Поради та дайджести. Підпишись на Instagram.
logo

Про повний привід та правила його експлуатації


Який буває повний привід?

Що можна і не можна робити під час експлуатації цих авто. Типи та принципи систем повного приводу.
4х4, 4WD, AWD, 2H, 4H, 4L 4L Loc та ESP
Image without caption

Типи та принципи систем повного приводу.

Переважна більшість джипів та пікапів є позашляховиками рамної конструкції з двигуном, що розташований попереду вздовж, крутний момент від вихідного валу двигуна прямує на коробку передач, з коробки передач на так звану роздавальну коробку ("роздатку").
Роздатка - це окремий редуктор, що розділяє та спрямовує крутний момент між осями через кардани. Роздатка може мати понижуючу передачу та диференціальний привод. Саме за принципом роботи роздатки та присутністю центрального диференціалу у системі ми маємо відрізняти самі системи.
Принципово це три типи повного приводу: так званий part-time, full-time (4WD), та torque on-demand (AWD).
Тому у кабіні, окрім звичних органів керування ви знайдете ще дещо: дивний важіль або шайбу, або кнопочки з символами типу 2H, 4H, 4L тощо. Цей важіль або маніпулятор керує "роздаткою".
Part-time:
Full-time (4WD):
Torque on-demand (AWD):
Image without caption

"ПОНІЖАЙКА"

"ПОНІЖАЙКА" - окрім розподілу крутного моменту "роздатка" також зазвичай має функцію пониженої передачі. У нормальних умовах ви використовуєте прямі передачі, але можете увімкнути понижаючу та скористатись понижаючим передавальним числом редуктора, отримавши кратне збільшення крутного моменту на колесах.
Ця опція рятує якщо їхати буквально важко, великі оберти багато буксу, якщо сніг, глина, пісок або є потреба буксирування вантажів.
Вмикається зазвичай через особисту "нейтраль", буває що цей шаг "проміжної нейтралі" виконується автоматично.
"Поніжайка" буквально зменьшує швидкість руху, але забеспечує максимальний кратний крутний момент прикладений до коліс. Тобто ви можете максимально повільно, але максимально впевнено витягти себе, або витягти щось... Оберти мінімальні, тяга максимальна.
Після подолання важкої роботи ВИМКНУТИ та набрати швидкість руху.

ESP

ESP - так, на більшості позашляховиків є система курсової стійкості, що реалізується через контроль тяги гальмівної системи (схоже на ABS, але інше). Маркування різне: ESC, VDC, VSC, DSC, DSTC... логіка одна - допомогти вам утримати авто у віражі, коли слизько.
Ці системи буквально пригальмовують колесо або колеса, які втратили зчеплення з покриттям. Це круто та доречно. Проте, якщо ви вже починаєте зариватись у піску, снігу, глині - ESP краще вимкнути. Так само це стосується випадків з діагональною втратою зчеплення коліс та поверхонь. Тому дуже корисно розуміти, де кнопка та як вимкнути систему. При використанні режимів 4L (4Low) та 4L Loc система курсової стійкості зазвичай відключається сама, на приборці загорається відповідний "чек" "ESP Off".
Image without caption

Блокування диференціалів

Блокування диференціалів: вище вже згадано, що передній та задній мости мають диференціали, також може бути третій - міжосьовий. Диференціали можуть мати функцію блокування або самоблокування. Для чого це:
  • Припустимо, ваш позашляховик втратив контакт з поверхньою своїм переднім лівим та заднім правим колесом, ці два колеса буксують, інші-нерухомі. Це є діагональне вивішування, або діагональна втрата поверхні.
Якщо ви заблокуєте задній диференціал, крутний момент почне розподілюватись однаково на обидва колеса позаду і нерухоме колесо отримає "тягу", дасть поштовх у напрямку руху.
  • Припустимо, ваш позашляховик втратив контакт задніх колес з поверхнею та буксує, передні колеса нерухомі.
Якщо ви заблокуєте міжосьовий диференціал, крутний момент буде розподілений 50/50 між мостами та ваші передні колеса отримають тягу, вивезуть вас у напрямку руху.
Для прикладу, у Mercedes-Benz G-Class також блокується передній диференціал, тобто кожне колесо за потреби буде отримувати 25% загального крутного моменту, а Hummer (HMMWV) має диференціали Torsen з самоблоком, тому передній та задній мости блокуються за потреби автоматично.