Поради та дайджести. Підпишись на Instagram.
logo

Маскування. Основні поняття

Що таке маскування?

Маскування – це комплекс заходів, спрямованих на приховування від противника військ та об’єктів, на введення його в оману відносно наявності, розташування, складу, дій та намірів своїх військ.
Image without caption
  • Приховування полягає в недопущенні або усуненні демаскувальних ознак підрозділів і об’єктів. Прихованість діяльності підрозділів забезпечується використанням маскувальних комплектів та сіток, маскувальним фарбуванням, застосуванням радіопоглинаючих матеріалів, аерозолів (димів). Розміщення і переміщення підрозділів з урахуванням (використанням) маскувальних властивостей місцевості, місцевих предметів, темного часу доби та інших умов обмеженої видимості; дотриманням правил радіообміну; своєчасним виявленням і усуненням демаскуючих ознак.
  • Імітація передбачає створення фальшивих районів розташування та пересування підрозділів, об’єктів, інформації про стан об’єкта, відтворення демаскувальних ознак.
  • Демонстративні дії спрямовані на відволікання уваги та введення в оману противника відносно нашого розташування , фактичних дій зараз та намірів у майбутньому. Демонстративні дії виконують окремі підрозділи або групи.
  • Дезінформація передбачає доведення до противника фальшивих новин за допомогою технічних засобів зв’язку, радіо, через неофіційні канали та іншими засобами і способами.
Image without caption
Маскування досягається:
  • збереженням військової таємниці;
  • прихованим розташуванням підрозділів і об’єктів з урахуванням маскувальних властивостей місцевості та умов обмеженого огляду;
  • застосуванням табельних засобів маскування;
  • використанням місцевих матеріалів, аерозолів;
  • маскувальним фарбуванням озброєння, техніки;
  • демонстраційними діями;
  • створенням фальшивих районів розташування підрозділів, позицій об’єктів;
  • застосуванням інших прийомів та засобів маскування від усіх видів розвідки противника;
  • надійним виконанням вимог маскувальної дисципліни.
  • розповсюдженням неправдивої інформації про плани подальших дій у цивільному середовищі та в інформаційному полі ворога.
Image without caption
🔖
Дисклеймер: Всі правила маскування мають бути доцільними. В цьому матеріалі ми даємо максимум (того, що знайшли). Але це не означає, що на всіх позиціях слід дотримуватись усіх перелічених тут правил і рекомендацій.

Основні правила маскування

📌
Фон: Темне - на темному, світле - на світлому. Темний силует на світлому фоні - ідеальна ціль.
📌
Розмір\групування: Велике з великим - мале з малим (мале краще сховати на фоні\за малим обєктом, велике - на фоні\за великим).
📌
Форма: Правильних форм (коло та прямі лінії) в природі не існує. Розмивайте силует голова-шия-плечі, кисті рук, обличчя. Розмивайте обриси споруд, техніки та озброєння.
📌
Світломаскування: Основа роботи вночі. Якщо є ліхтарі - значить тепловізорів та пристроїв нічного бачення - нема - це знаєте ви, і це знає ворог. Темрява - друг маскування.
📌
Звуки: Працюйте\відпочивайте тихо, або під прикриттям не ваших (сторонніх) звуків. Не шуміть поблизу ворожих позицій. Використовуйте природні обєкти (прикриття) для зменшення відстані розповсюдження звуків у бік ворога.
📌
Тепло: Зменшувати кількість виділяємого тепла на позиціях, проводити теплоізоляцію, встановлювати штори та маски (штучні та природні). Не забувати про вигляд зверху. Спецпризначенці взимку не опалюють приміщення де розміщуються.
📌
Рух: Мінімум рухів. Рух під прикриттям природних масок (кущів, дерев) та об’єктів, в такт руху дерев та трави, під час стороннього шуму.
📌
Камуфляж: колір та малюнок повинні відповідати місцевості та розмивати основні обриси об’єкта (розмивати силует).
📌
Ефект “штори”: сітка, кущ, дерево, скляний будинок, що знаходяться біля вас у напрямку погляду на противника - дозволяють вам бачити позиції ворога, і закривають огляд противнику на вас. Пам’ятай про кут огляду.
Image without caption
Використання природних умов застосовується військами в першу чергу.
Використання маскувальних властивостей місцевості розрахунками, відділеннями та екіпажами зводиться до розміщення об’єктів маскування за природними масками. Природними масками є ліси, гаї, кущі, населені пункти, окремі двори, яри, балки, зворотні скали висот та інші елементи місцевості.
Для приховування від наземної розвідки війська розташовуються та пересуваються за зворотними схилами висот, у складках місцевості, в лісах, за будовами.
На місцевості, яка позбавлена природних масок, техніку розташовують на плямистих ділянках, на яких виявлення її противником ускладнюється.
Для зменшення помітності шляхів руху, траншей, ходів сполучення, ліній зв’язку їх доцільно прокладати вздовж ровів, дамб, загороджень та між контрастних плям на місцевості.
Для маскування військ в широких масштабах використовують живу та свіжезрізану рослинність у вигляді гілок, кущів, а також пучків трави прикріплюють до предметів спорядження та до поверхонь техніки, що маскується.
❄️  Взимку озброєння і техніка фарбується у білий колір, для маскування використовуються зимові маскувальні комплекти, а також сніг і лід.
Не допускається обладнання позицій і розташування вогневих засобів біля добре помітних місцевих предметів, що можуть служити для противника орієнтирами. У разі неможливості вибору позиції в іншому місці, помітні місцеві предмети повинні руйнуватися.
У визначених місцях може обмежуватися або заборонятися пересування людей і техніки, використання фар і ліхтарів, паління печей і розкладання вогнищ, робота радіо засобів. Для проведення інженерних робіт і переміщення підрозділів використовується темний час доби та інші умови обмеженої видимості.
Заходи маскування виконуються підрозділами постійно і, як правило, своїми силами і засобами. Найскладніші з них, що вимагають застосування спеціальних засобів, виконуються підрозділами спеціальних військ.
Для маскування з метою захисту від високоточної зброї (ВТЗ) противника створюються поля радіолокаційної невидимості, для чого використовуються маскувальні властивості лісу, яри, зворотні схили висот, тощо.
Організаційні заходи:
Інженерні заходи:
Для одержання розвідувальних даних противник може вести комплексну розвідку, яка містить повітряне і наземне візуальне спостереження з використанням оптичних приладів; космічне, повітряне та наземне фотографування; оптико-електронну, теплову, радіо- і радіотехнічну, космічну, повітряну та наземну розвідку; звукову та інші розвідки, агентурну розвідку та дії ДРГ.
🚫 Під час організації та проведення заходів щодо маскування військових об’єктів, озброєння і військової техніки забороняється використовувати: міжнародні розпізнавальні емблеми, знаки та сигнали; прапори, військові емблеми і форму одягу противника, нейтральних держав, а також розпізнавальну емблему Організації Об’єднаних Націй; присутність медичних формувань, санітарного транспорту, військовополонених і цивільних осіб для приховання (захисту) визначених районів, військових об’єктів, озброєння і техніки від розвідки противника.
Засоби маскування:
  • природні (гілки дерев, дерен, суху траву, сік рослин, каміння)
  • підручні (бинти, ганчір’я, марлю, комбінезон маляра, фарбу, коремат)
  • табельні (маскувальні сітки, спеціальні стрічки, спеціальний макіяж, маскувальні комплекси).
Image without caption

Демаскуючі ознаки

☑️ Чек ліст “Як стати помітним для ворога”

🤓
Перевірте свій підрозділ. Якщо всі пунки відмічені галочками - Вітаю! Ви зробили все, щоб спростити ворогу життя 🤦‍♂️
Сміття та інші сліди життєдіяльності військовослужбовців (наприкла дим від багаття);
Не дотримання режиму світломаскування (фонарики, багаття, світло фар та ін.)
Використання оптичних та інших предметів, що відбивають світло (годинник, окуляри, компас, оптичний приціл, глянцева фарба авто, лобове скло автівки та ін);
Тепло в місцях розташування (руху) особового складу та техніки;
Проведення фортифікаційних робіт (недбале їх маскування);
Шум діяльності чи пересування (підрозділу, техніки, обладнання та ін.);
Радіосигнали (радіохвилі), скупчення абонентів мобільного зв’язку, сигналів Wi-Fi та Bluetooth;
Сліди руху техніки, особового складу до місця його розташування;
Витоптана земля навколо об’єкту, який приховується;
Зламані гілки, зпиляні дерева, зірвана трава, яка пожовкла та відрізняється від загального фону місцевості;
Не правильне фарбування об’єктів та індивідуальне маскування;
Використання табельних комплектів маскування таким чином, що дозволяє розгледіти форму та розміри приховуваного об’єкту;
Характерні обриси людини (обличчя, кисті рук, силует: голова-плечі) - скупчення людей в одному місці;
Зброя, техніка та спорядження - скупчення озброєння, техніки та боєприпасів;
Сторонні запахи (Сигаретний та ін);
Тінь від людей чи предметів, які намагаються замаскувати (сприймається підсвідомо);
Наявність свійських тварин (собаки, коти тощо).
🐾
Розуміння того, коли варто бути видимим, а коли слід лишитися непомітним – вкрай важлива частина ваших зусиль, спрямованих на те, щоб не порушити одне з найважливіших правил. Правило – не стань трупом!
🤥
Але, якщо ваша мета - імітація, демонстрація та дезінформація - то це саме ті пункти, що вам потрібні !

Індивідуальне маскування

Дивитись відео в оригіналі (англійською): https://youtu.be/QETRb9qe3js
❗ Основні прийоми індивідуального маскування:
Використання маскувальних властивостей місцевості
Маскування зброї
Запобігання відбиванню світла
Усунення сторонніх запахів
Додаткове маскування особистого спорядження та одягу
Приховане управління
Приховане пересування
Бойовий грим
Використання природніх та підручних маскувальних засобів
Маскування життєдіяльності людини;
Маскування в особливих умовах;
Як обдурити снайпера
Як маскуватись від спостереження з неба
📺 Переглянути відео

Маскування техніки, озброєння та споруд

Image without caption
Інженерні заходи по маскуванню військ та об’єктів проводяться військами самостійно за будь-яких обставин без додаткових вказівок, їх виконання організує командир підрозділу.
У взводних, ротних опорних пунктах, у батальйонних районах оборони маскуванню підлягає: особовий склад, техніка та озброєння підрозділів як в окопах (сховищах), так і за їх межами, фортифікаційні споруди, пункти управління та загородження, що використовуються військами.
Приховування бойових машин від керованих і самонавідних боєприпасів противника досягається зниженням радіолокаційної, теплової та оптичної контрастності техніки, для чого застосовують деформуюче фарбування техніки, маскувальні покриття, теплові імітатори (пастки), радіолокаційні і лазерні відбивачі, над тепловипромінюючими поверхнями машин встановлюються теплопоглинаючі (розсіюючі) екрани. Також можуть використовуватися термодимова апаратура, системи пуску димових гранат, інфрачервоні прожектори, димові шашки і гранати.
Маскувальне фарбування
Табельні засоби маскування
Маскування техніки
Маскування об’єктів та споруд
Маскування переміщень військ
Застосування аерозольного маскування підрозділами

Image without caption
Знайомтесь – Комплекс Средств Снижения Заметности (КССЗ) - “Накидка”.
Винахідник: Анатолій Антіпов.
Виробник: НІІ Сталі.
«Накидка» в цілому, її забарвлення та додаткові елементи порушують силует бронемашини та заважають її виявленню в оптичному та ближньому инфрачервоному діапазонах. Застосування «Накидки» дозволяє на 30% зменшити ймовірність виявлення бойової машини за допомогою оптики або приборів нічного бачення. Ймовірність виявлення та захоплення ІЧГСН (інфрачервона головка самонаведення) падає в 2-3 рази. Для РЛС ймовірність зменшується в 6 разів.
Детальніше про накидку

Маскування від тепловізійної розвідки

Задумка протидії тепловізійній розвідці зводиться до спотворення форми об’єкта захисту, до приховування (змінення) його інфрачервоної сигнатури (ознак помітності), теплового маскування об’єкта під навколишнє фонове середовище, введення супротивника в оману, виявлення та придушення його тепловізійних засобів.
Як це зробити?
  • За допомогою ефективного маскування, яке зводиться головним чином до спотворення силуету та контуру об’єкта, або до маскування об’єкта під навколишнє середовище спеціальною камуфльованою фарбою, маскуванням за допомогою листя, гілок т.і.;
  • Зміненням зовнішнього вигляду об’єкта «навішуванням» на нього додаткового зовнішнього обладнання;
  • Приховуванням (зміною) інфрачервоної сигнатури об’єкту шляхом укриття його поверхні масками з щільних, товщиною не менше 15 см, матів з жердин, свіжозрізаних гілок, дерев, очерету, трави т.і., розташуванням на поверхні техніки різних предметів, які мають невисоку теплопровідність та неправильну геометричну форму (на основі поролону, пінопласту, вати, повсті т.і.). Елементи поверхні машини, розташовані під деяким «критичним» кутом, можуть відбивати більш «холодне» небо, що також приводить до зміни ІЧ сигнатури;
Є ще багато інших методів маскування техніки.
Для особового складу який перебуває в бліндажах – правильним облаштуванням димоходів в укриттях для особового складу (димоходи не повинні бути прямими та короткими, щоб уникнути викиду іскор та зайвого теплого повітря; для використання грубки зимою або вночі із бліндажа обладнується підземний димохід з виходом метра на три догори та в сторону, щоб дим встигав охолоджуватись – для цього викопують траншею 40 × 40 см, яка на висоті 20 см прикривається гілками, а решта 20 см засипається землею.

Image without caption
👉  Telegram

Введення противника в оману

ДЕМОНСТРАЦІЯ, ІМІТАЦІЯ, ДЕЗІНФОРМАЦІЯ
🤓
"Війна – це мистецтво брехні. Тому, якщо ти вправний, придурюйся невмілим. Якщо ти діяльний – корч із себе млявого. Якщо ти близько – вдавай, що далеко, а якщо далеко – вдавай, що близько. Якщо ворог жадібний – спокуси його жаданим об’єктом. Якщо хаотичний – захопи його". А ви думали ми не будемо цитувати Сунь-дзи? 😊 
Введення противника в оману в роті (взводі) здійснюється демонстративними діями, імітацією та дезінформацією.
  • Демонстративні дії полягають у навмисному показі противнику своїх сил і засобів, дій підрозділу, розгортанні вогневих засобів, обладнанні позицій на хибному напрямку з метою демонстрації своєї присутності або відвертання уваги від справжніх дій підрозділів.
💡
Приклад демонстративних дій: вдень гонимо шість танків в певному напрямку, не маскуючи, так щоб ворог точно знав, що ми туди пригнали 6 танків - вночі тихенько, скритно перегоняємо їх у вихідне положення, а потім зранку знову демонстративно гонимо шість танків у потрібний район, повторюємо такі демонстративні дії на протязі тижня, і, якщо зробили все правильно, то противник буде думати, що ми нагнали техніки у певні райони - далі підкріплюємо знання противника вмілою імітацією, і чекаємо, наприклад, пустої витрати боєприпасів, та засвічування позицій артилериї противника.
  • Імітація полягає у відтворенні необхідних демаскуючих ознак діяльності підрозділів, озброєння, техніки, засобів управління, створенням хибних об’єктів та елементів обладнання місцевості для показу наявності підрозділів або зміни їх положення.
Забороняється для введення противника в оману: використовувати розпізнавальні знаки (позначки) Червоного Хреста (Червоного Півмісяця), прапор парламентера (білий прапор), знаки і емблеми Організації Об’єднаних Націй, однострою противника і розпізнавальних знаків його ОВТ, симулювати поранення (хворобу) і намір здатися у полон.
Останніми роками великого значення набуває імітація бойової техніки у комплексі із влаштуванням імітаційних масок з табельних маскувальних покривал і розташуванням під ними радіолокаційних відбивачів і теплових імітаторів як один з основних способів введення противника в оману стосовно реального розташування наших підрозділів і намірів їх дій.
Більше про імітацію
  • Дезінформування — спосіб психологічного впливу, який полягає в намірі надання об'єктові такої інформації, яка вводить його в оману стосовно справжнього стану справ, та створює викривлену реальність.
Намагатися дезінформувати ворога можна розповсюджуючи потрібні слухи серед місцевого цивільного населення, журналістів, блогерів, бабусь на базарі та магазині, чи ненароком під час перевірки автівок на блокпосту. Ніколи не ведіть колону тим маршрутом, який ви узгодили з мером міста, чи військово - цивільною адміністрацією - їм можна доводити тільки неправдиві маршрути (якщо-що, то ви їдете запасним, бо тим, що узгодили, вам щось завадило їхать). Розмовляючи з родичами по стільниковому телефону ніколи не кажіть правду про дійсний стан справ - тільки те, що хотіли б щоб знав ворог. По аналоговій радіостанції можна пробувати передавати що попало, імітувати якісь переміщення, появу підкріплення - є висока вірогідність, що вас чують.
Але дезінформацію можна проводити тільки з узгодження з вищим керівництвом, а то скажете по рації, що звідти туди їдуть танки наші для прориву… - а раптом вони й справді зараз там збираються їхати 🤪

Перевірка ефективності маскування

Image without caption
👁️
В маскуванні позицій вам можуть допомогти розвідники, аеророзвідники, снайпери, знайомі військовослужбовці з радіо електронної розвідки.
Замаскуйтесь, потім попросіть аеророзвідку\розвідку\снайпера вашого підрозділу продивитись\послухати ваші позиції: вдень і вночі, в різний час доби (коли сонце знаходиться під різними кутами). Це вам вкаже на ваші помилки в маскуванні. І ворог вас вже не помітить.
В плеймаркеті є додатки, що дозволять перевірити хто з колег не дотримується (а може й не знає, що в нього девайс випромінює) режиму радіомаскування (в кого увімкнуті Bluetooth та WI-FI).
⚠️ Практичний прийом:
З боку супротивника виходить наша розвідка\снайпер\сміливі бійці\залітає наш коптер і фоткає\замальовує\знімає відео вигляд наших позицій з боку ворога. Беремо отримані фото\малюнки\відео, розглядаємо їх 15-20 хвилин і обводимо (підкрелюємо, виділяємо маркером, занотовуємо) всі виявлені позиції. Виявлені позиції потребують додаткового маскування, або зміни місця розташування.
Цей же прийом, можна використовувати при виборі позицій для вогневих засобів: розвідка заходить з боку противника - фоткає майбутню позицію - 15 хвилин дивимось на фотки - закреслюємо місця , що видаються явними позиціями - розставляємо особовий склад, вогневі засоби та техніку в незакреслених місцях.
Image without caption

📚 Для глибшого вивчення теми

Про маскування в умовах роботи ворожої аеророзвідки ми писали у розділі “Безпека”. Якщо забули, перегляньте ще раз

Image without caption
👉 Instagram 👉 Facebook