте вимикати, або заклеїти проблискові маячки. Ви не швидка, вам не треба, щоб вас помічали, особливо у вечірній час.

Безпека пілота:

Москаль бойовий і рєзвий як понос. Вони - красавчіки, які воюють по книжці. Технікою. Ми - воюєм малими групами. Тому у відкриту ми сосем. А на крису - їбем їх.
  • Перше, шо робить москаль коли чує дрон (або як їх начинає їбать арта) заводять броню, і їбашать усюди куди бачать. Усі можливі точки звідки може вестись спостереження. Тому не будь в прямій видимості. Це погано для здоров'я.
  • Друге - арта починає бити по плановим цілям. Тобто всі об'єкти, які генерал Ясєн Хуй вважає потенційними точками скупчення хитрого укропа, позиціями арти, чи спостережниками - всі ці об'єкти арта обстрілює. Як визначити чи місце де ти - це планова ціль? Поруч є отвори арти. Як відрізнити обстріл планової цілі від конкретного бажання дати пізди імєнно тобі? На планову ціль летить десь півпакета града (just for fun), чи 2-4 постріли танку. Чи 4-8 снарядів арти. Якщо більше (і ти ще живий) - значить хочуть дати пізди саме тобі. Саме час давати драла, хоча може краще і пересидіти.
  • Третє - в твою сторону летить орлан. Чи ще якась бензозалупа. Тому шкєрся десь під кущем.
  • безпека пілота починається з того, що ти знайшов якусь шпарину типу окопчику, ярка. Або хоча б з посадки. І поки ти готуєшся летіти, той дядько, що тебе прикриває чи твій штурман - риють окопчика. Для вас трьох. І потім маскують його. Взагалі це гарне правило - якщо ти на місці довше ніж на 2 години, то викопай собі окопчик. Хоча б затишну могилку в два штика.
  • противник не має бачити, як ти заходиш на позицію. Бо всі такі безпалівні. Заїзджають на МТФ гурьбой в 6 джипів, СП пітухів це все діло малює. І тут раптово починають русаків літать дронами і бомбить мінами. А потім - ой ні, як же так?! Русак по нам артой уїбав.
  • коли їдете на нічну ділюгу - вимикайте фари і повиковирюйте лампочки стопів і заднього ходу. Чи заклейте картонкою хоча б. Бо в нічнік ваш задній хід світиться на всю Харківську область.
  • Місце злету, місце оператора і місце посадки - це три різних місця. До об’єкту лети не від точки злету, а попередньо відлети убік. Вертайся не напряму до точки посадки, а убік. Якщо треба працювати з висоти - набирай її в стороні від місця злету. І при поверненні знижайся в стороні від місця посадки. Місце вчорашньої, сьогоднішньої і завтрашньої роботи по одному району/цілі - це різні місця.
  • Стартувати так щоб камерою на сікло ні оператора, ні точок прив'язки. Хоча і це вже просто етикет
  • вдягай нормальний бронік з горжетом, пахом і боковими пакетами. А не пантуйся в плитоносці. І шолом не заважає, шолом захищає голову. Бо потім шия поцарапана, в кращому випадку.
  • бери штурмана (корегувальника) і охоронця (стрілка). Штурман (корегувальник) привязується до місцевосці і корегує, якщо потрібно, арту. Пілот летить. Більше нічого він робить не має. Стрілок в групі не курить і не дивиться фоточки в телефоні, а цинкує сектор в оптику. Як параноїк. Бо вони і пішки ходять.

Підготовка

  • варто мати чек-лісти для підготовки перед виїздом і безпосередньо перед вильотом, щоб нічого не забути.
  • Перевірити всі батареї перед вильотом.
  • До виїзду на позицію з‘ясувати деталі задачі якомога точніше, вивчити карту квадрату, знайти візуальні прив’язки на місцевості. Порахувати вигідні точки для зльоту (одної може бути недостатньо) і пересвідчитись, що вони доступні для роботи
  • Перед вильотом варто відформатувати карту пам‘яті (навіть якщо зробив це на базі - перевірити) і вимкнути лампочки-сенсори програмно. Фото краще збільшувати і розглядати, ніж відео, і батарею жере менше.
  • Краща карта - у Армії SOS
  • Компас - не розкіш, а засіб навігації і взагалі летіти доведеться на очі, а колір поля чи поодиноке дерево - слабкі орієнтири.
🦉
Будьте готовими працювати у складних умовах, вам будуть глушити gps-позиціонування, тому ви маєте орієнтуватися в місцевості, на якій працюєте. Бажано, будувати попередній маршрут на супутниковій карті google, вивчати місцевість та орієнтири. Часто, у вас не буде можливості автоматичного повернення додому, а шлях назад буде показувати неправильно, тому орієнтація вкрай важлива.

Польоти в РЕБ

🦉
РЕБ, він же радіо електронна боротьба - це засіб протидії всіляким електронним штукам. Наприклад дронам.
Дрон використовує три системи для керування собою - GPS/Glonass супутники, команди з пульта керування і датчики (гірокомпас і т.д.)
РЕБ може відбити вам перші дві.
РЕБ може: заглушити супутники, всі або частково. Якщо всі - дрон починає літати як п'яний. Супутники дрон використовує для стабілізації себе у повітрі. Без них він перестає протидіяти вітру і починає завалюватись по вітру. Літати без супутників можна. Приємного мало, та й картинка не чітка. Але можливо.
Контра: РЕБ відбиває супутники десь на 30-50 метрів висоти. Тому деякі задачі є сенс робити на надмалих висотах. Але на такій висоті ваш дрон - легка мішень для піхоти (ворожої чи своєї). І є шанс врізатись в щось, бо стався перепад висот.
Особливості польотів в РЕБ без GPS: дрон рухається повільніше. Дрон дуже легко може перевернутись (рази три-чотири бачив як дрон завалювався на 90° і падав як юнкерс 87). Тому НЕ робіть різких рухів. Гімбол камери не дозволить вам оцінити куди вас відхиляє. Тут треба відчувати шостим чуттям. Ну і має пощастити.
НЕ знижуйтесь одночасно з рухом вперед/назад. Принаймні швидко не робіть цього. Розхід батареї виростає в 1.5 рази.
🦉
Порада: до цілі йдете на малій висоті, потім злітаєте "над" якщо потрібно.
Другий тип РЕБ: той, що глушить сигнал від пульта.
Тут вже не фарт. Контриться - ніяк. Хіба дрон сам може змінювати діапазон сигналу, в залежності від завантаженості каналу. Мавік 3 може. Це не дозволить вам ефективно працювати, але дасть шанс на повернення пташки.
Якщо зв'язок підозріло поганий, чи валиться. Хоча валитись не має. Не відпускайте дрон далеко.
Якщо дрону відбили пульт, він вертається додому (по дефолту). Якщо пульт і GPS він сідає. Тому є резон мати запас висоти. Мені недавно одвалили дрон на 190 метрах. Через 5 секунд пульт перепідключився. Дрон був вже на 130, і продовжував сідати. В озеро.
Інколи бував РЕБ, що примусово садить мавіка. Треба встигати відбивати посадку.
Інший вид РЕБ: підміна GPS. РЕБівці змушують думати, що дрон не там де він є. А, наприклад, в ростові. Додому він не повернеться, програми (які ведуть дрон по GPS) можуть завести його на вірну смерть.
Як контрити? Не пускати свої аутелі і мавіки по програмі польоту. Зустрічається рідко і досить безтолковий РЕБ.
🦉
Ще коротка порада: вам пофіг чий РЕБ вас глушить. Свій чи чужий. Піхота і своя і чужа стріляє по дрону. З союзників - лише арта. Арта любить дроноводів. Толкових. З якісним штурманом.
Більше

Курси для військових (теорія+практика)

🎮  Від Центр підтримки аеророзвідки (в партнерстві з Prometheus)
Якщо ви служите в ЗСУ і можете отримати письмовий запит з військової частини на навчання, то можете взяти участь у Курс "Військове застосування БПЛА".
3 складові підготовки:
І частина. Теоретична (містить тестування, 80% - необхідний мінімум для організації практики, якщо потрібно) - доступ онлайн через Prometheus
ІІ частина. Практична (при необхідності, забезпечуємо виїзд інструкторів для відпрацювання польотів)
ІІІ частина. Забезпечення технікою, якшо така потрібна (до завершення запасів на складі та в міру пріоритетності, спочатку - “найгарячіші” місця виконання задач)
🎮 Від Центр підготовки операторів БПЛА “Крук”
  • Подання від командира частини на двох людей, бо керує дроном команда з двох.
  • Центр «Крук» знаходиться в Києві.
  • Тривалість курсу - 5 днів (з понеділка по п’ятницю, з 9.30 до 17.00)
  • 16 годин льотної практики й курс теоретичних занять з різних військових та авіаційних дисциплін.
  • Військові вносять благодійний внесок 2 тисячі гривень.
  • Робота центру "Крук" здійснюється за підтримки проекту Міністерства цифрової трансформації "Армія дронів".
👉
Для отримання детальнішої інформації та запису на курси підготовки операторів БПЛА, відвідайте офіційний сайт Центру підготовки операторів БПЛА "Крук" за посиланням: https://kruk.in.ua/
🎮 від Військова школа Боривітер
  • Підготовка операторів залежить від класу девайсів. Близько двох тижнів — для цивільних дронів, близько місяця — для професійних, що відповідають стандартам НАТО. 
Як записатись на курс?
Через форму на сайті
🎮 Онлайн-курс “Застосування технологій в умовах війни”від Victory Drones
  • Курс «Застосування технологій в умовах війни» навчить використовувати дрони, рації, планшети та іншу техніку для перемоги максимально ефективно. Він розроблений спільними зусиллями аеророзвідників, інженерів та волонтерів.
  • Формат: Онлайн на платформі Прометеус
Програма курсу
Модуль 1. Основи роботи з БПЛА
Модуль 2. Тактика  застосування БПЛА
Модуль 3. Системи радіозв'язку, засоби РЕБ
Модуль 4.  Програмне забезпечення (Дельта, Кропива, Термінал….)
Модуль 5. Системи переносу корисного навантаження
Модуль 6. Системи управління і взаємодії
Модуль 7. Безпека
Moдуль 8. Старлінк
Модуль 9. Радіозв’язок
Модуль 10. Кібербезпека
Застосування технологій в умовах війни
Prometheus Реєстрація на цей курс тільки по запрошенню Курс "Застосування технологій в умовах війни" навчить використовувати дрони, рації, планшети та іншу техніку для перемоги максимально ефективно. Він розроблений спільними зусиллями аеророзвідників, інженерів та волонтерів.
Застосування технологій в умовах війни
🎮 Онлайн-курс “Основи тактики застосування коптерів DJI Мavic 3 та Autel EVO II в бойових умовах” від фонду «Повернись живим»
Лише для військовослужбовців.
Курс не містить вичерпних знань, але дає концентровану базу, достатню для роботи оператора квадрокоптера. Його мета полягає в тому, щоб удосконалити професійні навички військовослужбовців із тактики застосування цивільних БпЛА в бойових умовах. Це має зменшити кількість втрат безпілотників через помилки пілотів.
Із курсу слухачі дізнаються, які бойові задачі здатні вирішувати коптери цивільного призначення і з чого почати роботу з ними. Навчаться застосовувати БпЛА, зважаючи на різноманітні фактори ризику — від погодних умов до ворожої протидії.
Програма курсу та інструкція як взяти участь у навчанні — ТУТ.
🎮 Онлайн-курс “Основи тактики застосування комплексів DJI Matrice 300 в бойових умовах” від фонду «Повернись живим»
Коптер Matrice 300 військо використовує для коригування вогню артилерії і контрбатарейної боротьби. І хоча загальні принципи керування ним споріднені з простішими дронами Mavic 3, їхня експлуатація має свою специфіку, а тактика застосування значно відрізняється.
Слухачі навчаться:
  • Як зменшити ризики «прокохати» коптер через ворожий РЕБ і складні погодні умови.
  • Як обійти програмні обмеження дрона.
  • Як мінімізувати ризики для екіпажу під час виконання бойових завдань.
Матеріал курсу не замінить фахову офлайн-підготовку, але дасть концентровану теоретичну базу, що значно спростить початок роботи з Matrice 300.
Доступ до курсу можуть отримати лише військові. Як саме – детально розповідаємо ТУТ

Курси для цивільних

🎮 Від Центр підготовки операторів БПЛА “Крук”
  • Центр «Крук» знаходиться в Києві.
  • Робота центру "Крук" здійснюється за підтримки проекту Міністерства цифрової трансформації "Армія дронів".
👉
Для отримання детальнішої інформації та запису на курси підготовки операторів БПЛА, відвідайте офіційний сайт Центру підготовки операторів БПЛА "Крук" за посиланням: https://kruk.in.ua/

Корисні програми

Більше про програми тут
🧑🏻‍💻Інформаційні технології (ІТ)

Пристрілювання за допомогою БпАК

📎
Варто почитати наказ Генштабу
Image without caption
Пристрілювання за допомогою БпАК здійснюють за виміряними відхиленнями.
  • Під час постановки завдання на розвідку й обслуговування стрільби, оператору БпАК вказують номер цілі, її характер, координати або можливий район (квадрат) розташування.
  • Оператор БпАК, з’ясувавши (виявивши) ціль, доповідає:
    • її координати
    • розміри по фронту й глибині
    • кількість одиночних цілей у складі групової та, за необхідності, їх координати,
    • умови розміщення цілей (відкриті або в окопах),
    • про готовність до обслуговування стрільби.
Під час пристрілювання оператор, в залежності від технічних можливостей БпАК та конкретних умов виконання завдання, визначає та доповідає:
  • відхилення розриву (центру залпу) за дальністю в метрах і в напрямку в поділках кутоміру для вогневої позиції;
  • прямокутні координати кожного розриву;
  • відхилення розриву (центру залпу) від цілі –∆$ і ∆&за осями прямокутних координат в метрах.

Інтерв’ю з фахівцями

Для загального розуміння радимо переглянути/послухати 2 відео від Мілітарний
  • 1 відео - 50 хв
  • 2 відео з Інструктором по БПЛА фонду Повернись Живим - 1 год 6 хв
📺 Інтерв'ю з оператором БПЛА Raven.
📺 Інтерв'ю з оператором та коригувальницею дронів

Image without caption
👉 Facebook 👉 Instagram