Маскування – це комплекс заходів, спрямованих на приховування від противника військ та об’єктів, на введення його в оману відносно наявності, розташування, складу, дій та намірів своїх військ.
Приховування полягає в недопущенні або усуненні демаскувальних ознак підрозділів і об’єктів. Прихованість діяльності підрозділів забезпечується використанням маскувальних комплектів та сіток, маскувальним фарбуванням, застосуванням радіопоглинаючих матеріалів, аерозолів (димів). Розміщення і переміщення підрозділів з урахуванням (використанням) маскувальних властивостей місцевості, місцевих предметів, темного часу доби та інших умов обмеженої видимості; дотриманням правил радіообміну; своєчасним виявленням і усуненням демаскуючих ознак.
Імітація передбачає створення фальшивих районів розташування та пересування підрозділів, об’єктів, інформації про стан об’єкта, відтворення демаскувальних ознак.
Демонстративні дії спрямовані на відволікання уваги та введення в оману противника відносно нашого розташування , фактичних дій зараз та намірів у майбутньому. Демонстративні дії виконують окремі підрозділи або групи.
Дезінформація передбачає доведення до противника фальшивих новин за допомогою технічних засобів зв’язку, радіо, через неофіційні канали та іншими засобами і способами.
Маскування досягається:
збереженням військової таємниці;
прихованим розташуванням підрозділів і об’єктів з урахуванням маскувальних властивостей місцевості та умов обмеженого огляду;
застосуванням табельних засобів маскування;
використанням місцевих матеріалів, аерозолів;
маскувальним фарбуванням озброєння, техніки;
демонстраційними діями;
створенням фальшивих районів розташування підрозділів, позицій об’єктів;
застосуванням інших прийомів та засобів маскування від усіх видів розвідки противника;
надійним виконанням вимог маскувальної дисципліни.
розповсюдженням неправдивої інформації про плани подальших дій у цивільному середовищі та в інформаційному полі ворога.
🔖
Дисклеймер: Всі правила маскування мають бути доцільними. В цьому матеріалі ми даємо максимум (того, що знайшли). Але це не означає, що на всіх позиціях слід дотримуватись усіх перелічених тут правил і рекомендацій.
Основні правила маскування
📌
Фон:
Темне - на темному, світле - на світлому. Темний силует на світлому фоні - ідеальна ціль.
📌
Розмір\групування:
Велике з великим - мале з малим (мале краще сховати на фоні\за малим обєктом, велике - на фоні\за великим).
📌
Форма:
Правильних форм (коло та прямі лінії) в природі не існує. Розмивайте силует голова-шия-плечі, кисті рук, обличчя. Розмивайте обриси споруд, техніки та озброєння.
📌
Світломаскування:
Основа роботи вночі. Якщо є ліхтарі - значить тепловізорів та пристроїв нічного бачення - нема - це знаєте ви, і це знає ворог. Темрява - друг маскування.
📌
Звуки:
Працюйте\відпочивайте тихо, або під прикриттям не ваших (сторонніх) звуків. Не шуміть поблизу ворожих позицій. Використовуйте природні обєкти (прикриття) для зменшення відстані розповсюдження звуків у бік ворога.
📌
Тепло:
Зменшувати кількість виділяємого тепла на позиціях, проводити теплоізоляцію, встановлювати штори та маски (штучні та природні). Не забувати про вигляд зверху. Спецпризначенці взимку не опалюють приміщення де розміщуються.
📌
Рух:
Мінімум рухів. Рух під прикриттям природних масок (кущів, дерев) та об’єктів, в такт руху дерев та трави, під час стороннього шуму.
📌
Камуфляж:
колір та малюнок повинні відповідати місцевості та розмивати основні обриси об’єкта (розмивати силует).
📌
Ефект “штори”:
сітка, кущ, дерево, скляний будинок, що знаходяться біля вас у напрямку погляду на противника - дозволяють вам бачити позиції ворога, і закривають огляд противнику на вас. Пам’ятай про кут огляду.
☝
Використання природних умов застосовується військами в першу чергу.
Використання маскувальних властивостей місцевості розрахунками, відділеннями та екіпажами зводиться до розміщення об’єктів маскування за природними масками. Природними масками є ліси, гаї, кущі, населені пункти, окремі двори, яри, балки, зворотні скали висот та інші елементи місцевості.
Для приховування від наземної розвідки війська розташовуються та пересуваються за зворотними схилами висот, у складках місцевості, в лісах, за будовами.
На місцевості, яка позбавлена природних масок, техніку розташовують на плямистих ділянках, на яких виявлення її противником ускладнюється.
Для зменшення помітності шляхів руху, траншей, ходів сполучення, ліній зв’язку їх доцільно прокладати вздовж ровів, дамб, загороджень та між контрастних плям на місцевості.
Для маскування військ в широких масштабах використовують живу та свіжезрізану рослинність у вигляді гілок, кущів, а також пучків трави прикріплюють до предметів спорядження та до поверхонь техніки, що маскується.
❄️ Взимку озброєння і техніка фарбується у білий колір, для маскування використовуються зимові маскувальні комплекти, а також сніг і лід.
☝
Не допускається обладнання позицій і розташування вогневих засобів біля добре помітних місцевих предметів, що можуть служити для противника орієнтирами. У разі неможливості вибору позиції в іншому місці, помітні місцеві предмети повинні руйнуватися.
У визначених місцях може обмежуватися або заборонятися пересування людей і техніки, використання фар і ліхтарів, паління печей і розкладання вогнищ, робота радіо засобів. Для проведення інженерних робіт і переміщення підрозділів використовується темний час доби та інші умови обмеженої видимості.
Заходи маскування виконуються підрозділами постійно і, як правило, своїми силами і засобами. Найскладніші з них, що вимагають застосування спеціальних засобів, виконуються підрозділами спеціальних військ.
Для маскування з метою захисту від високоточної зброї (ВТЗ) противника створюються поля радіолокаційної невидимості, для чого використовуються маскувальні властивості лісу, яри, зворотні схили висот, тощо.
Організаційні заходи:
постійне керівництво і систематичний контроль за своєчасністю та якістю маскування;
використання маскувальних властивостей місцевості, які допомагають зменшити помітність підрозділів і військових об’єктів;
використання темного часу доби та інших умов обмеженої видимості (дощу, снігопаду, туману тощо) для прихованості дій підрозділів;
розосередження підрозділів та періодичну зміну районів їх розташування;
демонстраційні дії підрозділів;
збереження військової таємниці;
виконання особовим складом правил та вимог маскувальної дисципліни.
Інженерні заходи:
маскувальне фарбування;
використання фальшивих оптичних, теплових та радіолокаційних масок;
прийоми прихованості та імітації світлових демаскувальних ознак, прийоми маскування від звукової розвідки противника;
використання макетів техніки і влаштування фальшивих споруд;
використання зрізаної рослинності та обробку місцевості;
надання спорудам та об’єктам маскувальних форм.
☝
Для одержання розвідувальних даних противник може вести комплексну розвідку, яка містить повітряне і наземне візуальне спостереження з використанням оптичних приладів; космічне, повітряне та наземне фотографування; оптико-електронну, теплову, радіо- і радіотехнічну, космічну, повітряну та наземну розвідку; звукову та інші розвідки, агентурну розвідку та дії ДРГ.
🚫 Під час організації та проведення заходів щодо маскування військових об’єктів, озброєння і військової техніки забороняється використовувати: міжнародні розпізнавальні емблеми, знаки та сигнали; прапори, військові емблеми і форму одягу противника, нейтральних держав, а також розпізнавальну емблему Організації Об’єднаних Націй; присутність медичних формувань, санітарного транспорту, військовополонених і цивільних осіб для приховання (захисту) визначених районів, військових об’єктів, озброєння і техніки від розвідки противника.
Засоби маскування:
природні (гілки дерев, дерен, суху траву, сік рослин, каміння)
табельні (маскувальні сітки, спеціальні стрічки, спеціальний макіяж, маскувальні комплекси).
Демаскуючі ознаки
☑️ Чек ліст “Як стати помітним для ворога”
🤓
Перевірте свій підрозділ. Якщо всі пунки відмічені галочками - Вітаю! Ви зробили все, щоб спростити ворогу життя 🤦♂️
Сміття та інші сліди життєдіяльності військовослужбовців (наприкла дим від багаття);
Не дотримання режиму світломаскування (фонарики, багаття, світло фар та ін.)
Використання оптичних та інших предметів, що відбивають світло (годинник, окуляри, компас, оптичний приціл, глянцева фарба авто, лобове скло автівки та ін);
Тепло в місцях розташування (руху) особового складу та техніки;
Проведення фортифікаційних робіт (недбале їх маскування);
Шум діяльності чи пересування (підрозділу, техніки, обладнання та ін.);
Радіосигнали (радіохвилі), скупчення абонентів мобільного зв’язку, сигналів Wi-Fi та Bluetooth;
Сліди руху техніки, особового складу до місця його розташування;
Витоптана земля навколо об’єкту, який приховується;
Зламані гілки, зпиляні дерева, зірвана трава, яка пожовкла та відрізняється від загального фону місцевості;
Не правильне фарбування об’єктів та індивідуальне маскування;
Використання табельних комплектів маскування таким чином, що дозволяє розгледіти форму та розміри приховуваного об’єкту;
Характерні обриси людини (обличчя, кисті рук, силует: голова-плечі) - скупчення людей в одному місці;
Зброя, техніка та спорядження - скупчення озброєння, техніки та боєприпасів;
Сторонні запахи (Сигаретний та ін);
Тінь від людей чи предметів, які намагаються замаскувати (сприймається підсвідомо);
Наявність свійських тварин (собаки, коти тощо).
🐾
Розуміння того, коли варто бути видимим, а коли слід лишитися непомітним – вкрай важлива частина ваших зусиль, спрямованих на те, щоб не порушити одне з найважливіших правил. Правило – не стань трупом!
🤥
Але, якщо ваша мета - імітація, демонстрація та дезінформація - то це саме ті пункти, що вам потрібні !
Перше правило: Вміння вибрати НЕ ЯВНУ позицію!!! Тобто, позиція не повинна впадати у вічі - не бути очевидною.
📌
Друге правило: Позицію повинно бути складно описати словами (не повинно бути орієнтирів поблизу позиції).
☝
Умій на будь-якій місцевості, вдень та вночі, в будь-яку пору року замаскуватися так, щоб бути непомітним для ворога. Вивчи та запам’ятай кілька найпростіших, але дієвих способів самомаскування.
Пристосовуйся до місцевості.
Один з найбільш важливих способів маскування – це пристосування до місцевості. Навчись користуватися будь-якою складкою місцевістю та будь-яким місцевим предметом як природнім щитом, що приховує тебе від противника
Кожен горбочок, яма, канава, впадина чи вирва від бомби можуть стати гарним укриттям від ворожого спостереження. Так само як і різноманітні предмети, що зустрічаються на місцевості: дерево, кущ, пеньок, великий камінь, паркан.
Використання маскувальних властивостей місцевості пов'язано з характером природних масок, які допомагають маскування. Так, дуже ефективні такі природні маски, як суцільний чагарник, лісопосадки, житлові квартали, лісові масиви, лісопосадки, сади, промислові підприємства. До них же відноситься і глибокий рельєф: яри, ями, горби, воронки, канави, балки, лощини, в яких маскхалат може бути абсолютно непомітним.
Для маскування слід вибирати таку місцевість, на якій маскхалат або інший одяг не виділяється серед навколишніх предметів, або були б схожі на них, зливаючись з навколишнім фоном. Для того, щоб досягти такого, потрібно добре знати, як предмет даної місцевості виглядає з боку.
Під фоном в даному випадку мається на увазі місцевість, яка оточує предмет маскування, що знаходиться в полі зору спостерігача. Фон може бути рівнинним, горбистим, гірським, закритим, відкритим, пересіченим.
Найкращі маскувальні властивості має пересічений, гірський і закритий фон. Тут знаходиться дуже багато природних масок, та ці території набагато важче проглядаються як з землі, так і з повітря.
☝
Створені людиною споруди і предмети мають чітку форму, часто прямі лінії, що різко виділяються серед місцевості. У природі ж переважають м'які, невизначені лінії і обриси. Кущі, великі каміння, скелі, купини, дерева мають свої обриси, які не відрізняються від інших, і створюють загальний невизначений фон.
❗
Для того, щоб маскування було вдалим, кожен військовослужбовець повинен пам'ятати:
маскування найбільш ефективне на місцевості з високим рослинним покривом (трави, чагарники, підлісок);
щоб пом'якшити різкі контури тіла, слід зайняти позицію в ймовірному центрі обраного предмета місцевості, не виходячи за його обриси;
якщо доводиться займати положення на виступаючій грані або на розі предмета, потрібно розташовуватися якомога ближче до землі;
контури людини найбільш помітні на тлі верхніх обрисів об'єкта.
слід уникати такої позиції, де силует зброї чи людей буде різко з'являтися на тлі неба або іншого фону (гребні висот).
жодна місцевість не може мати абсолютно чистий колір. Зайве маскування не завжди корисне.
найкращий чагарник для маскування - це той, що має різну висоту кущів, різний розмір листя і різні породи.
у місцевості, де багато озер і болота, найкращим часом для пересування будуть ранок і вечір. В цей час піднімається туман, який ускладнює спостереження.
Маскування зброї
Гвинтівку можна замаскувати за допомогою пари старих шкарпеток відповідного кольору. Досить відрізати передню частину шкарпетки і натягти її на ців’я гвинтівки. Приклад і задню частину можна обтягти навіть не підрізаючи носок. Відрегулюйте довжину покриття по потребі і зафіксуйте за допомогою ізоляційної стрічки. Переконайтеся, що гвинтівка все ще функціонує (особливу увагу приділіть затвору). Пам’ятайте, що камуфляж – це мистецтво, важливість якого часто недооцінюють в міру розвитку нових оптичних засобів. Винахідливість слід заохочувати, але треба знати міру. Насправді камуфляжу МОЖЕ бути забагато.
Зброю можна зафарбувати в потрібний колір. Або застосувати бинт (пофарбований чи білий), спеціальну маскувальну стрічку для обмотування зброї. Чорний колір - ДУЖЕ помітний, особливо вночі в прибори нічного бачення.
Для усунення брязкання, місця під’єднання ременя та карабіни обмотуються стрічками.
📌
Під час пострілу утворюється вихлоп, який підкреслюється пилюкою.
Способи маскування вихлопу:
підняти ствол над землею (підкласти рюкзак, знайти кочку, пень); заслати сітку чи тканину на відстань 0,5 - 1 метр вперед під стволом, сітку та тканину закріпити\притиснути до землі; прибрати пилюку, листя, сніг, сміття, полити водою під стволом і на відстань 0,5-1 м вперед
📌
При здійсненні пострілу створюється гучний звук.
Способи маскування звуку постріла:
заглушити (глушники, саундмодератори); розсіяти (позиції з луною, ехом); робити постріли під фоновий шум (артилерія, постріли,робота техніки, генератор)
📌
При здійсненні пострілу виникає спалах.
Способи маскування спалаху:
застосування полум’ягасника або саундмодератора.
📌
Маскування викиду гільз : гільзоуловлювач, відбивна сітка, ручне збирання гільз - застосовується спеціальними підрозділами на специфічних завданнях.
Запобігання відбиванню світла
☝
Годинники, окуляри, компас, лобове скло, дзеркала автівок, глянцево пофарбовані металеві частини техніки, біноклі, зорові труби, оптичні приціли та інші предмети з поверхнею, що відбиває світло повинні бути добре заховані. Як правило блищать масні або гладкі поверхні.
Знімати захист оптичних приладів, слід безпосередньо перед використанням.
Застосування блендів (додаткова труба, що одягається на об’єктив).
Застосування сіток та спеціальних сот (ставляються в бленд, або на зовнішнє скло оптичного приладу).
Застосування зменшення площі відбивання світла приладом, заклеюючи зовнішнє скло приладу ізоляційною стрічкою, або проробленням отворів у захисті - робота не знімаючи захисту оптики.
Дзеркала автівок знімаються, або замотуються ганчір’ям.
Лобове скло та глянцеве лакофарбове покриття автівок накривається маскувальними сітками, перефарбовується, або закривається гілками.
☝
Пам’ятай, що місячне світло вночі може так само відбиватися від предметів, як сонячне світло вдень.
✅
Один з найдієвіших способів запобігання відбиванню сонячних променів від блискучих предметів - обирати позицію або час доби так, щоб сонце світило вам у спину, а ворогу в очі!
Усунення сторонніх запахів
☝
Сигаретний дим можна відчути за 100 метрів, а запах їжі і поту - ще на більш далекій відстані. Техніка, паливо, вибухівка, боєприпаси, мастильні матеріали, стрілецьке озброєння та немите тіло мають часом дуже сильний запах, який легко може бути помічений спостерігачем, що знаходиться з підвітряного боку.
Однією з демаскуючих ознак є запахи штучного походження, а саме:
неприпустимо куріння;
прокопчення димом від багаття;
предмети туалету повинні бути непахучі;
не слід вживати цукерки з сильним ароматом, а також цибулю або часник;
після жувальної гумки рот слід прополоскати водою;
варто перевіряти техніку на підтікання рідин та своєчасно їх усувати.
Додаткове маскування особистого спорядження та одягу
Маскувальний костюм (маскхалат):
Призначений для того, щоб приховати особовий склад від візуального виявлення противником. Маскхалат необхідно обирати з натуральної або змішаної тканини.
☝
Синтетичні матеріали не тільки парять та “шерудять”, а й засвічуються в ПНБ та тепловізором.
Є спеціальні маскхалати 3 в 1: спальник - пончо - тент для захисту від тепловізорів та пристроїв нічного бачення.
Камуфляж:
Завдання камуфляжу - ускладнити противнику виявлення людини на місцевості при її швидкому візуальному огляді, а також ускладнити точне і швидке прицілювання. Для досягнення цього завдання потрібно, щоб камуфльоване обмундирування не виділялося на навколишньому фоні, а при нерухомості було абсолютно непомітним, зливаючись з навколишньою місцевістю.
☝
Кольорова гамма місцевості змінюється при зміні пори року, погоди, освітлення і часу доби.
Для місцевості в середній смузі найбільш ефективним кольором для маскування є оливковий однотонний (хакі) або плямистий. Дрібні плями на одязі оливкового кольору прекрасно маскують силует поблизу, так як виконані у вигляді контурів дрібного листя. При віддаленні такі плями зливаються разом і розмивають силует людини, одягненого в такий камуфляж. Для кращого маскування застосовується несиметричне розташування плям: наприклад, одна половина робиться більш світлої, інша - більш темною.
На відстані до 30-50 м малюнок камуфляжу працює дуже добре, далі все плями зливаються разом і силует стає більш помітним.
Каска:
На каску надягають чохол з тканини, поверх якого кріпиться сітка для того, щоб зручно було кріпити пучки трави. На чохол, крім того, по колу нашиваються розпатлані по кінцях смуги матерії. На вершині каски шматки матерії закріплюють, попередньо склавши їх удвічі. Замаскована таким чином каска, при поворотах голови, кожен раз має різні обриси. Головне - закріпити шматки так, щоб вони не закривали бічний огляд і не заважали рухам голови. При занадто великій кількості шматків матерії каска стане занадто важкою, особливо після того, як вони намокнуть під дощем. Ззаду шматки матерії кріплять так, щоб вони звисали на шию і плечі, маскуючи їх.
Волосся – це ще одна з рис, за якими людину легко виявити на пересіченій місцевості. Цьому наукового пояснення немає, сприйміть це як факт. Якщо ви його приймаєте, тоді за всяку ціну маскуйте волосся. Скористайтеся капелюхом, бандажною або фарбою належного кольору.
Взуття:
Для черевик слід зшити чохли з маскувальною тканини, в кольоровій гамі, що відповідає даній місцевості. Взуття має бути безшумним, тому що будь-який скрип відразу ж демаскує. Щоб не шуміти, пересуваючись по камінню, гальці і твердому ґрунті, по снігу в морозну ніч, на взуття зазвичай намотують тканину - це значно приглушує звуки.
Закидайте берці грязюкою).
Рюкзак:
Для нього рекомендується зшити чохол, найкраще з камуфльованої тканини. Це зробить його більш непомітним.
Рукавички:
Дуже хороший метод маскування рук - рукавички.
Також, рукавички дозволять запобігти більшості порізів, подряпин і укусів комах.
Розгрузка та ін. :
Замаскуйте ваше спорядження. «Розгрузка», підсумки, казанок – все це мусить бути замасковано. Обмотайте стрічкою всі кільця, карабіни та пряжки. Це дозволить уникнути шуму і блиску. Існує чимало зразків пластикової рослинності, які можна купити в магазині, можна скористатися відрізками камуфляжної сітки 30Х30 см. Або камуфльованого брезенту. Все це можна використати для маскування спорядження. Замість цих матеріалів можна скористатися частинами справжніх рослин, але їх важко закріпити на спорядженні і вони скоро зав’януть. Рослини можна кріпити на сітку, вставляти в нашиті спеціально стрічки, або затискати гумовими резинками (якими обтягують пачки грошей в банках).
☝
Замаскуйте всі блискучі елементи (карабін ! ).
Приховане управління
Радіозв'язок потрібно використовувати по мінімуму, а сам сеанс повинен бути дуже коротким. Найкраще користуватися закритими каналами зв'язку.
Команди потрібно подавати жестами або пошепки по ланцюгу. Кожен член команди повинен знати і застосовувати абетку жестів на практиці. Для передачі візуальних сигналів, кожен повинен мати постійний візуальний контакт зі своїми «сусідами» зправа, зліва та попереду.
Задача командира - організувати управління підрозділом, а не весь час віддавати команди. Управління підрозділом, повинно здійснюватись за допомогою сигналів оповіщення, про ту, чи іншу ситуацію, а особовий склад має знати алгоритм дій при тому чи іншому сигналі. Якщо командир буде ввесь час віддавати команди, то це буде відбуватись не довго, а такий підрозділ - не зможе діяти самостійно. Сигнали оповіщення подають призначені бійці (дозорні, чергові, спостерігачі).
Приховане пересування
Загальна інформація:
Слід уникати маршруту пересування, при якому, силует буде різко з'являтися на тлі неба або іншого фону. Так, при виході з яру або ущелини не потрібно відразу ж вставати в повний зріст, не потрібно пересуватися по гребнях висоти. Якщо ж потрібно пройти вздовж річки або узлісся, слід триматися в глибині. Канавою рухайся в повен зріст тільки там, де вона досить глибока, щоб приховати тебе повністю. Там, де канава стає менш глибокою, пересувайся обов’язково пригинаючись, або й навкарачки чи повзучи, поки не дістанешся знов до більш глибокого місця. Перед тим як визирнути з канави, переконайся, що за твоєю головою є кущ, висока трава чи підвищення, а не чисте небо. На фоні чистого неба твоя голова буде чітко вимальовуватися і ворог одразу помітить тебе.
Так як до 10 ранку і після 16 годин дерева і чагарники дають більше тіні, то в цей час можна пересуватися більш непомітно. Пересуваючись лісом, потрібно уникати хмизу і пнів, так як вони часто бувають гнилими або сухими, і падають створюючи шум.
При пересуванні потрібно пам'ятати, що руки і голова особливо впадають в очі. Тому лікті і кісті слід притискати до тулуба, а голову в міру можливості втягувати. Обов'язково потрібно використовувати погодні переваги. А саме: сильний сніг швидко замітає сліди, дощ і туман розсіюють увагу спостерігача і т. ін.
Перед тим, як починати пересування, слід перевірити і підігнати спорядження, взуття та одяг. Екіпіровка повинена бути підігнана таким чином, щоб при поході нічого не стукало і не звучало. Щоб перевірити це, потрібно, одягнувшись і спорядившись, пострибати. Недоліки одягу і спорядження відразу ж виявляються і усуваються.
Найбільшу скритність пересування забезпечує горбиста місцевість. Найкраще йти вздовж гребня, але не по його вершині, так як силует людини добре помітно здалеку як в нічний, так і в денний час. Гребінь потрібно перетинати по-пластунськи, використовуючи всі природні укриття: ущелини, кущі, ями. Слід мати на увазі, що будь-яку ділянку пересування може контролюватися противником, тому краще пересуватися в тіні.
У лісі краще пересуватися не по краю галявини, а трохи в глибині. Залежно від пори року листяний і хвойний ліс можуть бути або найкращим, або гіршим місцем маскування. Так, влітку краще маскує листяний ліс, і людина в костюмі в ньому практично непомітна. Взимку - навпаки, так як голі гілки в листяному лісі не дають можливості добре замаскуватися.
Рухаючись яром, тримайся тіньової сторони, щільно притискаючись до краю.
Якщо опинився на відкритій глявині, пересувайся повзучи або короткими швидкими перебіжками, поки не дістанешся до яких-небудь природніх укриттів.
У негустому лісі на виду у ворога пересувайся зігнувшись або повзи, так як рух у повний зріс створює мелькання, дуже помітне зі сторони.
Рухаючись через хлібне поле, в густих заростях очерету чи у високій тарві, схилися. Обережно і повільно розсовуй колосся, не шаруди ними. При цьому дуже добре узгоджувати свої рухи з поривами вітру, який дає “хвилю” на колоссі: рухаючись разом з цією хвилею, ти не викажеш себе ворожому спостерігачеві. Користуйся будь-яким стороннім шумом, щоб прискорити своє пересування вперед.
Як переходити дорогу:
Дорогу слід переходити на тих ділянках, де є тверде покриття, і немає густий високої трави. Переходячи дорогу, потрібно вибирати тінисті ділянки. Якщо місцевість відкрита, дорогу необхідно перетинати там, де вона пряма. У лісі і в горах дорогу перетинають на повороті. Такий прийом знижує можливість виявлення і дає можливість переглянути все, що робиться навколо. На дорозі і на узбіччі не слід залишати слідів. Можна непомітно перетнути дорогу, скориставшись водопропускними трубами під полотном дороги, або іншими гідротехнічними спорудами. Проходячи через високу траву, через очерети або посіви, слід рухатися зігнувшись. Маскувальний халат робить таке пересування більш непомітним.
Залізницю долають повзком, уздовж рейки. руки і ноги ставлять на шпали, щоб не залишати слідів на насипу чи на щебні.
При спуску в рів, не потрібно підніматися, слід як і раніше пересуватися пригнувшись. Вхід і вихід з води потрібно здійснювати в тих місцях, де берег захаращений хмизом, очеретом або має тверде покриття (галька або суха тверда земля). Рослини при переправі не зривають. Маскуючись під час перетину річки, використовують підручні матеріали - колоди, ящики, плаваючі у воді. Однак така переправа може бути доброю лише при невеликій групі (2-3 людини), так як поява біля берега більшої кількості плаваючих предметів занадто підозріло.
Якщо потрібно проходити через населений пункт, то до нього потрібно заходити з тилу, вулицями проходити з тіньової сторони, а до будівель підходити з боку стіни, яка не має вікон.
Якими шляхами рухатися:
Стережися ходити дорогами, де ворог легко може помітити тебе. Навіть вночі наїжджена та втоптана дорога виділяється білою стрічкою і твоя темна фігура на ній одразу кинеться в очі ворогові. Рухайся лісом, ярами, канавами.
Як ховатись на зупинках:
В лісі ховайся за стовбурами дерев у їх тіні. Лісові галявини краще обходити, а просіки переповзай. Вздовж лісової дороги пересувайся короткими перебіжками від дерева до дерева, ховаючися в їх тіні. Не виходь на самий край лісу, а спостерігай за ворогом з глибини, ховаючись в кущах чи за стовбуром дерева. Вилазячи на дерево, влаштуйся так, щоб за тобою була стіна з густих гілок. Ніколи не розташовуйся на дереві, що виділяється з малою кількістю гілок. Не ставай та не сідай в розгалужденні стовбура: так твоя фігура буде гарно помітна навіть вночі на світлішому фоні неба. Але якщо дерево повалене, то зручніше розташуватися лежачи якраз у розгалудженні стовбура, біля різкого згину чи біля розчахнутого кінця.
Уникай ховатися за одинокими деревами: це гарний орієнтир для ворожого спостерігача, але якщо ти вимушений зупинитися біля окремого дерева чи на узліссі на виду у ворога, намагайся стояти так як росте дерево: якщо стовбур викривлений чи похилий також вигнутися маєш і ти.
На зупинках в лісі розташовуйся між стовбурами товстих дерев. Навіть в сонячний день вони легко приховають тебе від ворожого спостерігача.
На рівнині, в полі ховайся, лежачи за кущем чи горбочком. Виглядай з-за горбочка, куща чи каменю так, щоб не виказати себе. А для цього ніколи не дивися понад кущем, горбочком чи каменем, а завжди збоку, з тіньової сторони. Висовуй голову поступово, так як різкий рух дуже помітний для ворога.
Якщо розташувався на узліссі біля пенька чи в полі біля копиці сіна, щільно притиснись до цього предмета з тіньової сторони і не відривайся від його контура.
Біля парканів розташовуйся збоку стовба; біля дерев – при корні; біля будівельного сміття чи насипу – при підошві. Ховаючись за місцевими предметами неправильної форми, ти повинен вигнутися чи викривитися так, щоб повністю злитися з обрисами предмета. Не виказуй себе різкими рухами.
В гористій місцевості розташовуйся в тіні скель чи рослинності; ховайся серед нагромадження каменів та кущів. Не висувайся на гребінь гори, де твоя фігура буде гарно помітною проти неба.
Ховаючись за парканом, вже не висовуйся з-за нього, а спостерігай за ворогом через вузьку шпарину або ж сам зроби отвір. На будівлях, розвалинах чи згарищах крийся за колодами чи купами будівельного сміття, за фундаментами чи уламками зруйнованих будівель, під горілими дошками та кроквами. При цьому старайся всюди ховатися в тіні, де ти будеш ще менш помітним.
Бойовий грим
Камуфльоване фарбами обличчя спостерігача, розвідника, снайпера, дозорного стало майже прописом. Втім, багато хто з новачків мажеться фарбами на власний розсуд, стаючи мішенню для ворожих стрільців.
Головних їхніх помилок дві:
зайва контрастність мазків «макіяжу»
неправильне застосування чи поєднання кольорів, коли обличчя починає помітно вирізнятися на тлі камуфляжу, тіла чи кольорової палітри місцевості. І… стає маркером для снайпера!
Адекватна розмальовка потребує деяких знань. Різкі риси обличчя на ділянках очей, навколо носа, губ і щелеп формують певну візуальну структуру, яка його видає миттєво.
Маскувальний бойової грим наносять на відкриті ділянки шкіри обличчя, вуха, шию.
При природному освітленні в лісі навіть в хорошому маскувальному костюмі бійця можна помітити по відкритим світлим ділянкам шкіри. Для того, щоб замаскувати обличчя, шию та інші відкриті ділянки шкіри, використовується маскувальний грим.
☝
Можлива заміна маскувального гриму маскою з прорізами, шарфом і рукавичками.
Основним завданням бойового гриму є зближення кольору обличчя з кольором навколишнього фону.
Коли наноситься бойовий грим, не потрібно забувати, що фарбувати слід все: очні віки, підборіддя, вуха, шию. Для рук застосовувати грим не варто, так як він змивається потім через кілька сотень метрів. Тому краще надягти на руки зелені рукавички.
Забарвлення повинно проводитися так, щоб зробити обличчя несиметричним. Так, виступаючі частини обличчя потрібно забарвити в темні тони, а западини - в зелені. Якщо рослинність, трава або очерет, то наносяться вертикальні смуги. При пересуванні в місцевості з деревами смуги повинні наноситися горизонтально або по діагоналі.
Якщо гриму під рукою немає, то можна використовувати підручні матеріали: темний сік рослин, бруд, глину, сажу, деревне вугілля. Найпростішим способом маскування вважається нанесення на обличчя суміші золи і бруду, або золи, змішаної з соком трав, попередньо покривши обличчя мильним розчином. Також, для маскування можна застосовувати грунт змішаний з мастилом (наприклад, з мастилом для зброї). Такий бойовий грим дуже ефективний, оскільки не відсвічує навіть на сонці.
Однак підручні засоби для бойового гриму мають і свої недоліки, так як вони часто можуть бути токсичними, сильно подразнюють шкіру, на захищають від мошки і комарів, і неефективні в ближньому ІЧ-діапазоні.
☝
Різкі риси обличчя, такі як очі, область під носом, губи і щелепа формують структуру світлотіні, яка миттєво видає людське обличчя.
Колись доводилося дивитися на розмиту чорно-білу фотографію? Навіть якщо ви не можете впізнати людину, ви можете визначити місцеположення обличчя. Ті риси, які його видають, це всього лише тіні на обличчі людини. Люди автоматично звертають увагу на подібні тіні – навіть на неживих предметах, таких як хмара або поверхня Місяця. Ці тіні слід приховати і спотворити.
Щоб досягти такого ефекту використовуйте світлий тональний крем або тональний олівець для більшості «глибоких» рис обличчя. Але в жодному випадку не «заміняйте» тіні повністю – інакше ви відтворите ту ж таки сукупність тіней, але в «негативі». Скористайтеся темним тональним кремом або тональним олівцем для того щоб «натягнути» тіні на лоба, щоки та шию. Розбийте помітні частини обличчя – такі як ніс, підборіддя і брови навпіл за допомогою темного крему чи фарби.
☝
Пам’ятайте – слід використовувати лише ті кольори, що відповідають домінантним кольорам оточуючого середовища.
Для прикладу – не варто користуватися світло-сірим, якщо це не переважаючий колір в оточуючому ландшафті. Повторіть цю ж кольорову схему на зворотній стороні рук якщо ви не використовуєте рукавиці. Руки рухаються значно частіше, ніж голова. Оскільки рух руйнує маскування більше, ніж щось інше, світлі руки працюють як сигнальні прапорці.
Використання природніх та підручних маскувальних засобів
Основні методи використання підручних маскувальних засобів:
Гілки дерев і чагарників, пучки листя і трави вдягають в петлі, пришиту сітку, пришивають до обмундирування, закріплюють еластичним сітчастим бинтом, чи гумками для пачок грошей. Таке маскування тримається 2-3 години.
Медичний бинт, пофарбований природними або хімічними матеріалами, використовується як лахміття для маскувального костюма, для маскування зброї і спорядження. При використанні природних фарб таке маскування тримається 4-6 годин, при використанні хімічних барвників - весь час виконання завдання.
Еластичний сітчастий бинт, пофарбований місцями природними або хімічними барвниками, використовується в якості фіксатора маскувальних рослин і кольорових клаптиків. У зимовий період, як і попередній матеріал, на підлягає фарбуванню. При використанні природних барвників діє 4-6 годин, при використанні хімічної забарвлення - весь час завдання.
Деревне вугілля, попіл, сік ягід використовуються в якості бойового гриму. Їх наносять штрихування або несиметрично розташованими плямами на обличчя, шию, інші відкриті ділянки тіла. Можуть застосовані при обмеженій видимості, самі не змиваються.
Маскування життєдіяльності людини;
Подих
Особливу увагу слід приділяти подиху, так як пара з рота легко може демаскувати. Перебуваючи в нерухомості, потрібно видихати дуже повільно, через щільно стиснуті губи. Перша струмінь видиху повинна спрямовуватися вниз, до підборіддя. Така тонка повітряна струмінь остигає дуже швидко, практично не утворюючи пара. При пересуванні (на марші) можна використовувати інші засоби: шарф, светр з довгим коміром.
🚫
Не накидуйте сміття (ховайте та закопуйте його)
Коти та собаки - вас видадуть ворогу
Не створюйте протоптаних стежок на відкритій місцевості.
Радіохвилі, мобільні телефони, Wi-Fi, Блютуз - будуть видавати вашу присутність.
Місця прийому їжі, вбиральні, кухня та місце для миття особового складу - це місця для потенційного підрахунку вашої кількості.
Багаття для обігріву, просушування одягу та приготування їжі - або не розводити, або розводити підземне.
Дим від багаття - здасть вас ворогу.
Маскування в особливих умовах;
❄️ Особливості маскування взимку
Зимове маскування набагато простіше, так як на всіх місцевостях основним фоном є білий, а додатковий - чорним. У зимовому маскувальному костюмі обов'язково повинні бути білі рукавиці, білий капюшон, білі чохли на взуття і рюкзаки.
☝
Забруднений зимовий маскувальний костюм, відразу ж втрачає свої властивості маскування, тому його потрібно берегти, обов'язково знімаючи в укриттях.
Сніг робить місцевість однотонною, на снігу темні об'єкти виділяються сильніше, ніж зазвичай. Тому пересуваючись по снігу, потрібно дотримуватися тіньових сторін, використовуючи замети і складки на місцевості. У білому маскувальному костюмі слід уникати темних місць. Так як обличчя і кисті рук в зимовий час можуть демаскувати людини, їх слід закривати білою марлею. Зброя маскується звичайним медичним бинтом, яким обмотують ремінь, нерухомі частини зброї, приціл снайперських гвинтівок. Можна застосовувати лейкопластир.
В морозну ніч звуки розносяться далеко, взуття в цей час потрібно обмотувати м'якою тканиною.
В зимовий час перекриття траншей, окопчиків та споруд для спостереження присипають шаром снігу.
🌙 Особливості маскування вночі
Маскування теплого тіла та техніки, особливо в темряві, стало дуже серйозною військовою проблемою з появою нових засобів спостереження (включаючи дрони, оснащені багатоспектральною камерою, тощо). Надлишок тепла створює широкий діапазон інфрачервоного (ІЧ) випромінювання від зовнішньої поверхні камуфляжного костюма.
Проблеми нейтралізації надлишкового теплового випромінювання від поверхні камуфляжного костюма поки не повністю вирішено. Але існують спеціальні тканини, теплоізоляційні матеріали , що різко зменшують помітність випромінювання тепла людей та техніки на фоні природнього теплового фону.
Каремат та інші спінені полімерні матеріали зменшують вашу помітність в тепловізор.
Беріть тепловізор і тестуйте вночі свої позиції самі, експерементуйте.
Також, на передній план виходить світломаскування.
Шум діяльності, в темний період доби, поширюється на більші відстані, ніж вдень, через зменшення кількості фонового шуму - підслуховування\прослуховування виходить на один з провідних методів розвідки вночі.
При ночівлі ті, хто в секретах або в охороні, залишаються в маскувальних костюмах.
Вночі для спостереження вигідніше розташуватися в низині, де ти будеш непомітний для ворога і в той само час сам бачитимеш всіх. Якщо і цього недостатньо, тоді використай штучне маскування.
🏢 Особливості маскування в населеному пункті.
Ви повинні залишатися невидимими для противника. Якщо вас видно, вас будуть атакувати авіація та артилерія. Прикрийтеся брезентом, простирадлами, ковдрами, пластиком, всім, чим завгодно, щоб з вулиці або зверху вас не було видно.
Підземні комунікації служать потужним інструментом міської війни. Вони дозволяють захисникам уникати бомб, переховатися бійцям, зберігати та захищати припаси, пересуватися непомітно та атакувати ворога.
☝
В середині будівель дотримуйся правил маскування. Ніколи не висовуйся з вікна кімнати чи горища, а спостерігай з глибини, маскуючись внутрішньою темнотою.
Знаходячись на даху, ховайся за димарями, витяжними коминами, виглядуй з-за них тільки збоку, з тіньової сторони.
Як обдурити снайпера
Віконний пройм, завішений ковдрою, робить стрільбу снайпера по цьому вікну абсолютно марною – він не бачить цілі, що за цією ковдрою перебуває. Вам же через пророблені в ковдрі дірки буде гарно видно, що робиться поруч. Але не підходите до цих “оглядових щілин” дуже близько – вас може видати не стільки блиск ока, скільки колихання тканини. Відкриті проходи, пролами, ходи повідомлення, по яких доводиться часто переміщатися, завішуйте густою маскувальною сіткою так, щоб з вашої сторони ця мережа не просвічувалася й противникові не було видно, хто за нею перебуває. З вашої сторони за цими сітками повинні бути темні місця.
❗
Всі відкриті місця долають бігом, на граничних швидкостях. Не виставляйтеся в проламах і прорізах і не лінуйтеся проповзти.
Завжди дивіться, який фон місцевості перебуває за вами, не показуйтеся в руїнах у темному одязі на тлі побілених стін. Всі дрібні ганчірочки, бинти, шнурки, мотузочки та інші “прапорці”, що коливаються за вітром, є флюгером для ворожого снайпера. Такі “прапорці, що розвіваються”, дозволяють йому визначити силу й напрямок вітру на вашій ділянці і вносити відповідні поправки в стрільбу. Тому зривайте й знищуйте все, що підвішене й коливається. Коли знімаєте флюгер, не підставляйтеся під постріл. І запам’ятаєте – якщо на вашій стороні такого флюгера не було й він раптом з’явився, виходить, його повісила розвідувальна група противника.
Для виведення снайпера з рівноваги, потрібно, навпаки, створювати максимальну кількіть демаскуючих факторів: шуміти, блимати дзеркалами, рухати манекени - через де-який час увага снайпера притупиться, він втомиться відволікатись на імітацію та втратить концентрацію.
Як тільки помітиш наближення ворожого літального об’єкта, швидко оглянься навколо чи немає поблизу будівель чи дерев, що дають тінь. Одразу сховайся в їх тінь і ти станеш непомітним для повітряного ворога. Щоб ще краще сховатися, притиснись до стіни чи до дерева.
Це називається маскування тінню. Воно використовується і для маскування від наземного спостереження як вдень, так і в місячні ночі, коли людька фігура кидає тінь, яка підсилює небезпеку бути поміченим
Якщо літальний об’єкт заскочив тебе зненацька чи сховатися в тінь нікуди, присядь або ляж на землю.
☝
Пам’ятай основне - не рухайся, коли літальний об’єкт над тобою.
Людина, що рухається, своїм рухом серед нерухомих предметів легко помітна з повітря. Якщо можеш, накинь на себе щось, так щоб обриси твоєї фігури перестали бути чіткими для повітряного ворога.
👉
Більше про маскування від ворожої аеророзвідки ви можете прочитати в розділі Безпека
📺 Переглянути відео
Маскування техніки, озброєння та споруд
Інженерні заходи по маскуванню військ та об’єктів проводяться військами самостійно за будь-яких обставин без додаткових вказівок, їх виконання організує командир підрозділу.
У взводних, ротних опорних пунктах, у батальйонних районах оборони маскуванню підлягає: особовий склад, техніка та озброєння підрозділів як в окопах (сховищах), так і за їх межами, фортифікаційні споруди, пункти управління та загородження, що використовуються військами.
Приховування бойових машин від керованих і самонавідних боєприпасів противника досягається зниженням радіолокаційної, теплової та оптичної контрастності техніки, для чого застосовують деформуюче фарбування техніки, маскувальні покриття, теплові імітатори (пастки), радіолокаційні і лазерні відбивачі, над тепловипромінюючими поверхнями машин встановлюються теплопоглинаючі (розсіюючі) екрани. Також можуть використовуватися термодимова апаратура, системи пуску димових гранат, інфрачервоні прожектори, димові шашки і гранати.
Маскувальне фарбування
Основними видами маскувального фарбування є захисне, імітоване і деформівне.
Захисне – одноколірне, найбільш близьке за кольором до місцевості. Влітку, як правило, це буде зелений колір, а взимку – білий.
Імітоване – багатоколірне фарбування, яке відображає на фарбованій поверхні кольоровий малюнок навколишнього фону або зруйнованого об’єкта.
Деформівне – багатоколірне фарбування плямами різної форми і розмірів, схожими на плями місцевості.
Як правило, весною, влітку, восени застосовується триколірне фарбування, а взимку – двоколірне фарбування.
При 3-колірному фарбуванні використовують 50% – основний колір, два інших – по 25%. При 2-колірному фарбуванні: 75% – білий, 25% – темний.
Для розміщення танків (БМП, БТР) і облаштування позицій (вогневих позицій) вибираються ділянки місцевості, колір яких наближений до кольору об’єктів. На місцевості, що має один тон, для поліпшення маскування штучним шляхом влаштовуються кольорові плями під тон об’єктів.
Табельні засоби маскування
Характеристики табельних засобів маскування і порядок їх застосування викладені в інструкціях по застосуванню, а також в “Пораднику по інженерних засобах та способах маскування Сухопутних військ”.
Для маскування споруджень, техніки і озброєння від оптичних засобів розвідки противника застосовуються табельні засоби:
Покриття комплектів типу МКТ мають розміри 12x18 м.
Покриття складається з 12 стандартних елементів розміром 3х6 м, які з’єднуються між собою зшивними шнурами.
Комплекти типу МКС складаються із двох покриттів розміром 9X12 м кожне, з’єднаних між собою швом.
Кожне покриття складається із 6 стандартних елементів розміром 3x6 м, з'єднаних між собою зшивними шнурами.
Елементи табельних маскувальних комплектів типу МКТ:
а) покриття;
б) приколиш;
в) запасний зшивний шнур;
г) чохол-згорток;
Елементи табельних маскувальних комплектів типу МКС:
а - покриття; б - стійка-підпірка; в - шплінтовий шов; г - приколиш; д - запасний зшивний шнур (довжиною 19 і 28 м); е - анкерний кілок; ж - чохол-згорток; з - упаковка комплекту
Маскувальний комплект тканинний транспорантний МКТ-Т - виготовлений з маскувальної сітки з заповненням з смуг і кусків тканини і призначений для маскування на рослинних фонах.
Маскувальний комплект тканинний МКТ-С виготовлений з білої сітчастої тканини - для маскування на сніжних фонах.
Маскувальний комплект тканинний МКТ-П - виготовлений з сітчастої тканини - для маскування на пустельно-піщаних і пустельно-степних фонах. Покриття комплекту має двостороннє пофарбування - сіро-жовтого і світло-жовтого кольору.
Маскувальні комплекти із синтетичних матеріалів МКС-2М (МКС-2) і МКС-2П призначені для приховування об'єктів в умовах тривалої експлуатації. Покриття комплектів має двостороннє пофарбування.
Лицева сторона покриття комплекту МКС-2М (МКС-2) призначається для маскування об'єктів на літніх рослинних фонах, а зворотна сторона - на фоні оголених грунтів, вигорілої або осінньої рослинності.
Комплект МКТ-2Л призначений для приховування військової техніки та інженерних споруджень на літніх рослинних фонах.
Основу покриття комплекту становить капронова сітка з вічком 5х5 см. У кожне вічко вплетені по одній стрічці з поліетиленової плівки світло-зеленого або темно-зеленого кольорів.
МКС-2М МКС-2П
МКТ-2Л
Універсальна безкаркасна маска «Шатер»
Універсальна безкаркасна маска «Шатер» - призначена для маскування пускових установок ракетної техніки і іншої крупно габаритної техніки.
Основними елементами комплекту маски «Шатер» є:
маскувальні покриття МКТ-Т (МКТ-С)12х18 м – 2 шт
шплінтовочні шви (для швидкого з'єднання);
дюралеві підпірні стійки.
Маса комплекту – 250 кг
Маскування техніки
Окопи для танків, бойових машин піхоти та бронетранспортерів повинні розташовуватись на позиціях з використанням маскувальних властивостей місцевості.
Для маскування ОВТ в окопах (сховищах) улаштовуються маски-перекриття з табельних маскувальних комплектів, що розтягуються над окопами (сховищами) та закріплюються по контуру кілками в грунт. Маскувальні покриття знизу підпираються стійками на висоту, що забезпечує вільне переміщення вогневих засобів під утвореною маскою. Перед початком стрільби приводиться в дію шов, який швидко розкривається. Аналогічно маскується ОВТ, що розташована за межами окопу.
У всіх випадках маскування необхідно приховувати сліди руху техніки до окопів. Це досягається шляхом присипки слідів грунтом та снігом, накидкою на них зрізаної рослинності, розчищенням грунту.
Для маскування бойової та спеціальної техніки від повітряної та наземної візуально-оптичної та фотографічної розвідки противника використовують маскувальні комплекти та маски.
Комплект МКТ (з тканини) має 4 різновиди:
1. МКТ-Т (транспарантний) – для маскування на рослинному фоні;
2. МКТ-П – для маскування на пустельно-пісчаному фоні;
3. МКТ-Л (літній) – для маскування на рослинному фоні;
Маскувальне покриття складається з 12 стандартних елементів розміром 3×6 м кожний.
Комплект МКС (синтетичний) має два різновиди:
1. МКС-2 – для маскування на рослинному фоні;
2. МКС-2П – для маскування на пустельно-пісчаному фоні.
Комплект МКС вміщує два покриття розміром 9×12 м. Кожне покриття складається з 6 стандартних елементів розміром 3×6 м.
У табл. 14.2 наведена необхідна кількість комплектів для маскування різних видів озброєння (техніки), а в таблиці 14.3 – основні характеристики маскувальних комплектів.
Таблиця 14.2 – Кількість комплектів для маскування
Таблиця 14.3 – Характеристики табельних маскувальних комплектів
Окопи для танків, бойових машин піхоти та бронетранспортерів повинні розташовуватись на позиціях з використанням маскуючих властивостей місцевості.
Маскування об’єктів та споруд
Маскування споруд для захисту особового складу (бліндажів, сховищ) здійснюється тими ж способами та засобами, які використовуються для приховування споруд для спостереження, траншей та ходів сполучення.
Примкнуті окопчики для стрілків, площадки для протитанкових засобів та кулеметів, як правило, маскуються під фон брустверу траншеї. Маску-перекриття при цьому виготовляють з місцевих матеріалів під фон брустверу траншеї.
Винесені окопчики, а також споруди для спостереження відкритого типу захищаються масками-перекриттями під фон місцевості, що розташована за межами брустверу траншеї або ходу сполучення.
В зимовий час перекриття траншей, окопчиків та споруд для спостереження присиплюють шаром снігу.
Якщо споруда для спостереження розташована поза траншеєю та не має прихованого ходу сполучення, то така споруда може демаскувати окремі сліди та стежки, що ведуть до нього. Щоб уникнути цього необхідно:
строго обмежити рух до споруди;
утворені сліди негайно приховати:
розчистити грунт;
накидати на сліди зрізану рослинність;
присипати сліди грунтом та снігом;
стежки продовжувати до якої-небудь природньої маски або до існуючої дороги з таким розрахунком, щоб у спостережному пункті не утворився тупик;
Штучні маски – це екрани, які встановлюються між противником та об’єктом, котрий приховується. Вони встановлюються у тих випадках, коли об’єкт розташовується на відкритому місці або у природній масці, приховуючі властивості якої недостатні. Найчастіше для укриття техніки та об’єктів застосовують маски-перекриття, вертикальні, горизонтальні та деформуючі маски. Їх виготовляють на місці встановлення з місцевих матеріалів або з використанням покриття табельних маскувальних комплектів.
При маскуванні траншей та ходів сполучення від повітряної розвідки приховуються тількі окремі ділянки, що підводяться до окопів та споруд. Захист ділянок траншей та ходів сполучень здійснюється плоскими масками-перекриттями. Каркаси масок-перекрить виготовляються з жердин та дроту на одному рівні з бруствером. Як маскувальні покриття використовуються гілки, зрізанні рослинності, хмиз, трава, дерен та інші місцеві матеріали в залежності від фону місцевості.
При наявності табельних маскувальних покрить останні розвертаються та укладуються вздовж рову траншеї по укладенних жердинах або дротяному каркасу.
Маскування переміщень військ
Головним способом використання маскувальних властивостей місцевості з метою забезпечення таємності переміщення військ є підготовка маршрутів руху з урахуванням природних масок та полів невидимості, утворених складками місцевості або місцевими предметами. Перед початком руху техніка може обладнуватись тепловідбиваючими екранами та деформуючими елементами з місцевих матеріалів. Для маскування техніки на маршрутах руху встановлюються наддорожні та придорожні маски (штори).
Захист ОВТ на маршрутах руху від боєприпасів з тепловими головками самонаведення здійснюється встановленням удаваних теплових цілей (кожна ціль складається з чотирьох КФП-1-180) вздовж маршруту, через 40-50 м. При захисті ОВТ, що переправляється по мостам, удавані теплові цілі встановлюються вздовж мосту на пів човнах ДЛ-10 чи інших плав заходах з тим же інтервалом. При організації та здійсненні маскувальних-заходів командир підрозділу зобов’язаний вміло, з використанням маскувальних властивостей місцевості, вказати місця обладнання позицій та об’єктів, вимагати дотримання особовим складом правил та вимог маскувальної дисципліни, проводити заходи по маскуванню у будь-яких обставинах, постійно, виключати шаблон при організації та виконанні маскувальних робіт.
Перекидання живої сили і техніки в зимовий час війська здійснюють переважно по дорогах, так як сліди на снігу і витоптані місця дають можливість визначити чисельність і рід військ, які залишили ці сліди. Якщо під час маршу тієї чи іншої частини доводиться звертати з дороги, то рух відбувається по одному сліду, незалежно від того, чи рухаються це танки, стрілецька частина пішки, на лижах, автомашинах. При їзді на гусеничних машинах водії намагаються уникати крутих поворотів, так як при цьому утворюються снігові вали, які легко виявити з повітря. Прокладені знову сліди замітаються за допомогою гілок, дерев чи мотків колючого дроту, прив'язаних до автомашини або танка.
Нові дороги і стежки зазвичай прокладаються уздовж природних складок місцевості, ярів, канав, огорож чи в лісі. Нові прокладені стежки примикають до вже наявних доріг, причому закінчуються вони не у замаскованого об'єкта (наприклад, вогневої позиції), а на деякій відстані від нього.
Застосування аерозольного маскування підрозділами
Маскування аерозолями застосовується для прикриття особового складу і бойової техніки від прицільного вогню противника і може використовуватись для вирішення наступних завдань:
евакуація поранених, вбитих і екіпажів розрахунків з пошкодженої техніки;
приховування робіт по розчистці і розмінуванню завалів;
маскування посадочних площадок вертольотів, та виявленні напрямку вітру при посадці вертольоту на непідготовлену ділянку місцевості;
маскування колон що здійснюють переміщення;
гранати чорного диму можуть використовуватись також для імітації горіння танків, бойових машин піхоти і самохідних артилерійських установок;
здійснення маневру підрозділами (наприклад для маскування виходу екіпажів з різних об’єктів військової техніки).
На рисунку вище зображена евакуація пошкодженої техніки з використанням термодимової апаратури, яка встановлюється на об’єктах БТТ (танках, БМП, бойових інженерних машинах).
На рисунку вище, зображена схема застосування димових гранат (шашок) для евакуації вбитого.
Основні засоби аерозольного маскування: димові гранати, димові шашки, уніфікована система запуску димових гранат на бойовій техніці, термодимова апаратура бронетехніки, спеціальна техніка для постановки димових завіс.
Знайомтесь – Комплекс Средств Снижения Заметности (КССЗ) - “Накидка”.
Винахідник: Анатолій Антіпов.
Виробник: НІІ Сталі.
«Накидка» в цілому, її забарвлення та додаткові елементи порушують силует бронемашини та заважають її виявленню в оптичному та ближньому инфрачервоному діапазонах. Застосування «Накидки» дозволяє на 30% зменшити ймовірність виявлення бойової машини за допомогою оптики або приборів нічного бачення. Ймовірність виявлення та захоплення ІЧГСН (інфрачервона головка самонаведення) падає в 2-3 рази. Для РЛС ймовірність зменшується в 6 разів.
Детальніше про накидку
Комплекс засобів зменшення помітності «Накидка» являє собою комплект чохлів та секцій для покриття бойової машини. Кількість, форми та розміри таких чохлів визначаються відповідно до потреб конкретного носія із розрахунку покриття усіх основних проекцій. Зокрема, КССЗ для танків майже повністю закриває корпус та башту, але не торкається озброєння.
Чохли виготовляються із т.з. радіопоглинаючого матеріалу (РПМ). Він представляє собою багатошарову структуру із спеціальних синтетичних матеріалів загальною товщиною 8-10 мм. Внутрішні шари РПМ відповідають за утримування випромінювання певних спектрів, а зовнішні забезпечують їх загальний захист. Також РПМ може фарбуватись спеціальними емалями та доповнюватись іншими засобами маскування.
«Накидка» в цілому, її забарвлення та додаткові елементи порушують силует бронемашини та заважають її виявленню в оптичному та ближньому инфрачервоному діапазонах. Один із внутрішніх шарів відповідає за екранування теплового випромінювання. Воно не проходить назовні, в наслідок чого зовнішня поверхня КССЗ має температуру зовнішнього середовища. Також передбачається радіопоглинаючий шар, який знижає відбиття сигналів.
Застосування «Накидки» дозволяє на 30% зменшити ймовірність виявлення бойової машини за допомогою оптики або приборів нічного бачення. Ймовірність виявлення та захоплення ІЧГСН (інфрачервона головка самонаведення) падає в 2-3 рази. Для РЛС ймовірність зменшується в 6 разів.
Задумка протидії тепловізійній розвідці зводиться до спотворення форми об’єкта захисту, до приховування (змінення) його інфрачервоної сигнатури (ознак помітності), теплового маскування об’єкта під навколишнє фонове середовище, введення супротивника в оману, виявлення та придушення його тепловізійних засобів.
Як це зробити?
За допомогою ефективного маскування, яке зводиться головним чином до спотворення силуету та контуру об’єкта, або до маскування об’єкта під навколишнє середовище спеціальною камуфльованою фарбою, маскуванням за допомогою листя, гілок т.і.;
Зміненням зовнішнього вигляду об’єкта «навішуванням» на нього додаткового зовнішнього обладнання;
Приховуванням (зміною) інфрачервоної сигнатури об’єкту шляхом укриття його поверхні масками з щільних, товщиною не менше 15 см, матів з жердин, свіжозрізаних гілок, дерев, очерету, трави т.і., розташуванням на поверхні техніки різних предметів, які мають невисоку теплопровідність та неправильну геометричну форму (на основі поролону, пінопласту, вати, повсті т.і.). Елементи поверхні машини, розташовані під деяким «критичним» кутом, можуть відбивати більш «холодне» небо, що також приводить до зміни ІЧ сигнатури;
Є ще багато інших методів маскування техніки.
Для особового складу який перебуває в бліндажах – правильним облаштуванням димоходів в укриттях для особового складу (димоходи не повинні бути прямими та короткими, щоб уникнути викиду іскор та зайвого теплого повітря; для використання грубки зимою або вночі із бліндажа обладнується підземний димохід з виходом метра на три догори та в сторону, щоб дим встигав охолоджуватись – для цього викопують траншею 40 × 40 см, яка на висоті 20 см прикривається гілками, а решта 20 см засипається землею.
"Війна – це мистецтво брехні. Тому, якщо ти вправний, придурюйся невмілим. Якщо ти діяльний – корч із себе млявого. Якщо ти близько – вдавай, що далеко, а якщо далеко – вдавай, що близько. Якщо ворог жадібний – спокуси його жаданим об’єктом. Якщо хаотичний – захопи його".
А ви думали ми не будемо цитувати Сунь-дзи? 😊
☝
Введення противника в оману в роті (взводі) здійснюється демонстративними діями, імітацією та дезінформацією.
Демонстративні дії полягають у навмисному показі противнику своїх сил і засобів, дій підрозділу, розгортанні вогневих засобів, обладнанні позицій на хибному напрямку з метою демонстрації своєї присутності або відвертання уваги від справжніх дій підрозділів.
💡
Приклад демонстративних дій: вдень гонимо шість танків в певному напрямку, не маскуючи, так щоб ворог точно знав, що ми туди пригнали 6 танків - вночі тихенько, скритно перегоняємо їх у вихідне положення, а потім зранку знову демонстративно гонимо шість танків у потрібний район, повторюємо такі демонстративні дії на протязі тижня, і, якщо зробили все правильно, то противник буде думати, що ми нагнали техніки у певні райони - далі підкріплюємо знання противника вмілою імітацією, і чекаємо, наприклад, пустої витрати боєприпасів, та засвічування позицій артилериї противника.
Імітація полягає у відтворенні необхідних демаскуючих ознак діяльності підрозділів, озброєння, техніки, засобів управління, створенням хибних об’єктів та елементів обладнання місцевості для показу наявності підрозділів або зміни їх положення.
⛔
Забороняється для введення противника в оману: використовувати розпізнавальні знаки (позначки) Червоного Хреста (Червоного Півмісяця), прапор парламентера (білий прапор), знаки і емблеми Організації Об’єднаних Націй, однострою противника і розпізнавальних знаків його ОВТ, симулювати поранення (хворобу) і намір здатися у полон.
Останніми роками великого значення набуває імітація бойової техніки у комплексі із влаштуванням імітаційних масок з табельних маскувальних покривал і розташуванням під ними радіолокаційних відбивачів і теплових імітаторів як один з основних способів введення противника в оману стосовно реального розташування наших підрозділів і намірів їх дій.
Більше про імітацію
Теплові імітатори встановлюються під перевипромінювачем, їх розташування повинно відповідати розподілу тепла на поверхні імітованого об’єкта. Для влаштування маски потрібне маскувальне покриття , кутові відбивачі , імітатори КФП-1-180. Імітація теплового випромінювання у макетах здійснюється тепловими імітаторами КФП-1-180. Імітатори залежно від типу імітованої техніки встановлюються (підвішуються) у місцях, які відповідають найбільш нагрітим елементам дійсних об’єктів. Для припинення втрат тепла місця влаштування імітаторів ізолюються від зайвого об’єму макета брезентом, листами жерсті та іншим.
Імітація бойової техніки, що рухається, здійснюється за допомогою радіолокаційних імітаторів руху техніки (ІРТ). Вони встановлюються на фальшивих шляхах групами по 10 одиниць з інтервалом між імітаторами 50–100 м. До складу комплекту входять 10 радіолокаційних імітаторів, електростанція потужністю 4 кВт та пульт управління. Вага комплекту – 1 тонна. Один комплект може імітувати рух механізованої (танкової) роти на ділянках протяжністю до 0,5 км.
Імітація фальшивих мостових переправ здійснюється за допомогою радіолокаційних відбивачів типу «Сфера» («Піраміда»). При створенні фальшивих мостів кутовими відбивачами відстань між ними береться такою, що дорівнює 10–12 м. Досвід військових навчань, наукових досліджень останніх років показують доцільність імітації одного реального моста 1–2 фальшивими. На влаштування фальшивого мосту довжиною 100 м необхідно від 6 до 12 люд/год. працевитрат та 8–10 відбивачів типу «Сфера». За радіолокаційним контрастом та характером відображення фальшиві мости не відрізняються від дійсних. Імовірність виявлення фальшивих мостів практично дорівнює 1,0. За рахунок цього життєздатність дійсних мостів підвищується в 2–2,5 раза.
Несправжні оборонні споруди на фронті і в тилових районах створюються на деякому віддаленні від дійсних споруд. Це робиться не випадково. Відстань, яка відділяє несправжні об'єкти від справжніх, при можливому обстрілі забезпечить безпеку останніх. Розміри і форми фальшивих окопів, що споруджуються військами, як правило, відповідають дійсним. При створенні фальшивих окопів сніг розчищається на глибину 40-50 см або ж до самої землі; дно окопу покривається ялиновими гілками, землею або золою. До окопів прокладаються стежки, що примикають до вже наявних доріг. Після снігопадів занесені снігом фальшиві окопи, стежки і сліди знову відновлюються.
Крім несправжніх фортифікаційних споруд (ДЗВТ, бліндажів та ін.), влаштовуються несправжніі вогневі артилерійські позиції з макетами гармат і імітацією стрільби. Застосовується і такий вид фальшивого маскування, як часткове відновлення зруйнованих фортифікаційних споруд, з яких іноді ведеться вогонь.
Крім того, в частинах армії зазвичай є широко розвинена система запасних позицій і навіть запасних ДЗВТ. Маневруючи своїми вогневими засобами по цим спорудам, війська прагнуть обдурити противника, створити у нього перебільшене уявлення про кількість вогневих засобів.
Найбільш важко приховати пересування танків, бронетранспортерів, транспортних і спеціальних машин. Шум їх моторів, особливо вночі, далеко чутний, тому він повинен бути зведений до абсолютного мінімуму. У роки війни радянські війська нерідко вдавалися до звукомаскуванню. Наприклад, під час пересування танків безпосередньо до поля бою відкривали посилений вогонь з гармат і мінометів. Гуркіт пострілів і розривів приглушав шум танків. Іноді в тих районах, де не передбачалося вводити в бій танки, встановлювалися з працюючими двигунами або рухалися по коротких кільцевих маршрутах трактори. Такі дії збивали ворога з пантелику, не дозволяли йому своєчасно виявити дійсний район дислокації танків.
Також, імітувати можна велике скупчення живої сили, якщо бігати, створювати шум, натоптувати, смітити, накопувати то там то там.
Дії снайпера імітуються дзеркальцями та різними світловідбивними поверхнями, манекеном.
Також, манекеном можна створити імітацію якоїсь вогневої точки.
Дезінформування — спосіб психологічного впливу, який полягає в намірі надання об'єктові такої інформації, яка вводить його в оману стосовно справжнього стану справ, та створює викривлену реальність.
Намагатися дезінформувати ворога можна розповсюджуючи потрібні слухи серед місцевого цивільного населення, журналістів, блогерів, бабусь на базарі та магазині, чи ненароком під час перевірки автівок на блокпосту. Ніколи не ведіть колону тим маршрутом, який ви узгодили з мером міста, чи військово - цивільною адміністрацією - їм можна доводити тільки неправдиві маршрути (якщо-що, то ви їдете запасним, бо тим, що узгодили, вам щось завадило їхать). Розмовляючи з родичами по стільниковому телефону ніколи не кажіть правду про дійсний стан справ - тільки те, що хотіли б щоб знав ворог. По аналоговій радіостанції можна пробувати передавати що попало, імітувати якісь переміщення, появу підкріплення - є висока вірогідність, що вас чують.
☝
Але дезінформацію можна проводити тільки з узгодження з вищим керівництвом, а то скажете по рації, що звідти туди їдуть танки наші для прориву… - а раптом вони й справді зараз там збираються їхати 🤪
Перевірка ефективності маскування
👁️
В маскуванні позицій вам можуть допомогти розвідники, аеророзвідники, снайпери, знайомі військовослужбовці з радіо електронної розвідки.
Замаскуйтесь, потім попросіть аеророзвідку\розвідку\снайпера вашого підрозділу продивитись\послухати ваші позиції: вдень і вночі, в різний час доби (коли сонце знаходиться під різними кутами). Це вам вкаже на ваші помилки в маскуванні. І ворог вас вже не помітить.
В плеймаркеті є додатки, що дозволять перевірити хто з колег не дотримується (а може й не знає, що в нього девайс випромінює) режиму радіомаскування (в кого увімкнуті Bluetooth та WI-FI).
⚠️ Практичний прийом:
З боку супротивника виходить наша розвідка\снайпер\сміливі бійці\залітає наш коптер і фоткає\замальовує\знімає відео вигляд наших позицій з боку ворога. Беремо отримані фото\малюнки\відео, розглядаємо їх 15-20 хвилин і обводимо (підкрелюємо, виділяємо маркером, занотовуємо) всі виявлені позиції. Виявлені позиції потребують додаткового маскування, або зміни місця розташування.
Цей же прийом, можна використовувати при виборі позицій для вогневих засобів: розвідка заходить з боку противника - фоткає майбутню позицію - 15 хвилин дивимось на фотки - закреслюємо місця , що видаються явними позиціями - розставляємо особовий склад, вогневі засоби та техніку в незакреслених місцях.