Переважна більшість джипів та пікапів є позашляховиками рамної конструкції з двигуном, що розташований попереду вздовж, крутний момент від вихідного валу двигуна прямує на коробку передач, з коробки передач на так звану роздавальну коробку ("роздатку").
Роздатка - це окремий редуктор, що розділяє та спрямовує крутний момент між осями через кардани. Роздатка може мати понижуючу передачу та диференціальний привод. Саме за принципом роботи роздатки та присутністю центрального диференціалу у системі ми маємо відрізняти самі системи.
❗
Принципово це три типи повного приводу: так званий part-time, full-time (4WD), та torque on-demand (AWD).
Тому у кабіні, окрім звичних органів керування ви знайдете ще дещо: дивний важіль або шайбу, або кнопочки з символами типу 2H, 4H, 4L тощо. Цей важіль або маніпулятор керує "роздаткою".
Part-time:
Такі авто мають задній привід та можливість підключення ПП "на деякий час". Така схема має ЖОРСТКЕ ПІДКЛЮЧЕННЯ переднього моста. Тобто передня вісь та задня вісь отримують крутний момент у співвідношенні 50/50. Міжосьовий диференціал у такій схемі відсутній, ви маєте лише передній та задній диференціали тому ваші колеса будуть мати різну фактичну швидкість у віражах та поворотах. ЦЕ ВАЖЛИВО РОЗУМІТИ.
❗
Саме тому ПП вмикається на таких авто ТІЛЬКИ на пересічній місцевості, в піску, глині, на снігу, тобто там, де слизько. Бо тільки так різниця у фактичній швидкості ваших колес може бути скомпенсована буксом колес без завдання шкоди та руйнування механізму.
На твердій поверхні (асфальт/бетон) такий ПП використовувати небезпечно для вузлів. Погіршується кермування. Можна зламати ПП.
ВАЖЛИВО:щоб увімкнути ПП, ви повинні зупинитись, кинути коробку у нейтралку та скористатись важілем або іншим маніпулятором роздатки, перевести його в необхідне положення та трохи підкотитись у напрямку руху, щоб надати можливість шестерням зімкнутись. Потім можна гоцати.
Враховуйте, що важелі зазвичай треба притискати задля переводу у необхідне положення, іноді є фіксуюча кнопка, шайби також мають деякі примудрості маніпулювання.
Це такі запобіжники, щоб ви не увімкнули/відімкнули ПП ненавмисно, бо наприклад рухаючись на великій швидкості ви можете зачепити важіль прикладом та зламати нахрен всю трансміссію.
Також є радянська версія маніпуляторів, що можна зустріти у кабіні УАЗ: це пара додаткових важелів, один з них підключає/відключає передній міст, другий - маніпулятор понижаючої передачі, всі маніпуляції бажано виконувати "на нейтралці".
Отже, користуючись маніпулятором можна обрати:
2H - режим моноприводу. 100% крутного моменту йде на задній мост. Заднє ліве та заднє праве колесо ділять між собою крутний момент завдяки задньому діференціалу. Задній діференціал може мати функцію примусового блокування (окрема кнопка) для розподілу крутного моменту 50/50 між двома задніми колесами. Використовується режим на асфальті. Витрати пального меньші.
4H - режим поаного приводу. У данному випадку ЖОРСТКО ПІДКЛЮЧЕНИЙ. Крутний момент розподілений 50/50 між заднім та переднім мостами. Використовується лише на бездоріжжі.
N - нейтральне положення "роздатки" (так, там може бути власна нейтралка). Цей шаг може виконуватись автоматично та не позначатись на маніпуляторі.
4L (4Low) - понижена передача (про це окремо нижче).
На приборці ви побачите відповідний "чек" індикації. При вмиканні 4L(4Low) зазвичай з'являється додатковий "чек" про відключення системи стабілізації "ESP Off" (про це окремо нижче).
🚗
Типові авто з таким ПП: Toyota Land Cruiser 70, Mitsubishi L200 (не ТОП-комплектації), Nissan Patrol, Nissan Navara (не ТОП-комплектації), Ford Ranger, Mazda BT-50, Nissan NP300, Suzuki Vitara, Suzuki Jimni, Great Wall Hover, Jeep Wrangler, UAZ.
Full-time (4WD):
Якщо "парт тайм" - це буквально частина часу, то "фулл тайм" - це буквально постійний ПП «4WD».
Принципово такий тип ПП відрізняється тим, що у схемі ПРИСУТНІЙ міжосьовий диференціал.
Передній міст у багатьох авто можна примусово відключити (2H).
Міжосьовий диференціал робить фантастичну роботу - компенсує різницю швидкостей переднього та заднього мостів, він також може блокуватись розподіляючи крутний момент як 50/50. Саме тому на такому авто можна рухатись по асфальту використовуючи ПП та не завдати руйнівних пошкоджень механізму ПП.
Також у таких системах допускається підключення та відключення переднього моста під час руху, що суттєво зручніше.
Зазвичай такі авто мають автоматичну трансміссію, можливість примусового блокування заднього та міжосьового диференціалів, зустрічаються схеми з можливістю блокування передньго диференцала.
Отже, користуючись маніпулятором можна обрати:
2H - режим моноприводу. 100% крутного моменту йде на задній мост. Принципово ВІДКЛЮЧЕНА система ПП.
4H - нормальний режим роботи трансмісії. Крутний момент розподіляється через міжосьовий диференціал між заднім та переднім мостами.
4H Loc - ПП та пряма передача з блокуванням міжосьового диференціалу. Тобто ви вже отримуєте точний розподіл крутного моменту 50/50 між мостами.
N - нейтральне положення "роздатки" (так, там може бути власна нейтралка).
4L Loc - понижена передача з блокуванням міжосьового диференціалу.
На приборці ви побачите відповідний "чек" індикації. При вмиканні 4L Loc (4Low Loc ) зазвичай з'являється додатковий "чек" про відключення системи стабілізації "ESP Off" (про це окремо нижче)
🚗
Типові авто з таким ПП: Toyota Land Cruiser 100, 105, 200, Land Cruiser Prado, Land Rover Discovery, Land Rover Defender, Lada 4x4.
Окремо виділю такі авто та їх системи: Mitsubishi Pajero (Super Select 4WD), Jeep Grand Cherokee (SelecTrac), Nissan Pathfinder (All-mode 4WD), Land Rover (Terrain Responce). Ці авто у певних комплектаціях мають селективні системи що уособлють принципи part-time та full-time одночасно (ну це звісно дуже спрощене пояснення) та працюють напівавтоматично.
Важлива деталь: на деяких позашляховиках (УАЗ) з відключаємим переднім мостом також є так звані "ступічні хаби" - це муфти вільного руху, що зазвичай мають маркування двух положень "4х4" та "4х2". Ці хаби можуть відключати самі колеса від переднього моста та можуть бути механічними, тому ви можете потрапити у ситуацію, коли у режимі 4H працює передній кардан, але не крутяться передні колеса. Будьте уважними та перевіряйте ці "хаби", механічні треба перемикати власноруч.
Torque on-demand (AWD):
Це буквально автоматично "за потреби підключаємий" повний привід. Зазвичай такий тип приводу встановлено на сучасні сімейні кросовери. Реалізація ПП відбувається завдяки муфтам або диференціалам Torsen.
Все відбувається майже автономно. Водій зазвичай не керує розподілом крутного моменту, як у попередніх випадках.
"ПОНІЖАЙКА"
"ПОНІЖАЙКА" - окрім розподілу крутного моменту "роздатка" також зазвичай має функцію пониженої передачі. У нормальних умовах ви використовуєте прямі передачі, але можете увімкнути понижаючу та скористатись понижаючим передавальним числом редуктора, отримавши кратне збільшення крутного моменту на колесах.
❗
Ця опція рятує якщо їхати буквально важко, великі оберти багато буксу, якщо сніг, глина, пісок або є потреба буксирування вантажів.
Вмикається зазвичай через особисту "нейтраль", буває що цей шаг "проміжної нейтралі" виконується автоматично.
"Поніжайка" буквально зменьшує швидкість руху, але забеспечує максимальний кратний крутний момент прикладений до коліс. Тобто ви можете максимально повільно, але максимально впевнено витягти себе, або витягти щось... Оберти мінімальні, тяга максимальна.
❗
Після подолання важкої роботи ВИМКНУТИ та набрати швидкість руху.
ESP
ESP - так, на більшості позашляховиків є система курсової стійкості, що реалізується через контроль тяги гальмівної системи (схоже на ABS, але інше). Маркування різне: ESC, VDC, VSC, DSC, DSTC... логіка одна - допомогти вам утримати авто у віражі, коли слизько.
Ці системи буквально пригальмовують колесо або колеса, які втратили зчеплення з покриттям. Це круто та доречно. Проте, якщо ви вже починаєте зариватись у піску, снігу, глині - ESP краще вимкнути. Так само це стосується випадків з діагональною втратою зчеплення коліс та поверхонь. Тому дуже корисно розуміти, де кнопка та як вимкнути систему. При використанні режимів 4L (4Low) та 4L Loc система курсової стійкості зазвичай відключається сама, на приборці загорається відповідний "чек" "ESP Off".
Блокування диференціалів
Блокування диференціалів: вище вже згадано, що передній та задній мости мають диференціали, також може бути третій - міжосьовий. Диференціали можуть мати функцію блокування або самоблокування. Для чого це:
Припустимо, ваш позашляховик втратив контакт з поверхньою своїм переднім лівим та заднім правим колесом, ці два колеса буксують, інші-нерухомі. Це є діагональне вивішування, або діагональна втрата поверхні.
Якщо ви заблокуєте задній диференціал, крутний момент почне розподілюватись однаково на обидва колеса позаду і нерухоме колесо отримає "тягу", дасть поштовх у напрямку руху.
Припустимо, ваш позашляховик втратив контакт задніх колес з поверхнею та буксує, передні колеса нерухомі.
Якщо ви заблокуєте міжосьовий диференціал, крутний момент буде розподілений 50/50 між мостами та ваші передні колеса отримають тягу, вивезуть вас у напрямку руху.
Для прикладу, у Mercedes-Benz G-Class також блокується передній диференціал, тобто кожне колесо за потреби буде отримувати 25% загального крутного моменту, а Hummer (HMMWV) має диференціали Torsen з самоблоком, тому передній та задній мости блокуються за потреби автоматично.