Що таке польова фортифікація Фортифікаційне обладнання позиції для відділенняПослідовність фортифікаційного обладнання позиції відділення.Позиція мотострілецького відділенняВОП - взводний опорний пунктДетально про типи фортифікаційних спорудОкопи для ведення вогню🦫 Індивідуальний окоп ДЗОТ - Дерево-земляна оборонна точкаУкриттяБліндаж Лисяча нораПогрібець для боєприпасівЯма-глушник для електростанціїТраншеї та ходи сполученняСанітарні спорудиСпостереження та управлінняОкопи для бойової техніки 📚 Для глибшого вивчення теми
Більшість матеріалів цього розділу взяті з фб групи Польова фортифікація сучасності. Там багато цікавого і корисного. Часто трапляються поради “як не робити польову фортифікацію” на прикладах, які призвели до травм чи навіть смерті.
Що таке польова фортифікація
Фортифікаційне обладнання (ФО) позицій підрозділів виконується з метою підвищення їх бойових можливостей в оборонному бою. Залежно від виконаних обсягів фортифікаційного обладнання позицій бойові можливості підрозділів можуть зрости в 3–3,5 рази в порівнянні з його бойовими можливостями на необладнаній місцевості.
Однак для того, щоб досягти цієї ефективності, командир підрозділу повинен:
знати: характер, обсяги, терміни і послідовність фортифікаційного обладнання позицій підрозділу; порядок застосування землерийних засобів і фортифікаційних споруд;
вміти: приймати рішення на виконання задач з фортифікаційного обладнання позицій, визначати завдання підрозділам (розрахункам) і контролювати їх виконання.
Фортифікаційне обладнання позиції для відділення
Для ведення вогню, спостереження та захисту від засобів масового ураження особового складу відділень на позиціях, які займають в умовах безпосереднього дотику з противником в першу чергу розчищають смуги огляду та обстрілу; влаштовують одиночні окопи для ведення вогню з автоматів, кулеметів, ручних протитанкових гранатометів, які в подальшому з'єднуються траншеєю в окоп на відділення; обладнують окоп на основній вогневій позиції ВТР (БМП), танка та інших вогневих засобів. Місце для цього окопу необхідно вибрати так, щоб мати добрий огляд та обстріл у заданому секторі та не бути помітним противником. Для захисту та відпочинку особового складу відділення, виривають та обладнують перекриту щілину. В другу чергу відривають окоп на запасній (тимчасовій) вогневій позиції' для БТР (БМП), танка та інших вогневих засобів; відривають ходи сполучення до основної вогневої позиці БТР (БМП), танка і в тил; споруджують бліндаж для відділення та обладнують перекриті ділянки траншей.
Одиночний окоп для стрільби з автомата (кулемета) споруджують спершу для стрільби лежачи, потім його поглиблюють для стрільб з коліна та стоячи. Після закінчення відривання одиночного окопу бруствер розрівнюють лопатою та маскують під вигляд та колір місцевості за допомогою місцевих матеріалів: травою, гілками, орною землею, снігом, тощо. Бійницю для стрільби влаштовують з сектором обстрілу не більше як 60 градусів. У бічній крутості окопу обладнують нішу для боєприпасів.
Окоп для танка, БМП і БТР складається з прямокутного котловану, апарелі та брустверу. Дну окопу надається загальний ухил в сторону апарелі, де виривають водозбірний колодязь. При влаштуванні окопів в слабких ґрунтах на дно апарелі і котловану встановлюють колії з колод, жердин, фашин або хмизу. У боковій крутості окопу при наявності часу обладнують перекриту щілину або бліндаж.
Траншеї, що з'єднують одиночні окопи в окоп на відділення, відриваються на глибину 110 (150) см (в залежності від часу, який є для фортифікаційного, обладнання позицій). Вони повинні мати ламаний нарис в плані з довжиною фасів (прямолінійних ділянок) 25-30 м при відриванні траншейними машинами та 15-20 м при відриванні вручну.
Ходи сполучення відривають для потайного сполучення між окремими окопами і траншеями глибиною 110 або 150 см і шириною по дну 40-50 см. Ходи сполучення пристосовують до оборони, в них влаштовуються бійниці, окопчики та площадки для стрільби з автоматів, кулеметів та інших вогневих засобів. Прямолінійні ділянки (фаси) ходів сполучення відривають довжиною 15-20 м.
При переході до оборони в умовах відсутності безпосереднього дотику з противником фортобладнання позиції на відділення виконуються у тій же послідовності, що і при умові безпосереднього дотику з противником, при цьому фортобладнання ведеться з широким застосуванням засобів механізації.
При обладнанні зазначених фортифікаційних споруд необхідно дотримуватися наступних вимог:
- при будівництві основного приміщення бліндажу використовувати дерев’яні опори діаметром 120 – 150 мм для основного, несучого каркасу, а також для закладки бокових стін дерев’яні жердини діаметром 70 – 100 мм;
- перекриття бліндажу будувати в 2 накати з дерев’яних колод діаметром 200 мм, другий накат розміщувати поперек відносно першого накату, при цьому колоди перекриття повинні бути з кожної сторони на 500 – 650 мм довшими за основне приміщення;
- гідроізоляцію основного приміщення виконувати з використанням плівки поліетеленової або руберойду;
- над перекриттям споруд здійснювати засипання ґрунту (500 мм) та обовʼязкове улаштування тюфяка (захисний екран із дерев’яних колод діаметром 200 мм або залізобетонних плит висотою не менше 120 мм) з винесенням краю екрана за межі проекції споруди в бік противника не менше як на 1200 мм та засипанням його шаром ґрунту не менше 1000 мм;
- дерев’яні колоди між собою скріплювати скобами будівельними або в’язальним дротом діаметром 4 мм;
- насипний ґрунт на поверхні споруди обов’язково ущільнювати (трамбувати пошарово 200 – 250 мм) та поверху маскувати під фон місцевості;
- загальна висота захисного шару ґрунту над остовом споруди повинна бути не менше 1500 мм;
Послідовність фортифікаційного обладнання позиції відділення.
Позиція мотострілецького відділення
Зверніть увагу для БМП: основна позиція(5), дві запасні позиції(7) та укриття(6).
ВОП - взводний опорний пункт
ВОП це поєднання ДЗОТів, бліндажів, вогневих точок, траншей з перекритими ділянками.
Організовується з метою спостереження, оборони, стабілізації, патрулювання, охорони.
Відео 2019 року про ВОП і його обладнання. (3 хв)
Детально про типи фортифікаційних споруд
Польові фортифікаційні споруди класифікуються:
- за призначенням
- для ведення вогню;
- для спостереження та управління вогнем;
- для захисту особового складу;
- для пунктів управління;
- для медичних пунктів і польових шпиталів;
- для захисту техніки та матеріальних засобів.
- ступенем захисту від засобів ураження
- за конструкцією
- за способом зведення, матеріалами, що застосовуються.
Є три основних типи ВІДКРИТИХ фортифікаційних споруд:
Окопи для ведення вогню
🦫 Індивідуальний окоп
У переліку індивідуального спорядження обов'язково має бути мала піхотна лопата, а у телефоні - посібник з польової фортифікації.
Так, рити окопи доведеться багато, зазвичай - набагато більше, ніж стріляти, повірте. І це нормально і правильно, якщо хочете вижити.
Джерело
Ваше мотопіхотне відділення отримало завдання вийти на точку А і зайняти оборону. Ви приходите туди і бачите навкруги поле. Це погані умови, але наказ є наказ. Ваше відділення це 10 осіб, які за бойовим статутом мають зайняти позицію до 100 метрів по фронту.
Ви оцінили, що шанси на обстріл великі, або він вже відбувається.
Що ви робитимете?
0 крок
1 крок
Що далі?
Бою не було, на нову ділянку не перевели, отже продовжуєте заглиблюватись в землю.
2 крок
3 крок
4 крок
Ці 4 кроки забезпечують вже більшу половину захисту від обстрілів.
АЛЕ є ще декілька важливих деталей
- У відділені є кулеметник, гранатометник. Для цих бійців треба робити окремі окопи. Вони відрізняються від окопу звичайного стрільця (про це буде нижче)
- Маскування. Траву викладаємо на бруствер. Можна навіть полити, якщо можете, щоб не висохла трава.
- Снаряди, що розриваються в повітрі над вами. Від цього описана фортифікація не допоможе. Потрібно або зробити перекриття (про нього згодом), або зробити ніші (нори) в окопах. Така ніша, нора теж буде вам захистом при обстрілі з арти з повітряним розривом снарядів, якщо у вас немає перекриття.
- Зберігання БК - в ідеалі має бути розподілений рівномірно по всій позиції.
- Туалет в траншеях, якщо ви там, де вилізати на поверхню ризиковано
- В окопах бажано зробити відвід води. Якщо ґрунт глинистий, то вода буде стояти по коліна.
У підрозділі має бути шанцевий інструмент, бо ґрунт буває різний і лопати часто не достатньо для польових фортифікацій
📌 Окоп для стрільби з гранатомета стоячи
📌 Окоп для стрільби з кулемета стоячи
📌 Окоп для стрільби з СПГ
Перекриття
Відповідь ✔️
Якщо вам пощаслило і у вас є дерево для перекриття, то варто накрити певні ділянки траншеї та окопів.
Навіщо? Деякі артилерійські снаряди вибухають у повітрі, на певній відстані від поверхні землі. Якщо поряд дерева - є снаряди і міни, з установкою підривника на осколкову дію, вони вибухають від контакту з гілками дерев і кущів. То все буде сипатись на вас. Тоді вас врятує лише перекриття.
Також важливо зробити перекриту ділянку в траншеї на відділення. Робиться на 10 людей. Має мінімум 1 накат.
Накат - це шар дерева, плівка (від дощу) і шар ґрунту (мінімум 50 см і добре утрамбований).
1 Накат має захищати від калібрів до 152. Від 152 і вище потрібні 3 накати.
FAQ
Яка альтернатива дерев'яним колодам у перекритій щілині?
Залізобетон, але краще таки дерево.
Чому інженерна техніка не використовується для обладнання позицій на передовій?
Як тільки противник помічає екскаватор, інженерну землерийну машину, одразу починається полювання на цю машину. Тому ця техніка швидко буде знищена.
Що робить піхота, коли переміщується на нове місце?
Готує польову фортифікацію.
Якщо спати доведеться в полі - перед сном обов’язково вирийте собі індивідуальне укриття.
ДЗОТ - Дерево-земляна оборонна точка
Це закрита польова фортифікаційна споруда для ведення вогню з найчастіше кулеметів, що зводиться з лісоматеріалів з захисною товщею з ґрунту, каменю, щебеню, гравію.
Важливо маскувати ДЗОТ!
- маскування від тепловізорів. Навіть замасковану прикриту амбразуру снайпер може виявити. Це великий ризик для кулеметника.
- як тільки противник виявляє важкий кулемет (як ДШК), туди одразу прилітає птур.
Не плутайте з ДОТ- Довготривала вогнева (оборонна) точка
ДОТ - Довготривала вогнева (оборонна) точка
Укриття
Бліндаж
Бліндаж призначений для відпочинку бійців і укриття від обстрілів. Вогонь з бліндажа не ведеться, він для цього не призначений.
Зазвичай в бліндажі живе від 5 до 10 людей.
В бліндажах теж часто ховають майно, боєприпаси.
Бліндаж робиться в розрахунку один на ВОП. Але на практиці роблять їх більше.
Рекомендації від “ночной сталкер”:
- Якщо риєте котлован під бліндаж, то рийте краще 2 вузькі ніж один великий квадратний. Чому? Брак лісу + розосередження особового складу (якщо буде пряме влучання).
- Чим більше бліндажів, тим краще, адже у випадку прямого влучання в бліндаж снаряду постраждає менше осіб. Розосередження особового складу.
- Обмеження - бліндаж без дерева для перекриття не зробити.
- За край бліндажу дерево має виступати мінімум на 0.5 метра. Щоб уникнути обсипання при обстрілі
- Для захисту від 152 мм, то бліндаж має бути накритий 3 накатами.
- Варто зробити вентиляцію у бліндажі.
- Чому не треба облаштовувати двері в бліндажі? Відкриття дверей - це час. Вхід у бліндаж має бути: - доступний (зазвичай завішують пледами, ковдрами.) - під кутом 90 до приміщення бліндажу (з міркувань безпеки, якщо у вхід влучить снаряд)
- В бліндажі роблять окремо кухню.
Контейнер 5 футів з дерев`яними елементами та тюфяком
Контейнер 20 футів з залізобетоними елементами та тюфяком
Командно-спостережний пункт, КСП
Лисяча нора
Ніші зазвичай розташовують в передній крутості сполучного ходу окопа, в щілинах і ходах сполучення під бруствером, зверненим у бік противника. При масовому застосуванні авіації, артилеріі яка обстрілює піхоту, що займає окопи, ніші є незамінним засобом для укриття бійців.
Погрібець для боєприпасів
Яма-глушник для електростанції
Як зберігати генератор (електростанцію)
На вашій позиції є бензиновий електрогенератор. Вам привезли 2 каністри бензину для його заправки. Де ви їх зберігатимете?
А) в бліндажі, бо це найбезпечніше місце
Б) біля генератора поруч, щоб зручніше було заправляти
В) в окремому місці, по можливості викопаю окремий невеликий окоп
Відповідь
Траншеї та ходи сполучення
Перекрита щілина
Траншея повного профілю
Ходи сполучень
Санітарні споруди
Туалет
Система водовідведення
Сміття
Спостереження та управління
Спостережний пост (СП)
Окопи для бойової техніки
Окоп для гаубиці Д-20
Окоп для гаубиці Д-30
Окоп для 120-мм (82-мм) міномета
Окоп для 100-мм гармат
Окоп для самохідних гаубиць 2С1, 2С3
Штани. Вогнева позиція для танку з круговим обстрілом.
Окоп для бойової техніки
📚 Для глибшого вивчення теми
Біблія польової фортифікації.
Військові фортифікаційні споруди.
Ермолаев А.А. Москва 1984.
Російською мовою.
Головна зброя піхоти
Бажаєте підтримати нашу справу? Ось необхідні реквізити: Наш Патреон: https://www.patreon.com/hlopci_z_lisu Наш Приватбанк: 5168 7573 8913 4786 Наш Pay Pal: lisovijpovstanec@gmail.com Ми у соцмережах: Інстаграм: https://www.instagram.com/hlopcizlisu/ Телеграм: https://t.me/hlopci_z_lisu Чат: https://t.me/lisovijmasiv1894
https://www.youtube.com/watch?v=qGdj5bSFd_s