Поради Євгенії Мінаєвої, волонтерки, з великим досвідом походів, сплавів, та роботи в сфері туристичного спорядження.
Дисклеймер 1: я пишу про спорядження для аутдору, а не "як правильно жити армії". Це ваша справа включити голову і використати або не використати "меню" нижче. Я лише вболіваю за те, аби ми мали менше санітарних втрат через пройоби в очевидних місцях.
Дисклеймер 2: я не можу написати талмуд всього, що маю в голові, обмежуся вижимкою суто суб'єктивних best practices, які складаються з поєднання теорії та практики. Якщо ви ходите/подорожуєте інакше - це окей, бо світ аутдору повниться купою філософій, підходів та технологій.
СПАЛЬНИКИНаповнювачТемпература. Виробники/бренди КИЛИМКИR-valueНадувні килимкиВиробники/брендиДОЩОВИКИМембранкаВиробники/бренди, в яких можна брати мембранки: ТЕРМОБІЛИЗНА (і шкарпетки)Виробники термобілизни, яких я раджу: ДЕ КУПИТИ все це дрантя?ШКАРПЕТКИЧУНІЧЕРЕВИКИБАХІЛИ
СПАЛЬНИКИ
Одразу: не купуйте їх в ашанах, епіцентрах і на ринках. Краще одразу висилайте плєд і какао, бо толку так само.
Хороший спальник коштує грошей.
Ні, 1000 грн зимовий спальник коштувати не може. Від 200 Euro і вище.
Наповнювач
Вони бувають пухові та синтетичні.
Для військових я би радила синтетику.
Бо пухові добрі (пух 800+, просто запам'ятайте цю цифру), які не збиваються і гріють рівномірно, коштують захмарні кошти. Звичайно, бонусом іде мала вага і здатність скукожуватися в кульку розміром з малий кавун.
Синтетичні в основному об'ємніші і важчі, але за заданих умов мали би служити довше.
Синтетичний спальник у вологому стані краще зберігає теплоізоляційні властивості, ніж пуховий.
Температура.
Забудьте про температуру ліміту та екстріму 🚫 Це НЕ температура, при якій можна комфортно спати. А при екстримі взагалі є високий ризик гіпотермії і шкоди здоров’ю.
Дивимося на температуру комфорту.
Ліміт - здебільшого маркетинг, щоб цифра екстриму не виглядала так тошнотно. Екстрім - щоб вразити вас, але номенклатурно це про вашу перспективу не здохнути від гіпотермії при вказаній температурі протягом восьми годин. Тут не про "поспати", тут про "не здохнути, поки надходить допомога". Комфорт - це цифра більш-менш реальної здатності спальника перформити в певну температуру.
А якщо в спальнику все одно холодно?
1) шо поробиш
2) спати добряче вдітим
3) купити вкладиш до спальника та бівачний мішок поверх.
Вкладиш - то як спальник у спальнику. Такий собі чолох з флісу, шовку, синтетики чи бавовни. Він може додати до capacity спальника плюс пару градусів, плюс дає відчуття більш рівномірного тепла. Мінус - з цієї гадості довго виплутуватися, тож якщо треба різко підірватися з місця і побігти - то так не може не спрацювати. Бівачний мішок(має інші назви) - це чохол поверх. Я з ними майже не стикалася на практиці, але раджу дослідити ту тему детальніше.
4) купити каталітичну грілку. Сумнівна практика, але до біса білі пальта. Каталітичні та хімічні грілки бувають одноразові (в районі 50 гривень/штука) або багаторазові (їх треба кип'ятити після використання).
5) накинути поверх себе звичайний тент. Це створює додатковий шар, але він не дихає. Можете спітніти і впріти. Абєрєжна.
А якщо спальник мокне?
Звичайно, шо мокне, чого він має не мокнути? Рідко які спальники розраховані для перебування на вулиці під дощем; максимум - роса.
Тому або це спецмодель (коштує пиздос), або це повноцінний бівачний мішок (важить як жопа бегемота, об'ємний). Звичайно, якщо вимога саме така - спати під дощем - шукайте такі моделі, де ПИШЕ, шо він на це розрахований. Якщо не знайшли/не по кишені - дивіться вище. Беремо звичайний тент, обмотуємося як гусєнічка перед трансорфмацією в метелика, і вуаля.
Виробники/бренди
Marmot, Turbat, Pinguin, Deuter, Travel Extreme, Trimm…
Коментар від Яблуні.
Якщо маєте змогу купити в Чехії, є класний місцевий сертифікований виробник спальників - prima outdoor.
Зверніть увагу теж на Carinthia.
Ні, це не реклам. Нам, на жаль не платять, виробники чи магазини. Ми робимо підказки перевірених брендів, щоб дати відправну точку для пошуку і розуміння цін та характеристик.
КИЛИМКИ
R-value
У килимка є така штука, як R-value. Брутально спорщено - це його коефіцієнт жопонезамерзання. Чим вища цифра - тим тепліше жопі спати на землі.
Показник до 3 - це трисезонка літо-початок осені-кінець весни; від 3 і вище - зима і холодні періоди восени та навесні.
Отже, пінковий килимок(він же звичний карємат) рідко коли дотягне до 1,5. При температурі менше за 7С може бути прохолодно.
Що робити?
Спальник того не компенсує, до речі.
- Ви або даєте людині декілька пінкових килимків (2-3), або
- купуєте версії килимків, які мають дофіга ізоляції і так далі (легендарні гармошки thermarest). Це дорого, але штош.
Надувні килимки
Можна брати надувні килимки, але розкласти/скласти таку радість трохи задовго. Зате висипаєшся на ньому, як боженька.
Увага, надувні килимки і надувні матраци з ашану не мають нічо курва спільного. І так, надувні коштують досить дорого, але саме вони мають вищі R-value. Перевага - можна спакувати в рюкзак (не намокне), мала вага/об'єм, вища якість сну, тепліші. Мінус - пробив і клеїш.
Про самонадувні...Я їх відверто недолюблюю. Так, вони можуть мати різні R-value, але ці сучари досить швидко перестають бути самонадувні. Тобто лягаєш спати на тому. що надулося саме, ще й ротом додуваєш - на ранок прокидаєшся на голій землі, бо та паскуда спустила.
Виробники/бренди
Thermarest, Sea to Summit, MSR, Sierra Designs, Pinguin, Trimm
ДОЩОВИКИ
А тепер шок-контент: мокне все, крім гумаків і клєйонкі.
Тому коли просять дощовик або мембранку - питайте про задачу.
Якщо треба бути в статичному стані, а на голову - вода, то купуєте пончо-дощовик, дощовик, вотевер. Воно не дихає (тобто не випускає вологу і жар тіла зсередини), а просто виконує роль бар'єру між людиною та водою.
Якщо треба бігати волчарою по лісі, пончо зробить з ваших рембо бетменів, а куртки-дощовики змаринують їх у власному соці. Тоді ви купуєте мембранку.
Мембранка
На пальцях про мембранку - ти досить довго не будеш мокрий від води ані ззовні, ані зсередини. Навіть коли мембранка нарешті промокне - а за годин едак 6-8 то станеться - бійцю все одно буде тепло і комфортно рухатися. Перевіряла на власній шкурі навіть взимку.
Показники мембрани мають бути ВІД 10000/10000. Ці страшні цифри про здатність не пропускати воду і при тому дихати.
А якщо задача невідома, або чергуються статичні/активні періоди? Ви купуєте І пончо, І мембранку. Ці речі НЕ взаємозамінні.
Як знати, що мебранна куртка гуд?
- Показники - писала вище (ВІД 10000/10000). ()
- Проклеєні шви та кріплення бігунків. Великий капюшон, щоб башню не заливало.
Виробники/бренди, в яких можна брати мембранки:
Turbat, Sierra Designs, Salewa, Alpine Pro
ТЕРМОБІЛИЗНА (і шкарпетки)
Тут багато про індивідуальні штуки, але спробую узагальнити.
Термуха має одну ціль: асистувати в терморегуляції. Як і термошкарпетки, до речі, тут правило працює теж.
Тобто не здохнути від задухи в активні періоди бігання/пересування - термуха на актив, і не змерзнути в пасивні періоди спання/сидіння/малорухливої діяльності - термуха на пасив. Термобілизна може бути синтетична, шерстяна, зміксована(шерсть+синтетика).
Бавовну лишаємо ворогам, забудьте. Синтетична в оригіналі мала би працювати добре на актив, але якщо це не синтетика з ашану. Шерстяна - на пасив, зігрівання, сон.
Як вибрати?
Особливо, якщо неможливо перевдягатися/таскати за собою. Особливо, якщо не знаєте, чи людина мерзляк, чи ігогойобвашумать реактор.
Я пропоную брати мікс синтетика+шерсть.
Там ще є показники щільності, але це мацається руками і зрозуміло інтуїтивно. На початок такого орієнтира вистачить.
Виробники термобілизни, яких я раджу:
Smartwool(дорого і шикарно), Lasting (демократично і ефективно), x-bionic (ахуєть дорого, ахуєть перформанс).
ДЕ КУПИТИ все це дрантя?
Магазини/мережі туристичного одягу та спорядження:
Shambala, El Capitan, Komanda Ex, Gorgany, Каприкорн, Турбаза, Мандрівник, Terra Incognita, Freeride (тощо-тощо-тощо).
Якщо ціна ппц жме - Decathlon, але обережно, бо там є відверто ашан-позиції.
💬 Корисні коментарі з допису
Додатково про вибір теплого спальника від ПроПоходи
- При виборі температурного режиму спальника орієнтуйтесь на температуру комфорту і додавайте +3 градуси.
- На температуру екстріму/ризику взагалі не дивіться, бо це температура, при якій можуть вже бути обмороження і навіть смерть.
- навіть дуже класний теплий спальник не спрацює без відповідного килимка. Тому подбайте, щоб зимою килимок був з R value 4 і більше. Можливо треба буде складати декілька килимків один на одний. Джерело: відео ПроПоходи “Як не попасти при виборі теплого спальника для військових” (20 хв.)
ШКАРПЕТКИ
Одразу - тема дискусійна, бо всі пітніють/мерзнуть по-різному. Ба більше, різновидів і підтем у темі супер багато. Тому викладу те, що вважаю найбільш важливим і ключовим.
- По-перше, гігієна. Пам'ятайте древнє правило війни: чисті ноги. Чисті сухі ноги не пахнуть, не хворіють, не гниють, не болять. Вони понесуть далеко та довго.
Тому пам'ятаємо, що шкарпетки боєць може міняти геть не часто, вони можуть мокнути і висихати декілька разів на день. Який висновок ми з цього маємо, що маємо запам'ятати?
🚫 Ніякої дешевої синтетики та чистої бавовни.
✅ Бажано мікс синтетика+шерсть або чиста шерсть, і шерсть мериноса. Срібні нитки вітаються.
- Натертості. Мати василева, іноді натерта ступня чи п'ятка мають ефект простріляного коліна. Фіг підеш чи побіжиш, ба більше, до гігієни ніяких плюсів це не додає. Тому крім зручного взуття мають бути шкарпетки з відповідним зонуванням і без приколів у вигляді неочікуваних швів на рухомих ділянках.
Бо уявляєте натертості заклеїти пластирем? Ок, а якщо пластир зліз на бойових? Ммм, няма, години кайфу і зниження витривалості.
Обов'язково беремо лише високі шкарпетки (вища черевика), щоб не натирав ані черевик, ані всяке гамно у вигляді грязюки, шмаття рослин та камінців.
- Температура. В горах можна виділити дуже згрубша шкарпетки трьох категорій: іти, вечір, спати.
Іти - щоб не натирали, і щоб ноги не пріли. Це актив, якісна синтетика або шерсть+синтетика, якщо дубарь. Мають бути зоновані, без дебільних швів, високі.
Вечір - коли прийшов, мокрі від поту шкарпетоси на актив перетворюють ноги на крижини. Вдягаєш пару шкарпеток, які вже гріють, але не шкода в мокрі черевики, поки ходиш по табору задля вечірніх рутин. Ця опція - розкіш і не обов'язкова, але я раджу, бо такі дрібниці радикально покращують якість життя в суворих умовах. Матеріал беремо шерсть або щільнішу версію гібриду шерсть+синтетика.
Спати - це у спальнику. Шкарпетки, які НІКОЛИ не покидають умови спальнику, в них не ходять, вони завжди сухі і лише на ніч. Чи таке можливе на війні? Я щиро не знаю. Але вони обов'язково мають бути! Називайте їх шкарпетками-щоб-відігрітися. Носіть їх у маленькому герміку чи пакеті. Мають бути дебелі і виключно з шерсті. На випадок повного пиздеця та панування арктичних температур додаємо туди чуні(буде далі).
- Витривалість. Купіть собі хоча б одні ахуєнні шкарпетки на актив за много дєняк. Будь ласка. Бо кожен додатковий шов на шкарпетках для руху - це натерті ноги.
Фірми, які раджу: x-bionic, lasting, smartwool
ЧУНІ
Це коли навколо репетиція апокаліпсису через замерзання земної кори. Знімаєте черевики, ноги в екстра теплі сухі шкарпетки, потім ноги в чуні, потім тєло в спальник.
Чуні - це так пухові або синтетичні валянки без підошви. Плід любові шкарпетки і пуховика.
Навіщо? Якщо боєць або бійчиня хворіє і треба зігрітичя. Якщо хронічно мерзнуть ноги вночі, а в черевиках у спальнику не поспиш(бо мокрі або надто брудні). Якщо ппц мерзнуть ноги, бо є такі люди, в яких ноги хронічно холодніші за серця їх колишніх.
ЧЕРЕВИКИ
Що важливо пам'ятати?
- Не мокнуть ніколи лише гумаки. Тому купіть і гумаки (в окопі, располазі, в багні) і черевики(в роботі, на бойових, в активі). Купити гумаки - це хороша думка там, де стабільно багато води. Як додаткове перевзувне. Жоден черевик не розрахований на перманентні цілодобові цикли намочив/висушив. Просто якісь триматимуться довше, якісь менше..
- Черевики на осінь-зиму не мають мати елементів, клеються, а не зшиваються. Особливо на рухомих поверхнях. Забудьте про бренд Salewa. Забудьте про модні і красиві сучасні черевики, хіба як ви берете ультра технологічні черевики. Все має бути шито грубо, клеєне грубо. Запам'ятайте слова Zamberlan, Asolo, Meindl. Їх тренінгові черевики переживуть апокаліпсис.
- Високі. Високі черевики! Вище кісточки! Якщо коротко - в них не так втомлюється нога, особливо якщо людина на собі носить дохуа ваги.
- "Утеплення". Здебільшого забудьте. Це міські моделі або якась дрочь. Або вже щось висотне. Тому беремо або трьохсезонне грубе(!) взуття (приклад моделі: https://palatka.com.ua/chereviki-cholovichi-asolo-tps...), або суто зимове (приклад ідеальної моделі: https://www.amazon.com/Asolo.../dp/B08NW9RW8B/ref=sr_1_36...). В цих черевиках якось йшла 12 годин по снігу у -15 - ноги були сухі.
АЛЕ теплота черевика залежить не стільки від утеплювача, скільки від шкарпетки. Обов'язково беріть на зиму хороші шерстяні шкарпетки з зонуванням.
- Армований носок. Вдарив палець під час забігу чи просто ходьби - все, вже весело. А враховуйте, що лазити треба по страшних єбуках, де арматури і каміння дофіга.Армований носок - це коли ударом з ноги можна зламати щелепу м@цкалю і майже не відчути віддачі, а також протоптуватися/повзти по снігу з коркою чи грубій землі.
- Бахіли. Купіть до черевиків зимові високі бахіли з мембраною. Не буде багно, вода та сніг заливати ногу. З мембраною - щоб дихало, бо впаритися в поножах з клейонки - це не про гігієну і не про боєздатність.
- Мембрана. Да, бажано. Неймовірно бажанню. Мембрана - це коли з черевика виходить зайва волога зсередини і не заходить волога ззовні. Ідеальна модель на зиму з мембраною - лінк вище, дублюю тут: https://www.amazon.com/Asolo.../dp/B08NW9RW8B/ref=sr_1_36...
- Догляд. Який нахуй догляд, коли треба вижити? Тому забули про бренди Salewa, La Sportiva та інше модне. Єдиний догляд, який є вимогою - НЕ сушити блять на пічках чи супер близько до вогню! Розсохнуться, приплавляться, згорять. Як висушити? Каталітичні грілки або каміння. Якщо гаряче каміння з вогнища можна втримати в долоні - суємо в черевик.
Туристичне взуття, яке служить довго: Asolo, Zamberlan, Meindl. Я свої асоло ношу по 5-8 років, міняю лише тоді, коли просто не можу встояти перед новими, а так одні живуть у мене вже 9.5 років.
Дивимося в цих брендах трекінгові черевики від 5-6 тисяч гривень.
Військові бренди не підкажу, запрошую ділитися в коментах.
БАХІЛИ
Бахіли - то такі "поножі", мембранна куртка для гомілок.
Гуглиться як "туристичні бахіли".
Обов'язково на сніг та багно, особливо, якщо довгі виходи. Бахіли на дають снігу та воді потрапляти в черевик.
Вимоги:
- Мембрана. Писала вище, але. Щоб не було "запікання ноги у власному соку".
- Висота до середини гомілки або коліна. Все, що до кісточки - накуй, майже нема сенсу.
- Нижня вірьовочка, яка триває бахілу на черевикові. Саме та, яка іде під підошву. Має бути не вірьовочкою, а залізним тросиком! Або максимум ультра міцною тканиною чи пвх. Чому? Бо якщо то просто шнурок, коли мокрий сніг - налипають "шпори" у вигляді кавалків снігу, які тащиш за собою. Або ця шняга просто рветься і алілуя, бахіла ледь тримається на нозі.
👉 Telegram
Додатково радимо почитати про концепцію пошарового одягу