Інтро
Штурман — це не «помічник» оператора. А «оператор» — не помічник штурмана. В ідеальній команді — це два професіонали в одній сфері, які заточені під різні завдання і вони мають поважати одне одного і працювати разом!
Дуже спрощено, оператор трохи краще працює зі стіками і пультом, а штурман — з картами, орієнтирами та зв’язком.
Трохи про реальний і неідеальний світ…
- Зараз війна (впевнений, ви помітили, але хотілося почати речення саме з цього), штатки заповнюються швидко, а військомати — це військомати…тому інколи в команді опиняються люди, які не можуть працювати з дронами. Геть. В таких випадках, ролі розподіляються не відштовхуючись від того, хто що більше вміє, а хто що вміє менше (сумно, але факт!).
- Люди різні. Деякі екіпажі не можуть спрацюватися через особливості характеру 🤐. Це може виглядати як дрібниця, однак неспрацьованість суттєво знижує ефективність польотів. Втрачені дрони, пропущені ділянки дорозвідки, повільніше корегування вогню тощо.
- Інколи на злагодження немає часу. Тоді…доведеться робити все «з колес» і вирішувати усі питання по ходу (все те, що описано нижче, але прямо на бойових 😞).
Злагодження оператора і штурмана
Очевидно, що для злагодження вам потрібно попрацювати разом ☺️
*так, ми знаємо, що у деяких екіпажів на це немає часу, але докладіть максимум зусиль, щоб це таки відбулось.
Спробуйте такі «вправи»:
- Проговоріть високорівнево, що і хто має робити. Як ви ділите обов’язки в парі (про інших членів команди — потім). Хто несе пульт, а хто дрон, як ви злітаєте, хто турбується про карти пам’яті тощо. Якщо у вас мало бойового досвіду роботи з дронами, то рекомендуємо взяти листочок, ручку і просто писати разом. Це допомагає нічого не пропустити. *Можливо пізніше ми зробимо тут чекліст питань, які варто проговорити. **ваш перелік і перерозподіл обов’язків з часом може змінюватися. Це нормально. Обговорюйте це як тільки щось змінюється.
- Після того, як ви зрозуміли обов’язки одне одного, спробуйте детально проговорити хто, що і як робить. Наприклад: - я дістаю цей дрон із сумки - розкладаю ці лопаті - а потім ці - дістаю батарею із сумки і вставляю її в дрон, але не до щолчка (просто щоб вона була у відсіку) - чекаю твою команду… На цьому етапі спробуйте глибоко усвідомити разом (разом!!!) що за чим ви робите і ЧОМУ?! Чому такий порядок дій для вас буде ідеальним. Повторюйте багато разів, поки не почнете зупинятися і перебивати одне одного.
- На першому тренувальному польоті покажіть одне одному як і що ви робите. І коментуйте це вголос. Спойлер: це буде максимально кріпово, але піде на користь 👌
- Зробіть декілька тренувальних польотів, плануючи їх так само, як ви б планували бойові вильоти (пошук локації, маскування, підготовка укриття тощо).
- Після кожного тренувального польоту обговоріть в парі, що вам було зручно, а що ні.
- Окремо ви можете продумати вправи по тим елементам, які виходять у вас найгірше, найповільніше. Наприклад: - вигрузка з машини і маскування (чим менше часу ви на це витрачаєте, тим краще) - зліт зі складних місцин (наприклад, з вікон та кущів). - посадка в руку, кущі, між деревами (так, це небажано, але часто потрібно і таке) - польоти на наднизьків висоті (до 2–5 метрів) - польоти в спорт режимі тощо
- Вивчіть сетап броніка одне одного, укладку речей в рюкзаках та підсумках тощо. Це дозволить вам зекономити час на пошук такої необхідної «отієї хуйні, яка отам в тому!!!!».
Злагодження з іншою частиною команди
Після того, як штурман і оператор узгодили схему роботи між собою, варто показати та розказати її усім іншим учасникам команди (таааак, тааак, якщо буде час…ну ви зрозуміли).
Що це може дати:
- Ваша команда буде знати ваше обладнання і може допомогти швидко з’їбатися у разі потреби.
- Якщо щось трапиться (і буде така можливість!), хтось з команди може допомогти посадити/запустити/знайти дрон. Наприклад, одного разу, вчасна рекція нашого водія допомогла нам врятувати третій мавік…а це збс!
- Команда буде краще розуміти ваші задротські жарти. Коли сміється вся команда, а не тільки оператор зі штурманом, воно якось легше ☺️
Окремо проговоріть з командою нештатні ситуації, які можуть виникнути і ваші дії на них.
*колись тут також буде чеклист, але поки наш перфекціонізм зупинився і на цьому.
Пози для роботи
Тут можна ще раз нагадати, що робота з дроном зазвичай парна…
Якщо працювати з дронами навчають на курсах, то підібрати зручну позу – це завдання пари. Стоячи, сидячи, лежачи, в машині на ходу — ви в окопі, ви без окопу (до речі, чого це ви без окопу?!) Усталеної операторсько-штурманської Камасутри немає. Не передбачено. Всі їбуться як хочуть/можуть/люблять…
Декілька спостережень з власного досвіду:
1. Маскування понад усе. Два ваших тіла не мають палитися.
2. Пощастило тим, у кого оператор низенький, а штурман високий (не наше щастя).
3. Оператор тримає в руках екран, але він йому не належить. Це парний інструмент. Відповідно, штурману має бути завжди видно (в будь-яку погоду, навіть за рахунок зручності оператора).
4. У кожної людини власні…особливості (я люблю, коли штурман говорить в ліве вухо. Хз чому, просто так зручніше! Припускаю, що у когось інші вподобання…поговоріть про це!)
5. На кожному польоті у вас має бути декілька позицій. По мірі того, як сигнал погіршується, ви виходите все далі з укриття і стаєте помітнішими (чим більше часу ви в укритті, тим краще. Ваш кеп)!
А головне – ГОВОРІТЬ між собою ❤️
*фоток не буде!!! І не просіть…
👋 Побажання командирам
Незлагоджені команди — неефективні.
Було б круто, якби командири перед відправкою команди на бойові дивилися (можна з кущиків, щоб не злякати) на роботу операторів. Якщо за пару спільних вильотів вони не повбивали одне одного і не забили на одне одного — це гарний знак. Якщо ж таки так, то (можливо), краще таку пару перетасувати (якщо є така можливість!).
А ще, було б круто, якби командири не розбивали (без достатньої для цього причини) злагоджені команди. Гарні команди не розможуються почкуванням…не можна просто взяти операторів і порозсаджувати їх по різним горщикам. Для навчанням та злагодження потрібен час і робота!