Поради та дайджести. Підпишись на Instagram.
logo

Концепція 3 шарів

Головне завдання пошарового одягу — ефективність і функціональність роботи шарів для виконання певної задачі в певних умовах. Іншими словами, створення єдиної динамічної системи, де всі шари взаємодіють один з одним. Для розуміння того, як же будується така система, необхідно, в першу чергу, розібратись в тому, як саме працюють шари одягу, адже працювати вони будуть однаково, хоч у воєнному комплексі, хоч в екіпіруванні для спорту і туризму.

І базовий шар

Він же перший, натільний, baselayer, термобілизна — кому як подобається. Його основне завдання — забезпечити ефективне вологовідведення від тіла при фізичних навантаженнях. Його функціональне навантаження залежить від двох головних факторів: погодні умови та інтенсивність навантаження. Говорячи простіше, якщо ви збираєтесь інтенсивно пробігтися зимою, то вам не знадобиться товста термобілизна з додатковим зігріваючим ефектом — ви виберете тонку білизну з максимально ефективним вологовідведенням, наприклад, білизну з Polartec Power. Dry. А от там, де навантаження менш інтенсивні, вас, навпаки, зацікавить більш щільна білизна з додатковим зігріваючим ефектом, при цьому її здатність до вологовідведення будуть мати для вас менше значення.
Яскравий приклад такого рішення — білизна із Polartec Power Stretch. При різкій зміні кліматичних умов і ступеня активності ( наприклад — у військових) питання вирішується наявністю декількох видів термобілизни, різних по щільності. В туризмі все простіше - ви завчасно уявляєте собі кліматичні і погодні умови в регіони, куди ви їдете, тривалість поїздки і навантаження у вашій подорожі, тому легко підберете потрібну саме для вашої конкретної задачі термобілизну.

ІІ утеплюючий шар

Він же другий шар, зігріваючий вологопровідний шар, головне завдання якого — ефективне утримання вироблюваного вами тепла, але при цьому одяг другого шару не перешкоджає відведенню надлишку вологи з поверхі тіла. Тобто, цей шар повинен безперешкодно пропускати через себе всю вологу, відведену від тіла термобілизною, при цьому забезпечуючи збереження тепла.
Найбільш класичний, на даний момент, утеплюючий шар з високою здатністю дихати — різної товщини фліси компанії Polartec, з якими ми співпрацюємо, але часто при різних температурах використовується і різного роду мікроволокнисті синтетичні або пухові утеплювачі, які довели, що у співвідношенні ваги, об’єму і теплопровідності вони значно вигідніші від флісу. В нашому асортименті є і такі речі, наприклад, з викостинням мікроволокнистого утеплювача останнього покоління Primaloft — синтетичного аналогу пуху.
На сьогоднішній день військові надають перевагу в речах цього шару переважно флісам з матеріалу Polartec High Loft – нешарудячого легкого і теплого матеріалу, імітуючого своїм довгим ворсом хутро тварин. А от у спортивно-туристичному одязі вибір значно ширший: від зовсім легких флісів серії Polartec Classic до високощільних флісів серії Polartec Therma Pro, значно ширше застосовуються в цьому шарі туристами і синтетичні мікроволокна, і пухові утеплювачі.
Кожна верства одягу має виводити вологу назовні, інакше паропроникність нижчих від неї шарів губить сенс.

ІІІ зовнішній шар

Він же зовнішній, ізоляційний, вітро/водонепроникний, як правило, мембранний шар,що захищає вас від опадів і вітру, здатний також без проблем вивести на зовні вологу, відведену першим шаром, яка пройшла через другий шар. Цей шар, як правило, практично не утеплений, що дає можливість використовувати його в різні сезони, оскільки мембрані принципово все одно , при яких температурах працювати. Звичайна мембрана має два важливих показника: водостійкість в мм водяного стовпчика, яку здатна витримати мембрана і дихальність, в грамах на квадратний метр за добу, що визначає ту кількість вологи, точніше, випаруваного поту, яку мембрана здатна випустити назовні за цей час. Наша компанія працює з мембранами японської компанії Gelanots, як правило, володіючими досить високими значеннями цих характеристик.
У військових існує окремо вітрозахисний шар, а окремо вітро/вологозахисний шар з мембраною куртки і штанів. Схожий підхід до одягу цього шару є і в туризмі, але на практиці саме вітрозахисні легкі куртки використовуються в ньому рідше. Частіше туристами використовується мембранний одяг. Причин цьому декілька, починаючи від застосування в туристичному одязі поєднання легких тканин з більш продуктивними мембранами і закінчуючи застосуванням в туристичному одязі значно більш просунутих і ефективних систем активної вентиляції.
Застосовуються в якості зовнішнього шару і софтшелл, який вигідно відрізняється від класичного мембранного одягу наявністю м’якого теплого внутрішнього ворсу. По суті, забезпечуючи таку ж високу ізоляцію від води і вітру, софтшелл значно краще зберігає тепло вашого тіла, оскільки внутрішній його ворс не дає холодній зовнішній поверхні тканини безпосередньо контактувати з теплим повітрям всередині куртки і другим, утеплюючим шаром.
Висока еластичність і міцність також являються сильною стороною софтшелла, однак варто мати на увазі, що вага-об’єм речей із нього і вимоги до здатності активної вентиляції таких речей значно вищі, ніж у класичного мембранного одягу. Наша компанія пропонує і такі моделі, переважно для екіпіровки військових.

Додатковий шар

+ Додатковий утеплюючий шар для наднизьких температур. Було б неправильно не згадати про те, що в умовах екстремально низьких температур як військові, так і туристи активно використовують зовнішнє утеплення. У військових це, як правило, теплі парка і штани, туристи ж використовують для цієї цілі просто дуже теплі пухові утеплюючі куртки. Використання такого утеплення не передбачає наявності мембранного верху, оскільки при настільки низьких температурах з вологою ви вже не зіткнетесь.
І у підсумку про декілька характерних помилок в пошаровій екіпіровці, які можуть сльно ускладнити вам життя. На жаль, з помилками такого характеру люди зіштовхуються частіше, ніж прийнято вважати...
  • Використання спідньої білизни з бавовни.
  • Невдале і непотрібне доповнення одного із шарів річчю, що не володіє потрібними для цього шару якостями. Наприклад, спроба доповнити термобілизну тільняшкою.
  • Невідповідність вибраного утеплюючого шару температурним і навантажувальним реаліям, що призводить до перегріву, або погіршенню вологовідведення.
  • Одночасне використання двох речей з мембраною одної поверх іншої.
  • Нехтування додатковою активною вентиляцією верхнього шару при активному фізичному навантаженні.
  • Невдале доповнення аксесуарами, що ускладнюють вентиляцію і порушують терморегулювання. Наприклад, використання шемага або шарфа-труби при високій руховій активності.
  • Помилки у підборі головних уборів і рукавиць. Невідповідність їх вашому типу рухової активності. Не використання їх при низьких температурах або сильному вітрі, що тягне за собою надмірну тепловтрату.
  • Неправильний вибір шкарпеток, при якому не враховується фізичне навантаження і особливості клімату.

Американська концепція ECWCS

  • Extended Cold Weather Clothing SystemECWCS
  • Українською її називають «еквакс»
  • Призначена для забезпечення комфорту для військових за холодної та екстремально холодної погоди (при температурі від −50 до +5 °C)
  • Концепція системи полягає в тому, що військовослужбовець має сталий набір елементів одягу, та вдягає певну їх комбінацію, відповідно до погодних умов та режимів експлуатації, що забезпечує максимальний комфорт
  • Зараз діє система ECWCS третьої генерації. Система ECWCS Gen III складається з 12 основних компонентів, які розділено на 7 шарів. І взуття, рукавички, шапки та аксесуари
Більше про цю систему 3 покоління 👇
❄️Американська Система військового одягу ECWCS Gen III

Image without caption
👉 Telegram